Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rodinná tragédie v dětství, celý život bez partnera… Jaké rány osudu musela překonat „malá velká“ herečka a dabérka včelky Máji? Tajnosti slavných

07.02.2015
Rodinná tragédie v dětství, celý život bez partnera… Jaké rány osudu musela překonat „malá velká“ herečka a dabérka včelky Máji? Tajnosti slavných

Foto: wikimedia.org

Popisek: Nejmenší česká herečka chtěla nejprve se svým handicapem bojovat, jeden z kolegů jí to však rozmluvil. V plném zdraví oslaví Aťka Janoušková 16. března již 85. narozeniny.

Jejím hlasem promlouvá k divákům nesmrtelná včelka Mája a navzdory věku je nejmenší česká herečka stále stejně čiperná jako slavná animovaná figurka. Přitom se musela po celý život potýkat s problémy, které by většinu z nás ani nenapadly. Třeba jen nastoupení do tramvaje pro ni znamená při výšce 120 centimetrů sportovní výkon.

Za pár týdnů, 16. března 2015, oslaví Aťka Janoušková již 85. narozeniny, a tak pracovní nabídky už většinou nepřijímá. Přesto se ale nenudí. Ráda čte, dívá se na televizi a schází se s přáteli. Většinu života sice prožila single, doma jí ale samota nevadí. „Jsem na ni zvyklá. Navíc se pak přirozeně může všechno točit kolem mě,“ prohlásila před časem v jednom rozhovoru.

V mládí byla Aťka krasavice v miniprovedení

V mládí byla Aťka skutečná krasavice v miniprovedení

Nadějnou kariéru zastavili fašisté

Drobná holčička dostala po narození jméno Vlasta, ač nikdo v té době ještě netušil, že jménu legendární bojovnice z českých pověstí nezůstane nic dlužná. Ráda se smála a předváděla, už od dětství milovala tanec a zpěv a ani skutečnost, že se vinou vrozené poruchy růstu zastavila její výška na pouhých 120 centimetrech, jí nevzala chuť do života.

Zpěv a tanec se staly Aťčinou celoživotní vášní

Zpěv a tanec se staly Aťčinou celoživotní vášní

Divadlu Aťka brzy propadla a už během 2. světové války stanula poprvé na jevišti Národního divadla. V roce 1943 však byla její slibná kariéra násilně ukončena. Když měla začít zkoušet roli trpaslice Barborky v Zuzaně Vojířové po boku Zdeňka Štěpánka a Marie Glázrové, její rodiče zatklo gestapo.

Válka ji připravila o to nejcennější

Oba hereččini rodiče skončili v koncentračním táboře, maminka v Osvětimi a tatínek v Dachau, a třináctiletá gymnazistka, o kterou se starala tetička, o nich neměla až do konce války žádné informace. O nejhorších událostech svého života se dlouho zdráhala mluvit, odhodlala se až teprve nedávno. Její otec zahynul pouhých čtrnáct dní před příchodem amerických osvoboditelů. „V lágru ho prý nějak brutálně zkopali, potom k tomu dostal ještě tyfus a to byl konec...“ prozradila Aťka.

Tak malé elegantní dámské oblečení ani obuv nejsou zpravidla k dostání, většinu si musí nechat ušít na zakázku. Tím víc Aťka o svůj vzhled dbá.

Tak malé elegantní dámské oblečení ani obuv nejsou zpravidla k dostání, většinu si musí nechat šít na zakázku.
Tím víc Aťka o svůj vzhled dbá.

Ještě větší šok, tentokrát však z radosti, zažila deset dnů po válce. „Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Seděla jsem u klavíru a něco jsem si přehrávala. Najednou se otevřely dveře a v těch dveřích stála moje maminka,“ zavzpomínala pro server Ahaonline.cz. Kruté podmínky v Osvětimi však matčino zdraví podlomily, a tak zemřela již sedmdesáti letech, což v rodině dlouhověkých znamenalo velmi brzy.

Velká bojovnice s osudem

Se svou vrozenou vývojovou vadou chtěla herečka zpočátku bojovat. Lékaři jí nabízeli operaci, ale kamarád z divadla jí to rozmluvil. „Vysvětlil mi, že buď mě lidé budou brát takovou, jaká jsem, nebo ne. Pak jejich škoda,“ říká herečka. Po škole zpočátku pracovala jako cizojazyčná korespondentka a zpátky na vysněná divadelní prkna ji z kanceláře vytáhl legendární E. F. Burian.

V Manéži Bolka Polívky v roce 1987

V Manéži Bolka Polívky v roce 1987

Aťka si zahrála v nespočtu představení, zejména v takových, v nichž mohla uplatnit své přirozené nadání pro tanec a zpěv. Malý vzrůst ji odsoudil ke ztělesňování vedlejších, ale charakterově pestrých rolí. Zahrála si i v několika filmech, pamatoval na ni i Miloš Forman ve svém oscarovém hitu Amadeus. Nesmrtelnou se však stala díky práci pro dabing, její nejslavnější dabingovou rolí je slavná animovaná Včelka Mája. V 90. letech jejího hlasového umění hojně využívali i tvůrci televizních reklam.

Panenka, která si umí dupnout

Než otevře pusu, působí drobná herečka jako křehká panenka, respekt si ale zjednat dovede. „Jsem rezolutní povaha,“ říká o sobě. Život v osamění ji naučil vypořádat se s téměř každou záludností okolního světa, musela si prostě nějak poradit. „Za minulého režimu byl kumšt sehnat něco na sebe,“ připustila celoživotní problém. Například elegantní kostým se v dětské konfekci nesežene, takže si veškeré oblečení musela nechávat ušít na míru. Největší problém představovaly hlavně punčochy a spodní prádlo. A také boty, které by neobula ani Popelka, protože Aťka má velikost 28. Přesto nikdy nepřestala dbát o svůj vzhled a dokonce otevřeně přiznává, že podstoupila plastickou operaci očních víček a lifting.

S Markem Ebenem na cenách TýTý v roce 2001

S Markem Ebenem na cenách TýTý v roce 2001

Časem si paní Janoušková přizpůsobila celý svůj svět k výšce. Ve svém bytě v pražských Strašnicích má uzpůsobené sociální zařízení i kuchyň. „Jinak si po bytě pomáhám různými štafličkami,“ přiznává nejmenší česká herečka, zpěvačka a dabérka, která držitelkou Ceny Františka Filipovského za celoživotní přínos českému dabingu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace