Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vršovický dámský gambit: Po červené kartě pro Tondu Panenku zůstaly dvě ženy, Cabrnochová a Dušková. Pustili jsme je proti sobě do ringu

25.09.2014
Vršovický dámský gambit: Po červené kartě pro Tondu Panenku zůstaly dvě ženy, Cabrnochová a Dušková. Pustili jsme je proti sobě do ringu

Foto: repro

Popisek: Ivana Cabrnochová a Jana Dušková

SENÁTORSKÝ DUEL Senátorkou v obvodě v Praze 10 bude buď místostarostka tamější radnice Ivana Cabrnochová (SZ + ČSSD), nebo Jana Dušková (ANO). Cabrnochová v prvním kole voleb zvítězila, když dostala 15,83 procenta hlasů, Dušková pak 15,59 procenta. Žádná z kandidátek nezískala nadpoloviční většinu hlasů nutnou ke zvolení. Druhé kolo, které definitivně rozhodne, se uskuteční již tento pátek a v sobotu. My jsme položili oběma soupeřkám stejné otázky…

Jaké jsou Vaše pocity po postupu do 2. kola senátních voleb, kde jste zůstaly jen dvě? Cítíte úlevu, radost, či naopak napětí?

Cabrnochová: Především bych chtěla poděkovat všem obyvatelům Prahy 10, Štěrbohol a Dubče, že mi dali svoji důvěru. Je to pro mě signál, že svoji práci místostarostky dělám dobře. Na společný „dámský gambit“ s paní Duškovou se opravdu těším!

Dušková: Po vyhlášení výsledků prvního kola jsem měla samozřejmě obrovskou radost.

Považujete se teď za tu „správnou“, nefalšovanou političku?

Cabrnochová: Politikem je pro mě člověk, který politikaří, a já politikaření zásadně odmítám. Myslím, že věci je třeba řešit, než o nich jen mluvit. A už vůbec nemám ráda politické intrikaření. Nejlepší je, když za vás mluví vaše práce. Když jdu Prahou 10 a vidím, co se nám povedlo dokázat třeba při rekonstrukci Malešického parku, při výstavbě stovek míst pro děti v mateřských školkách či při rekonstrukci Vršovického zámečku pro seniory, myslím, že ta práce stála za to.

Dušková: Určitě ne, zatím netuším, kdy budu sebe sama vnímat jako političku. Nabídku kandidovat za hnutí ANO jsem dostala jako žena, která ve své profesi asi dosáhla pomyslného Olympu. Tak sebe sama vnímám a vstup do politiky na tom nyní určitě nic nemění.

Co si myslíte o Vaší soupeřce pro druhé kolo?

Cabrnochová: Paní Duškové si velmi vážím, je to špička ve svém oboru a výborný zubař. Ve své praxi pomohla spoustě pacientů. Já se jako místostarostka snažím pomáhat všem 115 tisícům obyvatelů naší Prahy 10. Jde mi o to, aby se nám všem teď a jednou i našim dětem v Praze 10 žilo lépe.

Dušková: Jsem si jistá, že vzhledem k schopnostem a nasazení paní místostarostky Mgr. Ivany Cabrnochové, a to bez ohledu na výsledek těchto senátních voleb, o ní ještě hodně uslyšíme. 

Jaký je Váš vztah k Praze 10, kde kandidujete?

Cabrnochová: Narodila jsem se na Zahradním městě a doposud tam bydlím. Tady jsem chodila do školy, prožila první lásky a jsem tu doma. Jsem zkrátka patriot Prahy 10.

Dušková: Na Praze 10 bydlím, ale v té části, o které nevím, jestli se správně jmenuje Praha 10 -Bohdalec nebo Praha 10 - Michle.

Co jste pro Prahu 10 doposud udělala?

Cabrnochová: Za osm let, co pracuji jako zastupitelka a místostarostka, se toho podařilo hodně. Jen namátkou jsme zachránili mateřskou školku Na Sychrově nebo postavili startovací byty pro rodiny v těžké situaci. Životní zkušeností pro mne byly povodně. Tehdy, když se v noci začala valit voda na Prahu a šlo o lidské životy a já jsem musela řídit záchranné práce, byly to jedny z nejtěžších chvil, které jsem zažila. Ale podařilo se to díky záchranářům, policistům  a hasičům zvládnout na jedničku. Odvádějí pro lidi v Praze 10 skvělou práci. A alespoň takto na dálku je chci znovu pozdravit a poděkovat jim. O co se snažím teď, je především zabránit developerům, aby zastavěli naše sportoviště v Ďolíčku, na Slávii a v Trojmezí.

Dušková: Jako občan Prahy 10 jsem vždy řádně chodila k volbám! A řádně - sice jako zaměstnanec - podávám finančnímu úřadu daňové přiznání.

Jak pro vás bylo složité skloubit Vaší práci s Vaší ženskou rolí v rodině?

Cabrnochová: Mám tři skvělé děti a šťastnou rodinu, která mně podporuje. Už první dcera se mi narodila v době, kdy jsem studovala vysokou školu. Jsem přesvědčená, jako většina českých žen, že je možné rodinu a práci zvládnout dohromady.  

Dušková: Není. Svoji profesi ovládám a jsem zvyklá pracovat v týmu, takže i další povinnosti jistě zvládnu.

Co si myslíte o lidech s StB minulostí v politice?

Cabrnochová: Kdykoliv pracujete s lidmi, musíte mít ke spolupracovníkům základní důvěru. Nedokážu si představit, že bych měla věřit někomu, kdo pro svůj prospěch v minulosti zhoršoval život ostatním. Ale nikdy jsem nepatřila k lidem, kteří jedou na módní vlně. Také nemám ráda nálepkování. Každý by měl mít příležitost ukázat, co umí.

Dušková: Každá země má svoji historii a my jsme se s dobou před 25 lety vypořádali pomocí lustračního zákona.

Podepsala jste projekt Rekonstrukce státu?

Cabrnochová: Ano, ačkoli mi na rozdíl od ostatních přijde málo přísný. Například zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu tak, jak ho prosazuje Rekonstrukce státu  - bez navýšení finančních prostředků, je nejlepší cestou, jak tento úřad úplně paralyzovat a ochromit, aby nezkontroloval vůbec nic.

Dušková: Ano, podepsala.

Co je podle Vás největší hrozba pro českou demokracii?

Cabrnochová: Podle mého názoru je to na jedné straně politikaření a neprofesionalita. Na druhé straně je to také koncentrace politické moci, peněz a médií v rukou jednoho člověka. Bez ohledu na to, kdo to je a jaké jsou jeho počáteční úmysly. Žádný spasitel nás nezachrání, nevěřme na pohádky.

Dušková: Apatie a odevzdanost, třeba i tím, že nepřijdu k volbám. A také rozhádanost dnešního politického establishmentu.

Hodně se v Praze hovoří o „řádění developerů“. I Praha 10 má s tímto svoje zkušenosti, ať už jde o záměr zbourat sportovní areál Slávie, anebo o obří nákladní překladiště v Malešicích… Co si o těchto plánech myslíte? 

Cabrnochová: Celé roky jsem proti betonové lobby, která hodlá zastavět každou zelenou plochu v metropoli! Navíc je pro mne jako pro vršovickou patriotku zcela nepřijatelné zbourání sportovišť na Slávii, kam každý den chodí aktivně sportovat tisíce našich občanů a dětí. Nákladní překladiště v Malešicích je prostě zvěrstvo, které znehodnotí kvalitu života obyvatel ve svém okolí. Jsem přesvědčená, že rozpínavým developerům je třeba pořádně přistřihnout křidýlka. V Senátu bych pro to ráda mnohé udělala!

Dušková: Jsem zásadně proti bourání tradičního sportovního areálu – zde jste měla spíš na mysli Bohemians, protože Slávie je zcela přestavěná a zmodernizovaná. Nová výstavba nebo přestavba, jako aktivita developerů, by měla být řízena objektivními potřebami regionu.

Velkým problémem celé Prahy je bezesporu kriminalita a drogy. Nedávno policisté odhalili celou síť distribuce kokainu, jejíž sídlo bylo v Malešicích… Proč se podle Vás tento problém rozmáhá a máte nějaký recept na jeho řešení?

Cabrnochová: Kriminalita a drogy nekvetou zdaleka jen v Malešicích. Jděte se podívat večer na Václavské náměstí, jak to tam vypadá! Na této situaci se hodně podepsaly minulé vlády se svými tupými škrty, které postihly i policii. A kvalitní, dobře vybavená policie, fungující školství a sociální systém je jedinou odpovědí na tento problém! A těm všem dnes chybí peníze jako sůl!

Dušková: Problém drog, stejně jako všech ostatních závislostí je příliš složitý, ale recept neznáme. Svoji důležitou úlohu v tom sehraje i politika vrcholové legislativy, která by měla být jednohlasná, aktivní a efektivní.

Kdo je kdo?

Ivana Cabrnochová (Zelení + ČSSD, s podporou Antonína Panenky) – zastupitelka a místostarostka Prahy 10, klinická biochemička a pedagog zdravotně postižených. Pracovala v oddělení klinické hematologie a krevní transfuze motolské nemocnice a v oddělení klinické biochemie Nemocnice Na Homolce. V roce 2006 dokončila studia na FTVS Karlovy Univerzity, obor tělesná a pracovní výchova zdravotně postižených. Od roku 2006 je členkou Strany zelených. Má tři děti, dceru a dva syny.

Jana Dušková (ANO) – stomatoložka, proděkanka pro stomatologii a zubní lékařství 1. lékařské fakulty UK, přednostka Ústavu klinické a experimentální stomatologie VFN. Vystudovala stomatologii na FVL Univerzity Karlovy v Praze. Od promoce pracuje na klinice. Má dospělou dceru.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová