Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka o muslimský hidžáb: Agresivní islám útočí už i v Čechách. Budeme tak dlouho ustupovat, až nebude cesty zpět?

09.09.2014
Válka o muslimský hidžáb: Agresivní islám útočí už i v Čechách. Budeme tak dlouho ustupovat, až nebude cesty zpět?

Autor: archiv

Popisek: Zahalování muslimských žen má náboženské, historické i společenské kořeny. Mohou se však stát prvním problémem, jehož tolerance v Evropě naplno otevře dveře islámské agresivitě

Co začalo sporem o nošení muslimského šátku ve škole, může skončit u soudu žalobou pro diskriminaci. Ředitelka pražské zdrávky už komunikuje jen ústy svého advokáta, zřejmě se bojí o osud své školy. Posouváme se snad od náboženské tolerance k ústupkům, za které v budoucnu draze zaplatíme?

Problém se zrodil již počátkem loňského školního roku a od té doby má zřejmě Ivanka Kohoutová, ředitelka soukromé Střední zdravotnické školy v Praze 10, plnou hlavu starostí. Psí hlavu jí nasadily dvě zahraniční studentky – jedna z nich si dokonce stěžovala veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové, a dost tvrdě. Škola jí prý znemožnila studium tím, že jí zakázala nosit tradiční muslimskou pokrývku hlavy, tzv. hidžáb. Vzápětí si obě strany začaly vyříkávat problém prostřednictvím médií, každá má samozřejmě svoji pravdu, spor nabírá na obrátkách a zdá se, že se z něj rodí další celospolečenský problém. Kam až by měla v 21. století v samotném srdci Evropy zajít náboženská tolerance, a co už jsou ústupky, zacházející za hranici obecně přijímaných a přijatelných zvyklostí?

Náboženská agresivita jako zástupný problém

Na počátku sporu ředitelku školy jistě ani nenapadlo, co všechno se z problému se dvěma studentkami vyvine. „Prvopočátek tohoto případu ale vůbec se šátky nesouvisel,“ řekla Lidovým novinám ředitelka Kohoutová. Dodala, že zpočátku ani netušila, že jsou dívky muslimského vyznání, protože k ní do ředitelny přišly bez pokrývek hlavy. Podle školského zákona měly doložit doklad o pobytu na území České republiky. Zatímco jedna tak učinila, druhá, která si poté stěžovala u ombudsmana, nikoli a nestalo se tak ani v den zahájení školního roku. „Žádný doklad o pobytu ani průkaz azylanta u sebe neměla,“ vysvětlila ředitelka v rozhovoru.

Na soukromé zdravotnické šole v Praze 10 se zrodil spor, který přerůstá v dramatickou celospolečenskou diskusi

Na soukromé zdravotnické škole v Praze 10 se zrodil spor, který přerůstá
v dramatickou celospolečenskou diskusi

Později prý přišla řeč na to, že budou muset ošetřovat pacienty v nemocnici, kde jsou samozřejmě hospitalizováni i muži, i že budou muset nosit uniformu. „Ptala jsem se, zda jim to nebude vadit. Bylo mi řečeno, že to není žádný problém,“ říká ředitelka školy. Dalším tématem rozhovoru pak byla tělesná výchova, které se jedna z dívek zúčastnila pouze jednou. „Jde o bezpečnost žáků. A to nejen při tělesné výchově, ale i u odborného vzdělávání. Šátek může být riziko v chemických laboratořích. Za ochranu a bezpečnost žáků ve škole zodpovídáme,“ připomněla. Že by spor mohl vygradovat v konflikt, v němž se bude studentka domáhat svých náboženských práv, ji v tu chvíli určitě ani nenapadlo.

Ombudsmanka se ohání diskriminací

Výbušnou kauzu veřejná obhájkyně práv Anna Šabatová potichoučku analyzovala během letních prázdnin a dospěla k závěru, že škola studentku ze Somálska nepřímo diskriminovala, „neboť jí na základě neutrálně formulovaného školního řádu zakázala nosit muslimský šátek, který je projevem jejího náboženského přesvědčení navenek“, uvádí se v interním materiálu, který se médiím podařilo získat. Škola tak podle ní nerespektovala Listinu základních práv a svobod a její názor sdílí i někdejší ministr školství Eduard Zeman, který se má v těchto dnech ujmout funkce školského ombudsmana. „Je-li ten šátek vyjádřením určité víry a jsme ve státě, kde je ta víra tolerována, pak je to diskriminace,“ uvedl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

„Ke zprávě veřejné ochránkyně se nesmím nijak vyjadřovat, protože je to v ní takto výslovně uvedeno. Domnívám se však, že jsem nepochybila,“ konstatovala ředitelka školy a od té doby už se vyjadřuje pouze prostřednictvím právního zástupce, renomovaného advokáta Oldřicha Choděry. „S názorem Anny Šabatové zásadně nesouhlasím. Na rozdíl od Francie nebo od Belgie, které nošení islámských oděvů zakázaly, je naše republika natolik tolerantní, že na veřejnosti dovoluje islámské oděvy nosit. Demokracie a tolerance přitom předpokládá, že já budu respektovat práva ostatních, ale i oni budou respektovat právo moje. Chce-li někdo navštěvovat naše školy, musí respektovat pravidla, která pro školy platí. Pokud to někomu činí nepřekonatelné obtíže, nebo z nějakých důvodů nechce nebo nemůže, potom nechť se do školy nehlásí,“ uvedl Choděra ve svém oficiálním vyjádření.

Historie varuje

Je třeba položit si otázku, kde vlastně je hranice tolerance, jejíž překročení by již mohlo být do budoucna nebezpečné. Před hrozbou náboženské expanze varují i zkušenosti z české historie. I husitské hnutí začalo počátkem 15. století zdánlivě malicherným sporem, zda smějí řadoví věřící přijímat takzvaně podobojí, tedy tělo i krev páně. Zatímco katolická církev to považovala za výsadu duchovních, propagátoři rovnosti věřících v čele s Janem Husem to považovali za diskriminaci. Zpočátku malicherné půtky se postupně vyhrotily v náboženskou válku, kterou zaplatily tisíce lidí životem, a následná tvrdá opaření proti poraženým.

Každé náboženství je v podstatě ideologie, řídící a ovlivňující myšlení a chování svých „oveček“. Dokud některá ideologická skupina dodržuje v rámci svého celku určitá pravidla, tolerance okolí je jistě namístě. Jakmile je však začne hlasitě prosazovat jako normy, které je ostatní společnost povinna akceptovat, rodí se problém. Připomeňme například příznivce fašismu ve 30. letech minulého století, kteří se prapůvodně začínali houfovat „nevinně“ jako spolky. Jejich postupně narůstající agresivita vůči okolí, podporována „líbivými hesly“ z nacistické centrály, však postupně přerostla od drobných útoků proti sousedům, kteří zastávali odlišná pravidla společenského soužití, až po nejkrvavější válečný konflikt novodobé historie – 2. světovou válku, která stála miliony životů.

Druhy oblečení muslimských žen. Budou je brzy nosit povinně i všechny Evropanky?

Druhy oblečení muslimských žen. Budou je brzy nosit
povinně i všechny Evropanky?

I lidská práva mají mantinely

Listina základních práv a svobod je obecný dokument, který vymezuje opravdu základní práva každého jedince v civilizované společnosti. A k těm se rozhodně neřadí agresivní vystupování vůči okolí a vnucování svých, třeba náboženských norem. Celospolečenská práva by měla proto zůstat nadřazená právům jedince. Když na české škole bude chtít studovat například příslušník kmene lidojedů, který si v rámci náboženského obřadu uvaří k večeři svého souseda, protože má jiné názory, a tudíž se stal jeho nepřítelem, budeme snad jeho počínání tolerovat? Má snad na to právo jenom proto, že v jeho daleké vlasti je to zvykem?

Když se někdo rozhodne žít v jiných kulturních podmínkách, které se něčím výrazně liší od jeho domoviny, měl by se přizpůsobit místním zvyklostem. Evropané jsou na to zvyklí, takže se nepromenádují v ulicích arabských měst v plavkách ani je nenapadne bouřit se, když se mají před vchodem do hinduistického chrámu zout. Evropa je zkrátka zvyklá na toleranci a v posledních letech se zdá, že na to začíná stále více doplácet. Některé skupiny lidí si zkrátka vysvětlují projevy tolerance jako slabost, a vůči slabšímu protivníkovi je potřeba přitvrdit. Však on ustoupí!

Slušnější má ustoupit?

S projevy agresivity, zahalené od proklamací o lidských právech, máme každodenní zkušenosti. Mimo jiné třeba s některými příslušníky romské menšiny, kteří vymáhají často svá „práva“ agresivitou, protože přece mají právo na důstojný život, takže je společnost podle jejich názoru povinna jim ho zaplatit. Ani jejich předkové zpravidla nepracovali, je to jejich zvyk – takže na to mají právo, a navzdory tomu, že se řada z nich sotva umí podepsat, svá práva velmi dobře znají!

Pokud Evropa nestanoví včas hranice tolerance, mohly by brzy naše obchody s dámským oblečením vypadat takhle

Pokud Evropa nestanoví včas hranice tolerance, mohly by brzy naše obchody
s dámským oblečením vypadat takhle

Nyní tedy přichází na pořad dne další žhavé téma – muslimské zvyky. Tím žhavější, čím víc se na nás valí z muslimského světa zpráv o násilí, agresivitě a vymáhání pravidel, která jsou v muslimském světě zvykem. I muslimové se leckdy snaží prosadit svá práva agresivitou. Jak jinak nazvat stížnost muslimské studentky, která zřejmě převrátila problém dodržování bezpečnostních opatření při výuce ve škole a nejspíš i absenci vlastního povolení k pobytu v České republice v otázku dodržování lidských práv. „Nikdo přece nikoho nenutí, aby do našich škol chodil. Muslimské studentky nemohou však požadovat, abychom se podřídili jejich přáním. Přistoupíme-li na požadavky muslimských studentek, hrozí nebezpečí, že za několik let budou požadovat, aby muslimské šátky nosily i ostatní studentky, aby neurážely jejich náboženské smýšlení,“ varuje advokát Oldřich Choděra v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz.

Posouzení konkrétní kauzy bez podrobného prostudování podkladů a vyslechnutí argumentů obou stran je opravdu složité. Přesto mi vyjádření ombudsmanky připomíná ústupek menšině ve jménu tolerance, který může v konečném důsledku způsobit vážné existenční problémy příslušníkům většiny. Nedej bože jeden z počátečních, zdánlivě banálních ústupků, jež by mohly postupně přerůst v lavinu násilného podrobování tak velkomyslné a tolerantní evropské většiny.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace