Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ztráta matky, zbytečná smrt novorozeného syna, ztroskotané vztahy… Životní karamboly slavné Saxany, která měla původně zpívat v opeře... Víte, čí je sestřenice? Tajnosti slavných

29.05.2015
Ztráta matky, zbytečná smrt novorozeného syna, ztroskotané vztahy… Životní karamboly slavné Saxany, která měla původně zpívat v opeře... Víte, čí je sestřenice? Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Legendární Saxana, zpěvačka Petra Černocká, dobře ví, jak chutná sláva. V soukromí jí ale za to osud nadělil řadu tvrdých zkoušek.

Ke slávě si pořádně ‘přivoněla‘ sice jenom jednou, zato se stala nesmrtelnou. Osud ji za to potrestal řadou tvrdých ran. Co všechno musela zvládnout zpěvačka, která to ‘natřela‘ Věře Špinarové?

Uvažovalo se tehdy i o jiných zpěvačkách, nakonec ale postavu mladé nešikovné čarodějnice Saxany ztvárnila právě ona, a stala se díky ní nesmrtelnou. „A především díky tomuto oblíbenému filmu mě dodnes novináři označují lichotivým titulem herečka a zpěvačka,“ směje se Petra Černocká, která díky pohádkové komedii režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti získala dokonce v roce 1972 titul nejpopulárnější herečka. Jakoby jí ale osud chtěl na druhé straně ubrat, poznamenal život populární brunetky, která původně vystudovala operní zpěv, několika osudovými tragédiemi, s nimiž se jen velmi obtížně vyrovnávala.

S bratrem se rozešli kvůli maceše

Sestra o pět let staršího diskžokeje Pavla Černockého a sestřenice herecké legendy Vlastimila Brodského se narodila 24. listopadu 1949 v Praze, v rodině právníka a úřednice, a kdyby se všechno vyvíjelo jinak, zřejmě bychom ji dnes vídali na jevišti Národního divadla jako operní pěvkyni. Původně totiž vystudovala na pražské konzervatoři právě operní zpěv a hru na klavír. Zpočátku měla i štěstí na pohodové dětství, jenže její maminka měla vrozenou srdeční vadu, která se zhoršovala. Pobývala střídavě doma a v Nemocnici Na Bulovce, Petra občas musela i do celotýdenní školky a později chodila s klíčem na krku a doma od ní očekávali dost samostatnosti.

S Janem Krausem v Dívce na koštěti

S Janem Krausem v Dívce na koštěti

Bylo jí devět, když se maminka jednou z Bulovky nevrátila, a o rok později se tatínek znovu oženil. Jeho nová žena Hana měla syna a toužila po dceři stejně jako Petra po mamince, a tak se brzy shodly. Naprosto opačného názoru však byl zpěvaččin bratr Pavel, který si k „maceše" cestu nikdy nenašel. „A paradoxně přišla, chudák, i o dobrý vztah se svým vlastním synem Vaškem. Ten byl zvyklý na výhradní lásku své maminky a najednou se o ni musel dělit se dvěma cizími dětmi. Kluci na sebe otevřeně žárlili, oba se domnívali, že Hanička nadržuje právě tomu druhému. Kontrolovali si velikost porcí na talíři, no někdy to bylo až k smíchu, kdyby to ve skutečnosti nebylo tak smutné,“ prozradila Petra. Dokonce kvůli tomu ochladly i vztahy mezi sourozenci. „Můj jediný žijící přímý příbuzný Pavel se nakonec se mnou přece jen odmítl stýkat. Před pár lety, když už nežil tatínek ani Hanička, jsme se pokusili si to vyříkat, ale dopadlo to špatně,“ dodala.

S operou skončila hned po zkouškách

Absolventský koncert na konzervatoři, při němž zpívala árii kuchtíka z Rusalky, byl Petřiným posledním přímým kontaktem s klasickou hudbou. V té době už totiž byla v angažmá ve slavném divadle Semafor, kde zpívala po boku Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna. Zahrála si ale i se Suchým a Šlitrem a právě v jejich představení Čarodějky si jí všiml režisér Václav Vorlíček. Když pak počátkem 70. let hledal hlavní představitelku do svého pohádkového příběhu Dívka na koštěti, pozval na konkurz i ji. A v boji o Saxanu Petra zvítězila, i když bylo ‘ve hře‘ ještě několik dalších dobrých zpěvaček, příklad Věra Špinarová.

S prvním manželem Janem Vaculíkem a dcerou Bárou

S prvním manželem Janem Vaculíkem a dcerou Bárou

Roli získala díky poměrně ostře řezanému nosu, který prý odpovídal vzhledu mladé čarodějnice. „Opravdu jsem si nemyslela, že budu herečka, ale když ta nabídka přišla, řekla jsem si, proč ne? Jsem poměrně pragmatická, takže jsem už věděla, že mi to v rozjezdu kariéry zpěvačky může pomoct. Do filmu jsem si poté i prosadila písničku Saxana, ta tam původně neměla být,“ konstatovala Petra, která již navždy zůstala pro mnoho lidí právě Saxanou. Dokonce i po více než čtyřiceti letech se jí prý občas někdo na ulici zeptá, kde má koště, a děti zase zajímá, zda opravdu dokáže udělat tak dlouhou ruku jako ve filmu. Díky Saxaně také okusila, co znamená sláva. „Byla jsem ve filmové delegaci například v Tunisku nebo v Mexiku. Bylo to pro mě v té době přímo ohromující. V Mexiku jsem například byla v únoru a do pokoje mi přinesli čerstvé jahody! Připadala jsem si jako opravdová hvězda. Do zahraničí mě pustili díky filmu, jinak by mi úřady nikdy vycestovat nedovolily. Byla to neuvěřitelná doba,“ vzpomíná.

Tragédie, kterou zavinila chyba lékařů

Další životní tragédie ji postihla, když byla na vrcholu slávy. Krátce po natáčení Dívky na koštěti se provdala za svého manažera Jana Vaculíka, který se stal později pražským policejním radou. Vdávala se ve čtvrtém měsíci těhotenství. Jenže její prvorozený syn, který se měl jmenovat Petr, zemřel při porodu. A bohužel úplně zbytečně. Původně totiž měla zpěvačka rodit na pražské Štvanici, v době porodu tam ale právě malovali, a tak se musela spousta maminek přesunout do jiné porodnice, jenže tamní lékaři nestíhali. „Můj syn zemřel kvůli špatné technologii porodu. Neměl žádnou vrozenou vadu, byl zdravý,“ potvrdila po letech zpěvačka, kterou tato tragédie velmi poznamenala.

Se Zdeňkem Mertou prožila románek, který neměl budoucnost

Se Zdeňkem Mertou prožila románek, který neměl budoucnost

„Ptala jsem se sama sebe, proč se mi to stalo. Zavinila jsem to snad něčím? Do té doby jsem si život řídila sama, všechno se dělo na základě mého rozhodnutí. Šla jsem od úspěchu k úspěchu, což jsem pokládala za svou zásluhu. A najednou se stalo něco, co jsem nemohla nijak ovlivnit. A právě to jsem se asi měla dozvědět, že nejsem ta nejchytřejší a nejlepší. Musela jsem se seznámit s novou skutečností, totiž že existuje něco, čemu se říká pokora. Do té doby jsem to považovala za hloupé a nepotřebné slovo,“ přiznala zpěvačka, která po otřesném zážitku další mateřství deset let odkládala. Pak konečně přišla na svět dcera Barbora. Naštěstí zdravá a v pořádku, a dokonce zdědila i matčin talent.

Volné manželství je prý jen mýtus

Smrt dítěte poznamenala i její vztah s Vaculíkem. Ještě během manželství se Petra zamilovala do Zdeňka Merty, kapelníka své skupiny Kardinálové a pozdějšího manžela herečky Zory Jandové. „Zdeněk prostě okouzlující byl a stále určitě je. Kdykoli se setkáme, skoro mě zaskočí, jak pořád ještě cítím to důvěrné přátelství, které mezi námi bylo a být tak důvěrné nemělo. Kdybych tehdy dítě měla, možná by to dopadlo jinak,“ konstatovala s odstupem času. Váščnivý románek však neměl budoucnost a Petra přiznává, že si tak zřejmě jen léčila pocit nespravedlnosti ze synovy smrti.

Po menší pubertální pauze už má Petra výborný vztah i s dcerou Bárou a užívá si vnučky Olicie Coco

Po menší pubertální pauze už má Petra výborný vztah i s dcerou Bárou a užívá si vnučky Olicie Coco

„Asi jsem tím chtěla zaslepit čerstvou díru v srdci. Bylo to samozřejmě naivní a hloupé a ten románek dlouho nevydržel,“ vyprávěla otevřeně. ‚Bokovky‘ míval i Vaculík, a tak se nakonec rozvedli, když byl malé Báře rok. „Oba jsme si mysleli, že je možné něco jako volné manželství. To je samozřejmě také jen jeden z mýtů. Nakonec emoce stejně převálcují takzvaný zdravý rozum,“ podělila se o své zkušenosti.

Štěstí až na třetí pokus

Zhruba pět let pak žila s Vadimem Petrovem, synem známého hudebního skladatele, po jeho rozvodu se Zlatou Adamovskou, která ho opustila kvůli Radku Johnovi. „Myslím, že Vadim si mě vyhlédl, protože v té době jsme si se Zlatou byly trochu podobné. Což mi lichotí, protože Zlatu pokládám za velice hezkou ženskou,“ říká Petra.

S Janem Pracným, kterého si vzala až po desetileté 'zkoušce'

S Janem Pracným, kterého si vzala až po desetileté 'zkoušce'

To pravé štěstí v lásce konečně našla až koncem 80. let, když do její kapely přišel kytarista Jiří Pracný. Sice je dalším muzikantem po jejím boku, zpěvačka však tvrdí, že na profesi nezáleží. „Jde prostě jen o to, zda ti dva dokážou spolu příjemně žít, jestli se mají úplně obyčejně rádi a dokážou myslet na potřeby toho druhého. To znamená v mnohém ustoupit, což nikoho moc netěší, to dá rozum. Chce to tedy určitou pokoru a skromnost. To ale dnes moc nefrčí,“ konstatuje Petra. Pracný svou Saxanu nezískal hned, trvalo to deset let, než si ho vzala. „Žili jsme spolu jen tak, a když jsme se ujistili, že je to docela fajn, vzali jsme se. Za deset let už zjistíte, jestli má chlap srdce na pravém místě, což je nejdůležitější. To ostatní si už srovnáte, a když spočítáte, že vás štve jen tak asi z dvaceti procent a těch ostatních osmdesát je v pořádku, je to jasná výhra,“ dodává Černocká. O tom, že její současné manželství je pevné, svědčí i fakt, že jsou spolu neustále, protože spolu žijí i koncertují, a přesto jim ponorková nemoc nehrozí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská