Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Průjem za statisíce. Kuchaři Babicovi musí Babiš klopit tučné odškodné

16.09.2014
Průjem za statisíce. Kuchaři Babicovi musí Babiš klopit tučné odškodné

Foto: TV Nova

Popisek: Na obrazovce ho sice momentálně nevídáme, strádat ale Jiří Babica nebude. Právě totiž vysoudil za pomlouvačný článek pořádný balík od Babišovy MF Dnes.

Žalobu na Babišovo vydavatelství Mafra, které spojilo průjmové onemocnění vojáků v Afghánistánu s grilováním Jiřího Babici, vyhrál televizní kuchař. Náleží mu omluva a odškodné ve výši 400 000 korun.

Text redaktora Jana Gazdíka z prosince 2012, který pojednával o Babicově grilování pro vojáky v afghánském Lógaru, vyšel v deníku MF Dnes a na serveru idnes.cz. Informaci převzaly i některé bulvární deníky. Autor v článku mimo jiné zmínil, že zažívací potíže jsou na základně obvyklé. Citoval nejmenovaného vojáka, který uvedl, že „půlka lidí se tam pos…, hlavně ti, kteří se zúčastnili grilovačky“. Jedním dechem ale voják dodal, že lze jen těžko říci, jestli za zažívací potíže, které dočasně zkomplikovaly bojeschopnost osádky základny, opravdu zavinily lahůdky, které jim připravil populární televizní kuchař Jiří Babica.

Grilovačkou na vojenské základně Lógar to začalo, po návratu čelil Babiš obvinění, že způsobil vojákům zažívací potíže

Grilovačkou na vojenské základně Lógar to začalo, po návratu čelil Babica obvinění,
že způsobil vojákům zažívací potíže

Vysoudil půlku

Babica pochopil článek jako nařčení, které vážně ohrožuje jeho profesionální pověst a zasahuje do jeho práv na ochranu osobnosti, a tak podal ba vydavatelství žalobu, v níž se domáhal odškodnění ve výši 800 000 korun. Podle soudkyně se při projednání žaloby prokázalo, že novinářova tvrzení opravdu zasáhla do kuchařových osobnostních práv, požadované odškodnění jí však připadalo nepřiměřeně vysoké. A tak rozhodla, že autor textu uvedl mylné informace, a Babicovi tudíž náleží omluva a 400 000 korun. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Nejprve zpráva vyšla v deníku MF Dnes, vzápětí ji převzaly některé bulvární deníky a pořádně si Babicu "vychutnaly"

Nejprve zpráva vyšla v deníku MF Dnes, vzápětí ji převzaly některé
bulvární deníky a pořádně si Babicu "vychutnaly"

Již dříve Babica uvedl, že mu vojáci v Lógaru s přípravou grilování pomáhali, akci ale přerušil varovný alarm, kvůli němuž se museli všichni skrýt na chvíli v bunkru. „Pak se vylezlo ven a grilovalo. Nikomu se nic nestalo. No a po půl roce vyšel článek od pana Gazdíka, že se tam všichni váleli po zemi a zvraceli. Je to totální fáma,“ zlobil se Babica.

Na Nově už ho nechtějí

Zbrusu nový televizní kuchař se poprvé objevil na novácké obrazovce s Babicovými dobrotami v roce 2008 a zaujal diváky především svou „lidovostí“. Každou sobotu vpodvečer radil, jak co nejrychleji, nejnápaditěji a nejlevněji uvařit kdeco, a rychle se stal jednou z předních programových hvězd televize Nova. Dlouho úspěšně odolával i nařčení televizních konkurentů z kuchařské branže, kteří na jeho adresy trousili nelichotivé poznámky, od připomínek, že doporučuje divákům nevhodné vychytávky a náhražky, až po lakonické komentáře, že snad ani není kuchař.

Jako všechny ostatní pořady e ale i Babica časem okoukal, sledovanost pořadu už nebyla to co dřív. Navíc Novu zachvátila epidemie šetření za každou cenu, takže managementu ze dne na den najednou přišlo příliš nákladné i natáčení Babicových dobrot. Pro Novu Babica natočil celkem 194 dílů, v nichž ukázal divákům bezmála 600 receptů, a v jeho televizní kuchyni vařilo více než 50 slavných osobností. Ani to ale k udržení pořadu nestačilo.

Další televizní kšeft Jiří Babica zatím shání, nudit se ale nebude. Brzy mu totiž vypukne sezóna v lyžařském servisu

Další televizní kšeft Jiří Babica zatím shání, nudit se ale nebude.
Brzy mu totiž vypukne sezóna v lyžařském servisu

Následovalo, co zákonitě jednou přijít muselo. Pro letošní jarní sezónu ještě Babica natočil pár nových dílů, další spolupráci už ale Nova rázně odmítla a 7. srpna 2014 oficiálně oznámila ukončení výroby pořadu. „Pochopil jsem to tak, že Nova náš pořad zařadila do kategorie přímo ziskových projektů bez ohledu na sledovanost. To znamená, že náklady na výrobu musí pokrýt sponzoři a klienti ještě dřív, než se začne vysílat. Náklady na Babicovy dobroty byly pokryty zhruba z 90 procent, a to asi nestačí,“ uvedl poté v oficiálním prohlášení Babicův producent a manažer Jan Lacina.

Hledá další kšeft

Kuchařem se Babica vyučil v pražských nejlepších hotelech Palace a Ambassador a po vojně nastoupil pro změnu do Alcronu, v němž vařil devět let. V roce 1989 se oženil do Německa a začal pracovat ve vyhlášené restauraci Zlatá Praha v Kolíně nad Rýnem. Většinu vydělaných peněz podle svých slov vždycky dával do cestování a s ruksakem objel téměř celý svět, snad jen s výjimkou Antarktidy, a všude kromě přírodních krás a obdivování pamětihodností čerpal i inspiraci pro svou práci. Učil se mimo jiné v Japonsku a Karibiku, v Indonésii i Malajsii, v jižní Africe, na Havaji, v Austrálii i na Novém Zélandu. Jeho koníčkem je hledání nápadů, jak exotické prvky přenést domů tak, aby si je mohli uvařit obyčejní lidé bez přístupu k exkluzivním ingrediencím.

Krásnou manželku Eriku si Jiří našel v Německu

Krásnou manželku Eriku si Jiří našel v Německu

Šestileté televizní angažmá na Nově Babicovi pořádně vylepšilo rodinný rozpočet. Hlavně díky němu zrekonstruoval původně řeznický dům po dědečkovi v pražských Záběhlicích a proměnil ho v moderní rezidenci. Velký dům se zahradou slouží nejen jako domov pro čtyřčlennou kuchařovu rodinu a ještě dalšího nájemníka, ale je v něm dostatek místa i pro Babicův lyžařský servis, obchod a vlastní natáčení studio. Momentálně si sice dává pauzu, jeho manažer však jedná s dalšími televizemi. Je teda docela možné, že se brzy objeví u konkurence a Nova si ještě bude drbat hlavu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace