Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdybyste věděli, co všechno mám na triku... Známý stomatolog si přečetl příběh našeho čtenáře a napsal nám. A vlastní zuby mají cenu sedm milionů. Životní K.O.

22.10.2015
Kdybyste věděli, co všechno mám na triku... Známý stomatolog si přečetl příběh našeho čtenáře a napsal nám. A vlastní zuby mají cenu sedm milionů. Životní K.O.

Foto: Archív

Popisek: Zubní péče - ilustrační foto

Kritický názor čtenáře KrajskýchListů.cz na adresu zubařů zvedl ze židle samotného člena představenstva České stomatologické komory, MUDr. Jiřího Škrdlanta. Ve své reakci na kritiku péče a hamižnost zubních lékařů vysvětluje, že všechno je vlastně úplně jinak. Co uvádí k problému, který trápí většinu z nás?

Se svými zkušenostmi se stomatologickou péčí v České republice se s KrajskýmiListy.cz podělil čtenář, který si nepřál být jmenován z obavy, že by ho už nikdy žádný zubní lékař neošetřil. Jeho příběh, zveřejněný pod titulkem Cena amalgámu již přesáhla cenu zlata, zubaři stanovují ceny podle „ksichtu“. Kam až zajde jejich hamižnost? ptá se čtenář. Životní K.O., zvedl ze židle samotného člena představenstva České stomatologické komory (ČSK), MUDr. Jiřího Škrdlanta. „Přimělo mě to k zamyšlení nad širšími souvislostmi, jejichž existenci autor článku a pravděpodobně většina běžných návštěvníků zubních ordinací vůbec netuší,“ uvádí pan doktor ve své reakci.

Náklady nese na svých bedrech

Laickou veřejnost odborník upozorňuje, že je činnost zubních lékařů v České republice regulována několika desítkami zákonů a vyhlášek. „Provoz jejich ordinací kontroluje více než desítka úřadů, počínaje hygienickou službou a konče cenovým a finančním úřadem. Kromě toho musí splňovat předpisy a vyhlášky, které vyplývají z členství České republiky v Evropské unii (tak jsme to přeci chtěli). Podléhají kontrolám SUKL (Státní úřad pro kontrolu léčiv), SUJB (Státní úřad pro jadernou bezpečnost), Inspektorátu práce, protipožární ochrany, pro své zaměstnance musí zajistit pravidelné zdravotní prohlídky atd.,“ objasňuje doktor Škrdlant.

Aby ordinace splňovala platnou legislativu pro provoz, musí být vybavena množstvím drahé techniky, jejíž přítomnost není na první pohled vidět. „Jedná se o celkové investice v řádech milionů korun. Tuto investici musí udělat zubní lékař, nikdo mu nic nedá zadarmo,“ upozorňuje Škrdlant. Ta samozřejmě stejně jako v jiných oborech potřebuje odborný servis, který je rovněž drahý a provádět ho mohou pouze autorizovaní technici. „Pokud servis jakékoliv zdravotní techniky provádí osoba bez příslušné kvalifikace a oprávnění, daného vyhláškou, dopouští se on a i objednavatel (zubní lékař) trestného jednání. Pochybuji, že by si to jakýkoliv zubní lékař dovolil. Veškeré záznamy o servisu, provedeném autorizovanými subjekty, rovněž podléhají pravidelným kontrolám úřadů, které dohlížejí i na jejich pravidelnost,“ dodává.

Zubař jako novodobý Ferda mravenec

Současný zubní lékař nemůže být podle člena představenstva ČSK pouze odborníkem na svém místě, praxe ho prý nutí stát se jakýmsi novodobým „Ferdou mravencem, práce všeho druhu“. Stejně jako dobrý zubař musí prý být i výkonný manažer. „Musí se starat o provoz ordinace (zdravotnického zařízení), což představuje minimálně 20 až 30 procent jeho reálné pracovní doby, která nezřídka tak přesahuje dvanáct hodin denně. Musí být dobrým ekonomem, personalistou, a kromě toho také zubním lékařem,“ upozorňuje Škrdlant a pokračuje:

„Zubní lékař současnosti je tedy multioborovým specialistou, který (díky současné platné legislativě) ke své práci potřebuje spolupráci mnoha dalších firem (účetní, právník, servis zdravotnické techniky, revize elektriky, prádelna, závodní lékař, servis rentgenové techniky….). Má také povinnost se kontinuálně vzdělávat, musí pravidelně skládat různé vědomostní testy. To vše něco stojí. Jak by měl být takový multioborový specialista podle autora článku odměněn? Základní mzdou? A je to vlastně ještě vůbec člověk? Potřebuje vůbec nějakou odměnu? Je to jen hamižný Mengele!“

Péče o zdraví, nebo podnikání?

„Většina zubních lékařů má svoji ordinaci v pronajatých prostorech, tedy platí nájem, energie a vše ostatní jako kterýkoliv jiný podnikatel. Vlastní ordinace pak tvoří jen menší část celkového zázemí, které zubní lékař ke své práci a pro svou techniku potřebuje. Každá ordinace musí být vybavena vyhláškou stanovenými prostory pro toalety, šatny zaměstnanců, denní místnost atd. S tím jsou spojeny další náklady. Obvyklý minutový náklad na provoz ordinace zubního lékaře, tedy suma, kterou musí zubní lékař vydělat za jednu minutu, aby uživil vše výše popsané, sestru, recepční a třeba i sebe, se pohybuje mezi 25 až 50 korunami, přičemž samotná odměna lékaře z toho tvoří opravdu zanedbatelnou částku tři až sedm korun. Rozdíly jsou dány lokací ordinace, tedy výší nájmu a vybavením ordinace,“ vysvětluje lékař.

Jak je to s tím amalgámem?

Zdravotní pojišťovna platí za zhotovení amalgámové výplně z ručně míchaného amalgámu 260 korun. „Od toho odečtěme cenu množství amalgámové slitiny, která je na zhotovení jedné výplně potřeba, tedy zhruba 25 korun. Jednoduchým vydělením lze získat čas, který má na zhotovení této zdravotní pojišťovnou hrazené výplně lékař k dispozici. Je to šest minut. Od toho ještě odečtěme čas na usazení pacienta do křesla, jeho informování, co mu vlastně budeme dělat, zápis do zdravotní dokumentace, úklid a dezinfekci křesla i ordinace po odchodu pacienta. Také vám vychází, že je v tomto případě zubní lékař kouzelník?“ ptá se a dodává: „Ne, není. Jen tyto výkony, které jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou, dotuje,“ opakuje tvrzení, které jsme všichni slyšeli mnohokrát ze všech možných stran. Navíc upozorňuje, že by se z hlediska předpisů o bezpečnosti práce už neměl míchaný amalgám používat vůbec.

Trh je prý pokřivený

Sám člen představenstva ČSK ve své reakci na náš článek otevřeně připouští, že je v tuzemské stomatologické péči „cosi shnilého ve státě dánském“. „Aby měl lékař z čeho dotovat, musí na výkonech, které ze zdravotního pojištění hrazeny nejsou, vydělat víc, než je jejich reálná cena. Celý trh je proto v této oblasti velmi pokřivený,“ uvádí na adresu české zubní péče a dodává: „Nedivme se tedy zubním lékařům, že se snaží nabízet a prodávat zejména výkony, které ze zdravotního pojištění hrazeny nejsou. Musí totiž ošetřovat i ty pacienty, kteří si výkony přímo hrazené nemohou dovolit, tedy děti, důchodce s minimálními příjmy atd. Z výše uvedeného je také dobře vidět, že zdravotní pojišťovny v současnosti umožňují v oblasti zubního lékařství provádět pouze tzv. paliativní péči, tedy péči, která vede pouze k oddálení problémů, nikoliv k jejich vyřešení. Zcela lichá je tedy obava autora článku, že by kdokoliv ze zubních lékařů „vrtal do zdravých zubů“. O to víc by vlastně prodělal.

„Zubní příběh“ autora je jako vejce vejci podobný mnoha příběhům, které jsem ve své ordinaci zažil. Díky nepochopení toho, že o zuby je nutné pečovat, o ně stěžovatel přišel. Pečovat neznamená jen občas zajít k zubnímu lékaři. Znamená to celoživotní prevenci onemocnění zubů i dásní. Tato prevence je založená na pravidelné domácí péči (čištění zubů nejen zubním kartáčkem, ale i zubní nití a mezizubními kartáčky), pravidelných kontrolách u zubního lékaře a pravidelném navštěvování dentální hygienistky. Pokud není prevence takto nastavená, o zuby člověk přijde. Navíc v ústech, ve kterých jsou nevyčištěné zuby, množství zubního kamene a krvácející dásně, nemůže zubní lékař zhotovit kvalitní výplň. Zvýší se tím i kazivost zubů a následkem vzniku kazu vedle výplně tato výplň vypadne.“

Za vše může pacient?

„Informací o důležitosti prevence v oblasti orálního zdraví je v současné době již více než dost a průměrně inteligentní občan je nemůže přehlédnout. Je pochopitelné, že se zvyšujícím se věkem stoupá rovněž náročnost udržení zubů v ústech. Vždyť zuby jsou přírodou „plánovány“ na nějakých 30 až 35 let. V tomto věku již náš prapředchůdce umíral…“ konstatuje lékař.

„Jedna studie se pokusila vyjádřit současnou cenu vlastních zubů, vztaženou ke stavu evropské společnosti. Vyšla na sedm milionů korun. To je ale cena, nikoliv hodnota. Hodnota vlastních zubů je individuální záležitost. Někdo zuby potřebuje pro svůj osobní i profesní život víc, někdo méně. Současný stav v zubním lékařství je nastaven tak, že si každý může vybrat. Bez zubních lékařů to ale nejde. Prosím tedy autora článku, aby neurážel a nedehonestoval zubní lékaře ani prezidenta České somatologické komory. Bez jejich usilovné práce by byli pravděpodobně všichni bez zubů,“ dodává na závěr MUDR. Jiří Škrdlant. Kde je pravda a kdo koho vlastně uráží, posuďte sami.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská