Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární herečka dvakrát mezi životem a smrtí. Přežila klinickou smrt, trombózu i obviňování z alkoholismu. Tajnosti slavných

19.10.2014
Populární herečka dvakrát mezi životem a smrtí. Přežila klinickou smrt, trombózu i obviňování z alkoholismu. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Dvakrát málem zemřela, vlivem léků pak přibrala a trpěla obrovskou únavou, kvůli níž ji bulvár nařkl z alkoholismu. Nyní už je herečka Dagmar Patrasová konečně zase ve formě.

Na to, že už je babičkou, Dagmar Patrasová ani trochu nevypadá. Přitom dvakrát již málem zemřela a následky zdravotních problémů ji téměř připravily o kariéru. Co ji málem připravilo o život?

Začínala v legendárním divadle Semafor, hrála ve dvou desítkách filmů, pak ale nasměrovala svou kariéru na dětské publikum. Její zlou princeznu Xénii ze seriálu Arabela a žížalu Julii zná několik generací. Již v mládí si však „zadělala“ na vážné zdravotní problémy, které ji před časem málem připravily o život.

Kdo by neznal krásnou, zákeřnou a zlou princeznu Xénii v úspěšném pohádkovém seriálu Arabela

Kdo by neznal krásnou, zákeřnou a zlou princeznu Xénii z úspěšného pohádkového seriálu Arabela

Sportem ke zdraví?

Sportovní gymnastika a dlouholeté, pohybově náročné účinkování pro děti Dádě patrně způsobily problémy s krční páteří, které musela před dvěma lety řešit operací. Zákrok se však zkomplikoval a Dáda během jednoho měsíce dvakrát téměř zemřela. Poprvé jí dva dny po operaci praskla žíla na krku, plíce se jí zalily krví a okamžitě se začala dusit. V důsledku toho zřejmě prožila krátkou klinickou smrt.

Okatá, krásná a fotogenická Dáda byla jako stvořena pro ztvárnění pohádkových bytostí

Okatá, krásná a fotogenická Dáda byla jako stvořena pro ztvárnění pohádkových bytostí

Po dvou týdnech na JIP a po návratu domů, kdy musela rehabilitovat s ochrnutou levou rukou, jí bylo stále hůř. Neurochirurg jí diagnostikoval trombózu. Důsledky léčby byly pro Dádu psychicky i společensky nepříjemné, neboť po lécích otekla a ztloustla, což bulvární deníky podávaly jako důkaz jejího holdování alkoholu. Musela rušit vystoupení a žila v nejistotě, zda se bude moci vrátit mezi děti. Dnes je zdravotně v pořádku, ruka ji sice občas pobolívá, ale stojí opět na pódiu, zhubla a vrací se do původní formy. Je patronkou Dětského domova Dagmar v Brně a účastní se charitativních koncertů pro nemocné a postižené děti.

Od Semaforu k žížale Julii

Obecně se předpokládá, že ji na Dádu překřtilo dětské publikum, tak to ale není. Tuto zdrobnělinu si nese již z dětství a říkali jí tak už i kolegové v jejím prvním angažmá, legendárním pražském divadle Semafor. Herečka, zpěvačka a oblíbená moderátorka zejména dětských pořadů Dagmar Patrasová se narodila 27. dubna 1956 v Praze, do umělecké a hudební rodiny. Otec, profesor Karel Patras, byl sólový harfenista České filharmonie a učil na AMU. Matka Věra Patrasová zpívala ve filharmonickém sboru.

V dětství se Dáda intenzivně věnovala sportovní gymnastice a právě tím si zřejmě vytvořila základ pro pozdější velmi vážné zdravotní problémy. Vystudovala herectví na pražské konzervatoři, věnovala se hudbě a v pouhých sedmnácti letech už debutovala ve filmu. Po úspěšné herecké kariéře sexy kočky se jí však nepodařilo plynule přejít k rolím středního věku, a tak se přeorientovala především na dětské publikum. Vzápětí se ukázalo, že to bylo životní rozhodnutí – její žížala Julie a pořady pro nejmenší diváky jsou populární již déle než čtvrt století.

S Jiřím Suchým v představení divadla Semafor Smutek bláznivých panen

S Jiřím Suchým v představení divadla Semafor Smutek bláznivých panen

Ulovila hvězdu

Zlatokopka, mrcha, potvora… tak nelichotivá přízviska padala na její hlavu, když se před více než třiceti lety provdala za geniálního hudebníka Felixe Slováčka. O třináct let starší klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent sice nebyl ani v mládí žádný Belmondo, u úspěšného muže však ženy na vzhled příliš nehledí. Navíc byl vyhlášeným milovníkem něžného pohlaví a traduje se o něm, že také velmi vášnivým a výkonným milencem, takže Patrasová na sebe přivolala svou svatbou nevraživost tisíců jeho fanynek.

Na smrt uražená modelka

Nejvíc ale dodnes leží v žaludku Slováčkově první ženě Aleně (Renée) Wevelsiepové, s níž má slavný hudebník dceru René, známou především z dabingu. S tím však Felix rozhodně nesouhlasí. „Ještě než jsem poznal Dádu, chtěli jsme se rozvést. V té době jsem ale jezdil po světě s Karlem Gottem, neměl čas, a proto rozvod stále odkládal. Dáda byla nakonec ten katalyzátor, který rozvod urychlil, ale došlo by k němu i bez ní, jen o něco později, protože to manželství dávno nefungovalo,“ vysvětlil v rozhovoru pro server Topvip.cz.

Felix Slováček se kvůli ní rozvedl s první ženou Renée, která jí to nikdy neodpustila

Felix Slováček se kvůli ní rozvedl s první ženou Renée, která jí to nikdy neodpustila

Renée, která poté odešla do Německa a znovu se provdala, to však slyšet nechce. Před deseti lety dokonce obvinila Dádu, že její dceři ubližovala. Slováčkova první žena se narodila v rodině francouzského profesora, který byl v 50. letech odsouzen na doživotí za vlastizradu. Působila jako modelka, ve dvaceti letech dokonce zvítězila v mezinárodní soutěži o nejvěrnější podobu Sophie Loren, takže rozvod zřejmě zasadil jejímu sebevědomí ránu, s níž se nedokázala vyrovnat.

Bitva s velikánem

Bývalý člen Orchestru Karla Vlacha, dlouholetý sólista Orchestru Ladislava Štaidla a pozdější šéfdirigent Tanečního orchestru Československého rozhlasu, který dnes řídí pod pozměněným názvem jako svůj vlastní big band, je nesmírně dominantní muž, takže Dáda musela velmi často ustupovat.

V pravý čas na pravém místě - herečka objevila "díru na trhu" a stala se zbožňovanou Dádou, miláčkem všech dětí

V pravý čas na pravém místě - herečka objevila "díru na trhu" a stala se
zbožňovanou Dádou, miláčkem všech dětí

„Byla doba, kdy jsem s manželovou autoritou až nesmyslně bojovala. Třeba když chtěl přestavovat náš dům. Já se v té době starala o nemocného tatínka. Oponovala jsem, že nic přistavovat nechci, myslela jsem hlavně na tatínkův klid, ale najednou už bylo stavební povolení a druhý den měly nastoupit bagry. V ten moment jsem zvedla telefon a akci jsem zatrhla. A takových situací bylo pár. Ale rozvod? To ne, hlavně kvůli dětem. Jsem narozená ve znamení Býka, a to jsou ochránci rodiny,“ prohlásila herečka před časem v rozhovoru pro ona.idnes.cz. Když už si manžela jednou vzala, tak ho zkrátka jen tak neopustí. „Říká se: v dobrém i zlém,“ dodává herečka, z níž už syn Felix dokonce udělal babičku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace