Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šárka i dcery předstírají, že všechno bude ok, což je ale takřka nemožné, říká o smrtelné chorobě Stanislava Grosse psycholožka. A popisuje, co se teď v rodině asi děje

17.03.2015
Šárka i dcery předstírají, že všechno bude ok, což je ale takřka nemožné, říká o smrtelné chorobě Stanislava Grosse psycholožka. A popisuje, co se teď v rodině asi děje

Foto: ČT

Popisek: Zdravotní stav bývalého premiéra Stanislava Grosse se dál zhoršuje. Na veřejnosti ho už nejspíš nikdy neuvidíme.

Diagnóza expremiéra Stanislava Grosse je nemilosrdná, Lou Gehrigova choroba je stále ještě nevyléčitelná. Jeho žena Šárka i obě dcery se musí vyrovnávat s faktem, že jim milovaný člověk umírá před očima. Co se nyní děje u nich za zavřenými dveřmi?

Vlnu spekulací o postupu nemoci bývalého premiéra Stanislava Grosse vyvolala jeho nepřítomnost na středeční premiéře muzikálu Přízrak Londýna, v němž hraje mimo jiné i jeho mladší dcera, dvanáctiletá Natálka. Zatímco si hrdý otec doposud nikdy nenechal její úspěch ujít a nadšeně jí držel palce v hledišti, tentokrát už do pražského Divadla Hybernia dorazila pouze jeho žena Šárka. Nemilosrdná nemoc způsobila, že na jevišti už dceru Gross nikdy neuvidí. „Už to bohužel není možné,“ sdělila serveru Eurozprávy.cz.

Nervy na pochodu mají úplně všichni

Zdravotní stav Stanislava Grosse nenechává veřejnost chladným, a tak jeho žena musela před premiérou pořádně zatnout zuby. A nutno říct, že zvládla situaci na jedničku, i když se jí začaly lesknout v očích slzy. „Manžel se cítí vzhledem ke svému stavu tak nějak stabilizovaně. Bohužel musí zvládnout i to, že tu nemůže být s námi. Nevím, jak to popsat jinak,“ dodala Šárka. Na otázku, jak otcův zdravotní stav snášejí Grossovy dcery, řekla Blesku: „Obě dcery manželovu nemoc snášejí tak, jak musí. Asi jako každé dítě, které má nemocného rodiče...“ a odstrčila mikrofon se slovy: „Dost už, prosím...“

Extrémní nervová zátěž, které byla manželka bývalého premiéra v divadle vystavena, byla zřejmě hlavním důvodem, proč ji do hlediště nedoprovodila starší dcera Denisa. Na rozdíl od Natálky, kterou před zvídavými pohledy a neustále se opakujícími, leckdy až nešetrnými dotazy chránilo divadelní zázemí. „Těžká choroba, z níž nelze pacientovi pomoci, je mimořádně psychicky náročná nejen pro pacienta, ale i pro všechny jeho nejbližší. Zpravidla ještě větší, protože jsou čtyřiadvacet hodin denně neustále konfrontováni s vlastní bezmocností. Nezbývá jim než utrpení milovaného člověka jen přihlížet, což bývá nesmírně vyčerpávající,“ říká stálá spolupracovnice KrajskýchListů.cz, psycholožka Martina Kovářová, a dodává: „Děti takovou situaci snášejí obzvlášť těžce a může je poznamenat na celý život, protože se jejich nervová soustava teprve vyvíjí a  je velmi křehká.“

Čtěte také:

Zdravotní stav Stanislava Grosse se dramaticky zhoršuje. Čtěte, jak jeho zákeřná nemoc postoupila

Tvrdá každodenní realita

Naposledy se Stanislav Gross objevil na veřejnosti v závěru minulého roku, na premiéře muzikálu Antoinetta - královna Francie, v němž účinkují obě jeho dcery. Do hlediště ho však museli přinést na židli. Zákeřná amyotrofická laterální skleróza, známá též jako Lou Gehrigova choroba, zřejmě postoupila do dalšího stadia a bývalý premiér dál ztrácí pohyblivost. Údajně se mu prý i špatně dýchá.

Pro rodinu, navíc složenou pouze ze tří žen, to znamená obrovskou zátěž. Již před pár měsíci se proslýchalo, že Šárce Grossové pomáhá s péčí o manžela řidič. Je však pravděpodobné, že již k němu přibyl jeden či dva asistenti s odbornou kvalifikací. Taková péče něco stojí, pro Grossovu rodinu to ale naštěstí není problém. Jeho majetek je totiž odhadován na více než sto milionů korun.

Zřejmě nastala fáze mlčení

Běžnou reakcí v této fázi závažného onemocnění v rodině je podle psycholožky všeobecné mlčení. Všichni se tváří, jako by se nic nedělo. Snaží se tím nejen podpořit pacienta, ale také regulovat své vlastní emoce. „Neodvratný konec si odmítají připustit. Nechtějí popustit uzdu smutku, slzám a zoufalství, protože se obávají, že tím pootevřou pomyslná dvířka vlastnímu psychickému zhroucení,“ vysvětluje psycholožka.

Otázkou je, jak takový přístup přijímá pacient. „Své pocity zpravidla ventiluje ve vlnách, od statečnosti a vlastního odmítání choroby přes sebelítost a zoufalství až po zlobu na celý svět a lidi, kteří jsou mu nablízku. Pokud rodina zvládá situaci statečně, pacient často propadá pocitu, že není milován a je svému okolí jenom na obtíž. Že už jeho nejdražším na něm ani trošku nezáleží. Důsledkem pak bývá odmítání, hádavost a zloba,“ dodává Kovářová. Podle ní nejspíš s tím také souvisí fakt, že Stanislav Gross začal pro jeho okolí dost nečekaně hledat útěchu v bohu. „O své situaci potřebuje s někým mluvit, rodina však na to nejspíš nemá dostatek sil. Jediným člověkem, který to unese, je tudíž zřejmě jenom farář,“ dodává.

Čtěte také:

Příšerné utrpení: Grossovy obtíže se prý stupňují, léčba neexistuje. Postupné ochrnutí, bezmocnost, nakonec udušení… Tak skončí expremiér?

Co je Lou Gehrigova choroba?

Amyotrofická laterální skleróza (ALS), známá též jako Lou Gehrigova choroba či nemoc motoneuronu, je zákeřná především tím, že postižený organismus postupně zcela ochromí a pacientovi zpravidla zbývá od prvotního napadení organismu zhruba pět let života. Prognóza je to tím strašlivější, že Stanislavu Grossovi je teprve pětačtyřicet let.

Zázrakem, který se vymkl všem lékařským prognózám, je světoznámý britský teoretický fyzik Stephen Hawking, jenž onemocněl v jednadvaceti letech a podle vyjádření lékařů neměl žít déle než dva nebo tři roky. Postupně ztratil vládu nad pažemi, nohama a hlasem. Od roku 1968 se může pohybovat jen pomocí vozíčku a v současné době je v podstatě úplně paralyzován, původní lékařskou prognózu však již přežil o půl století. Neuvěřitelný příběh muže, který na bezmocném těle nosí jednu z nejgeniálnějších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo, natočil režisér James Marsh pod názvem Teorie všeho. Jeho hrdinu prý zachránila před smrtí láska. Třeba bude mít Stanislav Gross nakonec také takové štěstí.

O neuvěřitelném osudu Stephena Hawkinga a nemoci ALS čtěte také:

Užijte si Vánoce, ty letošní budou poslední, říká geniální fyzik Stephen Hawking. Co ho k tak alarmujícím slovům vede?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace