Co by čekalo Bartošovou, kdyby nespáchala sebevraždu? Pomalá smrt bez možnosti lékařské pomoci, pravděpodobně i poškození mozku
25.08.2014
Foto: Facebook
Popisek: Iveta Bartošová - pieta
Alkohol se jí stal osudným. Nejenže ho měla v těle, když si šla pro smrt, ale také jí zničil orgány, napsal po zveřejnění výsledků pitvy zpěvačky deník Blesk. „Játra byla nalezena zjizvená – cirhotická – pravděpodobně nevratné změny na játrech způsobila častá a dlouhodobá konzumace alkoholu,“ prozradil Blesku zdroj dobře obeznámený s výsledky pitvy, která byla před časem zveřejněna.
A pokračoval: Příznaky, které pár dní před smrtí Iveta vykazovala, mluvily za vše. Patří sem zvýšená únava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání a zácpa, ale také výrazné hubnutí. A právě ztrátou hmotnosti Iveta trpěla a řešila ji i den před smrtí se svou maminkou Svatavou v posledním telefonátu. „Prosím tě, kolik říkal Rychtář, že máš? 49 kilo? Jíš vůbec?“ ptala se starostlivě matka. „Já jím a přitom hubnu,“ stěžovala si zpěvačka matce. „Tohle se mi ještě nestalo...“
K nevratným změnám na játrech muselo přitom dojít v posledním roce, co žila s Josefem Rychtářem. Výsledky jaterních testů, které Iveta podstoupila díky hraběti Domenicu Martuccimu v červenci v roce 2011 v Itálii, byly prý naprosto v pořádku.
Co je cirhóza jater a dá se léčit?
V naší populaci jsou vedoucími příčinami nadměrná konzumace alkoholu a chronické virové hepatitidy typu B a C. Celosvětově jsou na prvních místech hepatitida B (asi 30%), hepatitida C (27 %) a alkohol (odhadem asi 20% případů). Doba a množství alkoholu nutné ke vzniku cirhózy jsou velmi individuální. Za nebezpečnou u mužů je považována konzumace více než 60 g denně, u žen již 20 g denně. Příčinu onemocnění lze obvykle léčit jen stěží. V počátečních stádiích je proto důležitá rozumná životospráva, dieta a minimální konzumace alkoholu. V dalších stádiích lékaři už jen zmírňují projevy onemocnění a v pokročilých stádiích už zbývá jediná možnost - transplantace jater. Na listinu čekatelů ale zapisují jen pacienty, kteří vydrží alespoň rok úplně abstinovat, což lékaři přísně kontrolují.
Cirhóza je nemoc známá jako „tvrdnutí jater". Vitální jaterní tkáň se pomalu mění na tuhou, nepotřebnou jizevnatou hmotu. Celý proces probíhá dlouho nepozorovaně. Játra nebolí, pracují méně, ale při běžných denních činnostech tato lehká nedostatečnost nemocného nijak výrazně neomezuje. Ve chvíli, kdy nemoc začne pacienta obtěžovat při každodenní práci a zábavě, bývá už jaterní tkáň z velké části nenávratně poškozena. Léčba se v tomto stádiu zaměřuje většinou už jen na následky nemoci. Jedinou skutečnou pomocí je pak už jen, jak bylo řečeno, transplantace jater. Častou komplikací cirhózy je i poškození mozku, vznikající tím, že cirhotická játra dostatečně nedetoxikují škodliviny. Ty se dostávají do mozku a postupně ho poškozují.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: redaktor KL1