Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdy se z princezny Ivety stala bulvárem pronásledovaná oběť? Svědectví novinářky, která byla celá léta u toho

12.05.2014
Kdy se z princezny Ivety stala bulvárem pronásledovaná oběť? Svědectví novinářky, která byla celá léta u toho

Foto: tn.cz

Popisek: První manžel Jiří Pomeje pomohl Ivetě alespoň dočasně zpátky na výsluní. I jemu se ale stal prostředkem bulvár.

O kom se nepíše, jako by nebyl. Toto staré hollywoodské pravidlo pochopila Iveta Bartošová jako jedna z prvních českých celebrit. A když nemohla nabídnout novinářům profesionální úspěchy, začala jim podsouvat pikantnosti ze svého soukromí. Postupně jí ale tato metoda přerostla přes hlavu.

Právě Iveta začala zásobovat bulvár privátními skandály. Tím prvním se stal na jaře roku 1994 její údajný únos Romanem Třískou. Pikantní detaily o poutání k radiátoru, znásilňování a balení do alobalu, jímž ji Tříska měl údajně chránit před útokem mimozemšťanů, vyvolaly úvahy o jejím psychickém stavu. Média sledovala i následné soudní řízení, které chvílemi spíš připomínalo kabaret. Podle rozhodnutí soudu z 11. března 1996 byla všechna Ivetina tvrzení nepravdivá. Údajný pachatel byl zproštěn obvinění a Bartošová získala kredit pohádkářky. Medializace případu jí poprvé v očích veřejnosti ublížila.

Skandál s 'únoscem' Třískou byl vydatnou potravou pro bulvární deník Expres i konkurenční Blesk

Skandál s 'únoscem' Třískou byl vydatnou potravou pro bulvární deník Expres i konkurenční Blesk

Kvůli comebacku makal i Svoboda

Po boku Ladislava Štaidla se Iveta Bartošová stala stálicí české populární hudby a poprvé se stáhla do ústraní v roce 1996, poté co mu porodila syna Artura. Tehdy jí k opětovnému návratu na scénu pomohl Štaidlův kamarád, legendární hudební skladatel Karel Svoboda, který jí nabídl hlavní roli ve slavném muzikálu Dracula. Již tenkrát Iveta sklidila první kritiku médií, bulvár však ještě nebyl tak drsný jako v současnosti. Přesto se všeobecně pochybovalo, zda Iveta zvládne roli, v níž bezkonkurenčně zazářila Lucie Bílá. Zlé jazyky dokonce spekulovaly, jak moc musel Svoboda kvůli Ivetě přepisovat původní partituru. Rozdíl mezi hlasovým fondem a rozsahem Bílé a Bartošové byl opravdu velký.

Před premiérou Draculy média rozebírala obavy, zda bude Iveta na hlavní roli stačit. Nakonec ji ale zvládla na jedničku.

Před premiérou Draculy média rozebírala obavy, zda bude Iveta na hlavní roli stačit.
Nakonec ji ale zvládla na jedničku.

Nakonec se Bartošová přece jen zhostila náročné dvojrole Adriany/Sandry se ctí a díky ní se postupně navracela na výsluní. Již tenkrát ale začínala mít problémy s alkoholem. „Sama jsem byla několikrát svědkem, jak přišla na představení muzikálu Dracula opilá. Dokonce jsem viděla, jak se kvůli tomu hádala s otcem svého syna Ladislavem Štaidlem,“ prozradila před několika lety jedna z jejích tehdejších kolegyň. Navzdory ‚porodním bolestem‘ ale Ivetin první pokus o comeback nakonec přece jen vyšel, především díky autorům báječných hitů z alba Ve jménu lásky. V roce 1999 za ně získala platinovou a dvojplatinovou desku. V dalším roce absolvovala úspěšné turné Deník Ivety a vydala další ‚zlaté‘, tentokrát pohádkové album Jedna jediná.

Servis pro bulvár

Rozchod s Ladislavem Štaidlem jako by ukončil Ivetinu zlatou éru. Ztráta dominantního partnera, který ji zřejmě vedl nejen po profesionální dráze, ale rovněž v soukromí, jako by zpěvačku definitivně připravila o pevnou půdu pod nohama. Na albu Hej pane DJ snaživě oprášila staré hity, zázrak se však nedostavil.

Oprášení starých hitů nezabralo podle očekávání

Oprášení starých hitů nezabralo podle očekávání

Na přelomu století se Iveta neměla jako zpěvačka čím pochlubit, a tak začala stále častěji plnit stránky bulváru zoufalou snahou najít nového partnera. Každou chvíli se tulila na večírcích k jinému muži, o němž přesvědčivě prohlašovala, že je tím pravým. Od slovenského herce a zpěváka Karola Csina přes architekta Daniela Bartáka až po herce a moderátora Zdeňka Podhůrského, který její žárlivé scény a úlety vydržel dokonce téměř dva roky. Jako by úplně zapomněla, že by ji veřejnost měla znát především jako zpěvačku.

Iveta se stala lahůdkou pro bulvár, její skandály se prodávaly

Iveta se stala lahůdkou pro bulvár, její skandály se prodávaly

Princ z veteriny

Poté co se v roce 1996 seznámila díky své fence Gejše s veterinářem Romanem Hankem, zpočátku se zdálo, že konečně začíná žít normálně. Její kariéra sice byla opět na nule, dokonce oficiálně ohlásila „tvůrčí pauzu“. Namísto průšvihů ale začaly stránky novin a časopisů plnit fotografie rodinné idyly. „Je to úžasná, křehká žena, která si zaslouží lásku, péči a pozornost,“ prohlásil tehdy Hanke v jednom z mála rozhovorů. Jakmile však opadlo první okouzlení, i do tohoto vztahu vstoupily tradiční problémy – Ivetina žárlivost, scény, citové vydírání…

Iveta na jednom z mála snímků, pořízených přímo v psychiatrické léčebně v Kroměříži

Iveta na jednom z mála snímků, pořízených přímo v psychiatrické léčebně v Kroměříži

Tou dobou už byl bulvární tisk naladěn spíš na pátrání po jejích excesech, takže se doktor Hanke snažil ze všech sil, aby nic z jejich soukromí nevyšlo najevo. Dokonce 'zahrál do autu' i další Ivetin pokus o demonstrační sebevraždu. Přestože se Ivetin vztah neustále zhoršoval, gentleman z pražských Petrovic fungoval až do jejího nástupu v kroměřížské psychiatrické léčebně počátkem července 2007. Pak už byla pod dohledem lékařů, takže se s ní mohl ve vší slušnosti rozejít. Hlavním důvodem Ivetiny čtyřměsíční hospitalizace tenkrát byla údajně závislost na antidepresivech. K alkoholu se totiž uchylovala až poté, co léky už nezabíraly natolik, aby ji udržely v dobrém psychickém stavu.

Pomeje se nadřel

I když ji bulvární novináři nespouštěli z očí ani za zdmi léčebny, Iveta se dala natolik dohromady, aby si po návratu uvědomila, že by se měla vrátit na výsluní jako zpěvačka. Hned na jaře 2008 vyrazila na turné s přiléhavým názvem Jsem zpátky, v dubnu konečně zase jednou obsadila titulní stránky díky práci – měla ztvárnit hlavní postavu v připravovaném muzikálu Mona Lisa. Na velkolepé tiskové konferenci už stál po jejím boku herec a producent Jiří Pomeje¨a její ‚vzkříšení‘ všichni považovali za zázrak. Cíl měli společný – Bartošová toužila po comebacku, Pomeje zase potřeboval vydělat peníze na milionové dluhy, které mu zbyly z velkoryse pojatého filmového propadáku Andělská tvář.

Na tiskové konferenci k připravovanému muzikálu Mona Lisa

Na tiskové konferenci k připravovanému muzikálu Mona Lisa

Několik měsíců se jim dokonce dařilo, jakmile si však řekli v září „ano“, zpěvačka zase začala zajíždět do starých kolejí. V divadle selhala, takže namísto ní stanula na jevišti při premiéře Mony Lisy Marta Jandová. Bartošová sklidila ještě svůj poslední triumf v anketě Zlatý slavík, kde získala cenu pro Skokana roku, a počátkem roku 2009 dokonce vyhrála po šestnácti letech v anketě TýTý. Zabodovala i ve slovenské taneční soutěži Let's Dance 3, v níž se umístila na 4. místě. V pražském divadle Goja Music Hall začala zkoušet muzikál Děti ráje, nakonec v něm ale nevystupovala. Na podzim 2009 začala po jednom z manželských konfliktů znovu pít a a Pomeje ji odvezl na kliniku, kde ji dávali několik dnů dohromady. Poté ještě dokázala dokončit vánoční album Když ticho zpívá v produkci Káji Maříka. Pak už jen vršila jeden průšvih na druhý, na nichž si bulvární tisk vždy ochotě smlsnul. Pomeje zřejmě pochopil, že po Ivetině boku jeho cesta z dluhů nepovede, a požádal o rozvod.

Potrava pro bulvár

První opravdu velkou ostudu zažila v roce 2008, když kvůli alkoholu nebyla schopná vystoupit na Desce roku. Do další nezáviděníhodné situace se dostala v roce 2010, když nezvládla vystoupení na narozeninách hudební stanice Óčko. O rok později klesla na samotné dno. Poprvé se začala schovávat před okolím v paruce, prosila o jídlo, byla ve zbídačeném stavu. Tentokrát už psychicky nevydržel její syn Artur a odstěhoval se k otci. Po duetu s milencem Domenicem Martuccim na Staroměstském náměstí mluvila z cesty a bulvár si ji opět vychutnal. Vrchol ostudy znamenalo v roce 2012 vystoupení v pražském Bianco Casino – jejím fiaskem se obratem bavily kromě čtenářů bulváru i tisíce návštěvníků internetu.

Jedním z největších průšvihů bylo vystoupení na narozeninách hudební televize Óčko

Jedním z největších průšvihů bylo vystoupení na narozeninách hudební televize Óčko

Díky sérii průšvihů se Iveta Bartošová vyhoupla na špičku žebříčku celebrit, o nichž se nejvíc píše, a postupně začala padat do spirály, z níž nebylo úniku. Čím víc se snažila upozornit na sebe jako na zpěvačku, tím častěji se média pásla na jejích selháních. Doslova lahůdkou byla plánovaná reality show z jejího života na TV Pětka – Ivetino selhání média dokonce označovala jako hlavní důvod ztroskotání celého televizního projektu. Koncerty nezvládala, pokud vůbec vystoupila, pak jenom na playback. Mimořádnou kauzou, na níž si bulvár pořádně namastil kapsy, byl její loňský útěk do Itálie po boku Zdeňka Macury a následná ‚záchranná akce‘ Josefa Rychtáře, kterého doprovázeli bulvární novináři na každém kroku.

Poslední pokus

Loni v září se Bartošová provdala za Josefa Rychtáře a znovu se snažila dokázat, že to s návratem na pódia myslí vážně. Začala zkoušet s vlastní kapelou, v listopadu vystoupila po dlouhé době zase na koncertu a před Vánocemi uspořádala vánoční koncert v kostele v Uhříněvsi. Počátkem letošního roku podstoupila plánovanou operaci zubů, a pak už následovala jenom izolace, završená tragickou smrtí. Znamenala Ivetino poslední velké sousto, které bulvární tisk přežvýkává do posledního drobečku. V žádném deníku či na internetovém portálu momentálně nechybí rubrika, věnovaná pouze jí a především její sebevraždě.

Namísto Ivety je teď hlavní mediální hvězdou vdovec Josef Rychtář a pozornost médií si užívá

Namísto Ivety je teď hlavní mediální hvězdou vdovec Josef Rychtář
a pozornost médií si užívá

Vzápětí po tragédii vdovec Josef Rychtář dokonce bulvární novináře obvinil, že Ivetin tragický konec zavinili. Zveřejňování negativních pikantností z jejího života jistě zpěvaččině psychice právě neprospívalo. Novináři však pouze dělali svoji práci - informovali o tom, co je u ní nového. Stala se jejich vděčným tématem, rozhodně ale nikoli obětí.

Svatava Čistá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace