Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smutná postava Ivetiny tragédie, její syn Artur. Co s ním bude? Vypovídá psycholožka a právník

13.05.2014
Smutná postava Ivetiny tragédie, její syn Artur. Co s ním bude? Vypovídá psycholožka a právník

Autor: archiv

Popisek: Navenek si Artur Štaidl drží poker face, v duši má ale obrovskou ránu

Hlavní obětí sebevraždy Ivety Bartošové je její syn Artur. Čekají ho složitá úřední jednání, navíc se musí vyrovnávat s obrovskou mediální hysterií, která se kolem matčiny smrti rozpoutala. Co všechno ho čeká?

Tragickým skonem Ivety Bartošové trpí nejvíc její syn Artur, který svou matku velmi miloval. „Mediální hysterii, která se kolem zpěvaččiny sebevraždy rozpoutala, by velmi obtížně ustál i psychicky vyrovnaný a zocelený dospělý. Artur Štaidl je navíc ve věku, kdy jeho psychiku stále ještě výrazně ovládají emoce,“ vysvětluje psycholožka Martina Kovářová. „Nutně tudíž potřebuje oporu, kterou mu může poskytnout jenom nejbližší, tedy otec. Navíc by měl syna držet co nejdál od hysterických výlevů pana Rychtáře, které Arturovi ubližují.“

Milující oběť

Ivetinými životními kotrmelci Artur trpěl od útlého dětství, přestože ho velmi milovala. Muselo být pro něj velmi těžké jít ráno do školy, když na něj ze stánků vykukovaly titulní stránky s matčinými fotografiemi a gigantickými titulky, které oznamovaly nějaký její další úlet. Když k tomu přičteme ještě jeho nadváhu, kterou léta trpíval, a s ní spojenou neohrabanost, byl zřejmě oblíbeným terčem útoků některých spolužáků.

Šťastná maminka. Ani Iveta tenkrát netušila, kolik trápení synu Arturovi připraví.

Šťastná maminka. Ani Iveta tenkrát netušila, kolik trápení synu Arturovi připraví.

„Obzvlášť děti dokážou být hodně zlé, pozadu ale za nimi nezůstávají ani dospělí, které leckdy žene k zákeřným útokům závist,“ vysvětluje Kovářová „Navíc se stával přímým svědkem zpěvaččiných stavů, způsobených alkoholem a uklidňujícími léky, a následných dramatických scén. To zpravidla napáchá na psychice dítěte nenapravitelné škody.“ Je tudíž pravděpodobné, že odbornou pomoc nyní potřebuje především Artur, na rozdíl od Josefa Rychtáře, který se ze svého teatrálního psychického zhroucení po zpěvaččině sebevraždě zázračně rychle uzdravil. „Kamenný výraz, s nímž se několikrát mihnul na veřejnosti, svědčí o úporném sebeovládání. Potlačované emoce však musí ven a doufejme, že se tak v soukromí děje. Pokud je Artur stále drží v sobě, mohou vyvrcholit psychickým zhroucením,“ varuje psycholožka.

Klíčová smlouva

Artur bude plnoletý až letos 11. října, takže ze zákona bude během zahájení dědického řízení ještě nezletilý. Jednání s úřady za něj bude tudíž muset vyřídit jeho zákonný zástupce, čímž se v tomto případě stává jeho otec Ladislav Štaidl. Nebo spíš jeho právníci. Řešení pozůstalosti je jediný případ, při němž si nemůžeme notáře sami vybrat - z důvodu nestrannosti a objektivity soudního rozhodování je přidělena notáři soudem podle předem stanoveného rozvrhu. Řízení se zahajuje zpravidla bez návrhu na základě úmrtního listu, který soudu zašle matrika. Jako první kontaktuje dědice, většinou to bývá osoba, která se postarala o pohřeb. „Současné tahanice mezi rodinou a manželem zpěvačky tedy mají pro další postup hlubší význam, než jen handrkování, které v současnosti přetřásají média,“ upozorňuje právník JUDr. Jan Dvořák.

Při rozhodování, kdo a kolik bude po Ivetě dědit, sehraje klíčovou roli důležitý dokument, o jehož existenci Iveta ujišťovala veřejnost při druhém sňatku s Josefem Rychtářem – předmanželská smlouva. „Paní Bartošová má ze zákona dva dědice z řad nejbližších příbuzných, tedy řečeno slovy paragrafů v takzvané první linii – syna Artura a manžela Josefa Rychtáře. Nejdůležitějším kritériem pro postup notáře bude tudíž skutečnost, zda byla tato smlouva skutečně sepsána,“ říká doktor Dvořák.

Plánovaný zlatý důl?

„Pokud se tak nestalo, bude to mít na Arturovo dědictví velmi výrazný dopad,“ dodává právník. Podle nové úpravy Občanského zákoníku by totiž dědili Rychtář a Artur Štaidl stejným dílem, tedy každý polovinu současných aktiv a pasiv i veškerých budoucích příjmů z autorských práv, na které mají pozůstalí nárok ještě dalších 70 let po zpěvaččině smrti. Pokud tudíž vyjde najevo, že tolik proklamovaná předmanželská smlouva mezi Ivetou a jejím druhým manželem sepsána nebyla, padne na Josefa Rychtáře velmi vážné podezření.

Z hlediska zákona by sice bylo všechno v pořádku, definitivně by ale mohl ztratit morální kredit a proměnit se v očích veřejnosti ve zlatokopa, který si sňatkem s úspěšnou zpěvačkou zajistil doživotní pohodlí. Takové náznaky se už koneckonců objevily v souvislosti s jeho údajným disponováním s Ivetinými příjmy ještě za jejího života. Pravda vyjde najevo velmi brzy. Jakmile notářství zahájí dědické řízení, zpěvaččini fanoušci se dozvědí, zda mu na Ivetě opravdu záleželo, nebo si manželstvím chtěl zajistit příjmy.

Rozhodnou dluhy

Rozhodování o pozůstalosti jistě ovlivní skutečnost, že na dědice přechází nejen majetek, ale i dluhy. A těch zřejmě nebude v případě Ivety Bartošové zrovna málo. Jestliže dědic nechce spadnout do vážných finančních problémů, musí jednat rychle. Uplatní-li v průběhu řízení o pozůstalosti tzv. výhradu soupisu, bude muset uhradit dluhy pouze do výše ceny nabytého dědictví. Když to ale neudělá, zaplatí všechno. „Pokud by tedy zákonný zástupce zjistil, že by Artur na dědictví po matce doplatil, může dědictví odmítnout výslovným prohlášením vůči soudu. Nebo se ho vzdát ve prospěch jiného dědice,“ vysvětluje doktor Dvořák.

Po Ivetě Bartošové zbyla nedoplacená hypotéka, jejíž výše v současnosti činí zhruba 1,4 milionu korun. Současně se mluví o dluhu na zdravotním pojištění, který údajně představuje rovněž sedmimístnou částku. A pokud snad zpěvačka dlužila ještě někomu něco dalšího, oprávněný se jistě velmi rychle ozve. Ladislava Štaidla tudíž čeká velmi brzy důležité rozhodování, zda dědictví po matce za Artura přijmout, či nikoli.

Dům na prodej

Z celého majetku budí největší pozornost dům v Uhříněvsi, který Iveta Bartošová výslovně ‚odkázala‘ v dopisu na rozloučenou Arturovi. „Já se domnívám, že toto nelze považovat za poslední vůli, neboť tam není napsáno, že by se tak mělo stát v případě smrti Ivety Bartošové,“ prohlásil Štaidlův dlouholetý advokát Josef Lžičař na dotaz Blesku. Očekává se, že Štaidl zbytek hypotéky zaplatí a dům vzápětí prodá. Arturovi jistě chybět nebude, hezkých vzpomínek na život v něm má jen pomálu. Navíc má kam jít – u otce už má totiž delší dobu zařízenou vlastní garsonku.

 Dům Ivety Bartošové v Uhříněvsi je zatížen hypotékou, z níž je ještě třeba zaplatit zhruba 1,4 milionu korun

Dům Ivety Bartošové v Uhříněvsi je zatížen hypotékou, z níž ještě zbývá zaplatit
zhruba 1,4 milionu korun

„Tvrzení přátel, že Artur o dům nestojí, mě vůbec nepřekvapuje,“ konstatuje psycholožka Martina Kovářová. „Špatné vzpomínky na události, které v něm zažil, totiž převáží nad těmi hezkými. Už jen samotný pohled na dům je bude znovu vyvolávat a tento stav pravděpodobně vydrží až do konce života.“

Nezletilý důchodce

Stejně jako jiné děti má i Artur Štaidl nárok na sirotčí důchod po zesnulé matce, který mu bude stát vyplácet během přípravy na budoucí povolání, nejdéle však do 26 let. Základní částka činí 2340 korun, konečná se však bude odvíjet od dosavadních zpěvaččiných příjmů, resp. od toho, jak velký zmatek v účetnictví po ní zbyl. Výše procentní výměry sirotčího důchodu totiž činí 40 procent procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, na který by měla nárok Iveta Bartošová v době své smrti.

„Úřad sociálního zabezpečení by mu měl začít důchod vyplácet do 90 dnů od zahájení řízení, tato lhůta se však může prodloužit o dobu, po kterou se došetřují rozhodné skutečnosti u zaměstnavatelů či úřadů. Řečeno laicky než budou shromážděny všechny doklady o matčiných příjmech,“ vysvětluje doktor Dvořák. Pokud však měla Iveta Bartošová podobný zmatek ve svých dokladech jako v životě, čeká Ladislava Štaidla i při vyřizování synova důchodu běh na pořádně dlouhou trať.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace