Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jejím náručím prošel zástup slavných mužů, dvakrát svedla partnera své kamarádky. Jak to bylo se třemi potraty Jiřiny Jiráskové a jejím divným vztahem s režisérem Podskalským? Tajnosti slavných

23.09.2015
Jejím náručím prošel zástup slavných mužů, dvakrát svedla partnera své kamarádky. Jak to bylo se třemi potraty Jiřiny Jiráskové a jejím divným vztahem s režisérem Podskalským? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Elegantní dáma Jiřina Jirásková uměla být tvrdá a velmi nepříjemná

Malá velká dáma rozhodně nebyla vlídnou tetičkou. Šarmantní a elegantní herečka dokázala být až bezohledným a nekompromisním nepřítelem a vždy šla tvrdě za svým. Občas jí to ale nevyšlo.

Na divadle se její doménou staly charakterní role žen a dam temperamentního zaměření, citově založené hrdinky, které zvenku vypadají klidné a vyrovnané, uvnitř jsou však silné a citově bohaté, se smyslem pro humor a velkou dávkou elegance. Největší devizou jejího hereckého projevu byl hluboký a notoricky známý ironický, až chladný hlas, bohatá mimika a hra velkých očí. Šarm, elegance, ironie k sobě i druhým, smysl pro humor, životní nadhled…

S maminkou, kterou velmi milovala

S maminkou, kterou velmi milovala

To byla legendární malá velká herečka, která nicméně dokázala být i velmi tvrdá, ostrá a nekompromisní. Zkrátka když jí něco ‘nesedlo‘, nejel přes to vlak. Její mimořádné herecké umění bylo oceněno v roce 1998 cenou Thálie, prezident Václav Klaus ji v roce 2006 vyznamenal medailí Za zásluhy a v roce 2011 byla uvedena do Dvorany slávy TýTý.

Herectví jí poradila jeptiška

Narodila se 17. února 1931 v Praze do rodiny poštovního úředníka. Po celý život se upínala k mamince, na niž láskyplně vzpomínala a jejíž urnu doma opatrovala, za herecký start ale vděčila vlohám po otci, který byl nadšený ochotník. Rodiče se ale brzy rozvedli a otec měl z dalšího manželství ještě další dceru Petru, s níž se ale paní Jirásková vůbec nestýkala. Cestu si v pozdějších letech našla alespoň k její dceři, neteři Anetě.

Počátkem 50. let v Divadle na Vinohradech v představení Mladá garda

Počátkem 50. let v Divadle na Vinohradech v představení Mladá garda

K jejímu vykročení na hereckou dráhu významně přispěla matka představená kutnohorského klášterního gymnázia voršilek, která jí doporučila změnu profese. Na její radu přešla Jiřina na pražskou Státní konzervatoř, z níž pak pokračovala na DAMU. U jejích prvních hereckých krůčků stáli skvělí pedagogové Jarmila Kronbauerová, Vlasta Fabianová, Karel Höger, Anna Iblová, Ladislav Pešek, Miloš Nedbal či Jiří Frejka.

Po roce ’68 dostala dištanc

Právě režisér Frejka v ní viděl schopnou studentku, a tak si ji vybral už na škole pro hostování v pražském Divadle na Vinohradech, v jehož čele tehdy stál. Na jeho scénu poprvé vstoupila jako Anička Hošková ze Shakespearových Veselých paniček windsorských coby záskok za nemocnou Jaroslavu Adamovou. Již tenkrát ale hostovala i v Národním divadle a v 60. letech také v Činoherním klubu. Po absolutoriu se krátce stala členkou královéhradeckého Krajského oblastního divadla a v roce 1951 se vrátila na Vinohrady, které se staly její domovskou scénou pro celý další tvůrčí život. Na jevišti Divadla na Vinohradech vytvořila během šesti desítek let 115 rolí a v letech 1990 až 2000 byla jeho ředitelkou.

S Vlastimilem Brodským v roce 1954 ve hře Jiřího Procházky Ohně na horách

S Vlastimilem Brodským v roce 1954 ve hře Ohně na horách

Před kamerou dostala první velkou příležitost v roce 1960 ve špionážním dramatu Smyk a vzápětí objevil její komediální talent režisér Zdeněk Podskalský. V 70. letech však i její život poznamenala ‘normalizace‘ a i ona podobně jako řada dalších kolegů dostala od nejvyšší moci ‘dištanc‘ a o hlavních rolích si mohla nadlouho nechat jenom zdát. Na filmové plátno se vrátila přímo velkolepě v roce 1983 jako svérázná venkovská zdravotní sestra ve slavné komedii Karla Kachyni Sestřičky. Během své kariéry ztvárnila více než 140 filmových a televizních rolí. Přestože byla majitelkou výrazného a velmi zajímavého hlasu, dabingem se téměř nezabývala, její velkou vášní však byla poezie, a tak se věnovala umělecké recitaci v divadle Viola.

Finta, která na Valu nezabrala

Jednou z jejích prvních lásek byl ještě za studentských dob budoucí režisér Miloš Forman, chodili spolu zhruba půl roku. „V normálním životě to s ním prostě nešlo,“ prozradila Jirásková v knize Jen to klidně napište! a dodala: „S výjimečnými lidmi se skoro nedá žít.“ Dalším jejím partnerem byl Vlastimil Brodský. Dokonce už měli před svatbou, jenže ‘Bróďa‘ se zamiloval do své budoucí ženy Bíby Křepelkové a Jiřina to vzala více než chladně.

Svatba s Jiřím Pleskotem

Svatba s Jiřím Pleskotem

Významným mužem jejího života se pak stal herec Jiří Pleskot, kterého si dokonce v roce 1953 vzala. Provdaná za něj ale byla pouze dva roky. Důvodem jejich rozchodu byla hereččina nevěra s kolegou Jiřím Valou, která nezůstala bez následků. Vala, jenž v té době žil s Jiřinou Švorcovou, se ale k ničemu neměl, zato Pleskot trval na rozvodu. A tak šla na potrat a podařilo se jí tuto nešťastnou životní epizodu až do smrti utajit. Dlouhá léta mlčela i Švorcová, protože byla přesvědčena, že tak osobní věci má právo říct nahlas pouze Jirásková. Zmínila se o tom až na sklonku života. „Jiřině to s Jirkou prostě nevyšlo, i když se snažila, a dokonce si ho chtěla pojistit těhotenstvím. Nějak ho po žensku podvedla, a když potom za ním přišla, že je v jiném stavu, Jirka se zašprajcoval a řekl ne,“ zavzpomínala pro knihu Jiřina Švorcová osobně, která vyšla v roce 2010.

Podvedených kamarádek bylo víc

Tajemství, která Jiřina Švorcová na svou bývalou kamarádku prozradila, bylo ale víc. Poprvé byla prý Jiřina Jirásková na potratu ještě před románkem s Valou a i tenkrát byl otcem jejího dítěte partner její kamarádky. A pak ji dokonce ještě požádala o pomoc. „Aniž ta kamarádka tušila, že se spustila s jejím partnerem, zajišťovala jí potrat u svého tatínka, který byl v Plzni doktorem,“ uvedla Švorcová. Hlavu pořádně popletla i režisérovi Miroslavu Macháčkovi, pak ale dala přednost jinému, což jí sebevědomý odmítnutý nápadník nikdy neodpustil. „Pak mi ani neodpovídal na pozdrav. Sešli jsme se až po více než třiceti letech ve filmu Dva lidi v zoo,“ vzpomínala Jirásková.

S Ivou Janžurovou v roce 1968 v seriálu Sňatky z rozumu

S Ivou Janžurovou v roce 1968 v seriálu Sňatky z rozumu

Jejím půvabům neodolal ani Josef Kemr, který se ale na ni nedokázal zlobit. Horší už to bylo s režisérem Jiřím Krejčíkem, který pro ni ztratil hlavu při natáčení Penzionu pro svobodné pány. Byl totiž nejen pověstný vášnivou prudkou povahou, ale navíc ještě ženatý. Naštěstí se jejich románek neprovalil. Jejím osudovým mužem se stal až koncem 60. let režisér Zdeněk Podskalský, s nímž otěhotněla potřetí a opět to skončilo stejně – potratem. Je logické, že o svých potratech nikdy nemluvila a raději používala větu: „Škoda že mým mužům nevadilo, že nechci děti.“ Nakonec ji to ale zřejmě hodně trápilo, protože se jí při odpovědích na otázky o její bezdětnosti vždy zaleskly oči.

Partner, nebo kamarád?

Až do smrti paní Jirásková mluvila o Zdeňku Podskalském jako o muži svého života, ve skutečnosti spolu ale nikdy nežili. Pokud ano, tak jedině na chalupě v Malenicích, a i tam měli každý svůj vlastní pokoj. Potvrzovali to nejen kolegové, ale i sousedé. „Respektovali se, měli se rádi, ale rozhodně nežili jako manželé,“ prohlásila jedna ze sousedek. A prostořeká Helena Růžičková, kterou Jirásková příšerně naštvala, když velmi nevybíravě odmítla hrát v třetím filmu Troškovy slavné filmové trilogie Slunce, seno…, se nechala pro deník Blesk slyšet: „Vždyť oni spolu nikdy fakticky nežili. Vždyť oni nebyli ani jako druh a družka. Ona bydlí na Vinohradech a on v bytě v Malostranské věži.“

S režisérem Zdeňkem Podskalským

S režisérem Zdeňkem Podskalským

Po roce 1989 nezůstala paní Jirásková stranou společenského a politického dění. Angažovala se ve zdravotnické sféře, stala se vyslankyní dobré vůle při Českém výboru UNICEF a neúspěšně se pokoušela kandidovat za ODS do Senátu. V posledních letech života si ale vypila pohár hořkosti až do dna. Byla těžce nemocná, trápily ji potíže se zažívacím traktem, kyčelním kloubem, páteří i náhlé nevolnosti a častá únava. Prodělala několik vážných operací střev a její stav byl několikrát velmi vážný. Na podzim roku 2011 prozradila, že už pro jistotu vyřešila poslední vůlí svoji pozůstalost, do poslední chvíle si ale nedokázala odepřít cigarety a francouzský koňak. Nezapomenutelná Jiřina Jirásková zemřela 7. ledna 2013 ve svém bytě na Vinohradech a říká se, že si k odchodu na onen svět dopomohla sama.

Se svou milovanou fenkou Amálkou

Se svou milovanou fenkou Amálkou

Psali jsme:

Kolegy tahala z průšvihů, ti pak „ženu za pultem“ zavrhli. „Chce se mi z nich zvracet,“ prohlásila Helena Růžičková. Tajnosti slavných

Muž, který dokázal mistrně klamat tělem. Co excelentního tanečníka a lamače ženských srdcí nakonec dostalo, že dobrovolně skoncoval se životem? Tajnosti slavných

Pět osudových mužů Jany Brejchové. Nejslavnější herečku českého filmu potkala sláva i velké trápení, je za zenitem a je s tím smířená. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská