Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je někdo trestně odpovědný za tragickou smrt Bartošové? Kriminalista prozrazuje zákulisí a státní zástupkyně už ukázala na viníka

09.05.2014
Je někdo trestně odpovědný za tragickou smrt Bartošové? Kriminalista prozrazuje zákulisí a státní zástupkyně už ukázala na viníka

Autor: archiv

Popisek: U výslechu na policii strávil Josef Rychtář téměř pět hodin

Až tři roky vězení hrozí Josefu Rychtářovi, pokud mu policie prokáže účast na sebevraždě Ivety Bartošové. Trestní zákoník totiž pamatuje i na případy, při nichž sice pachatel svou oběť přímo nezabije, vystaví ji však podmínkám, které ji k tragickému rozhodnutí přimějí.

Do cesty rozjetému vlaku sice vstoupila Iveta Bartošová sama, přesto na její smrti může mít podíl někdo další. Hlavním podezřelým z účasti na její tragické smrti je vdovec Josef Rychtář. „Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu účast na sebevraždě,“ potvrdila státní zástupkyně Kamila Vildová. „Jedná se o naprosto standardní postup v takových případech.“ Podle státní zástupkyně je trestní řízení vedeno proti neznámému pachateli.

Při vyšetřování sebevraždy je obvyklé, že policie zve lidi z blízkého okolí zemřelého k podání vysvětlení. „Nelze, aby se tím nikdo nezabýval. Zahajují se úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání přečinu účasti na sebevraždě, aby se prověřily všechny okolnosti,” dodala Vildová pro Novinky.cz. Pokud se podezření neprokáže, policie případ odloží. Policisté podle ní dosud nemají žádné poznatky, které by vedly k podezření, že byl spáchán trestný čin. Prověřování pokračuje, kriminalisté například čekají na znalecké posudky.

Proč právě vlak?

Zlatá slavice zemřela před týdnem po srážce s vlakem v pražské Uhříněvsi. Zranění, která přitom utrpěla, byla podle odborníků devastující a naprosto neslučitelná se životem. Zřejmě chtěla mít opravdu jistotu, že ji tentokrát už nikdo na poslední chvíli nezachrání. „U žen je tento způsob dobrovolného odchodu ze života značně neobvyklý, zpravidla sáhnou po prášcích nebo se oběsí. Na kolejích většinou páchají sebevraždu spíš muži,“ konstatuje psycholožka Martina Kovářová.

„V souvislosti s domněnkami, zda nebyla paní Bartošová dlouhodobě vystavena domácímu násilí ze strany partnera, a její narušenou psychikou se tudíž nabízí ještě další úvaha – nebyl jí tento způsob podsunut? Ať již malou vzdáleností železniční trati od jejího domu v Uhříněvsi, či analogií s tragickou havárií její první lásky Petra Sepéšiho,“ dodává psycholožka. Toto podezření ještě umocňují svědectví, podle nichž se Josef Rychtář po zprávě, že Iveta spáchala sebevraždu, rozběhl přímo k trati.

Ve světlech ramp

Vzápětí po Ivetině smrti se sice Rychtář údajně psychicky zhroutil, obratem se ale zázračně uzdravil. Proměnil se ve hvězdu dne, v doprovodu novinářů se vypravil na místo tragédie, kde teatrálně položil květiny a zapálil svíčku, aby poté poskytoval jeden rozhovor za druhým. Pochlubil se obrazem, který pro něj Iveta údajně namalovala k narozeninám, předvedl dokonce na kamery údajný dopis na rozloučenou, adresovaný zpěvaččinu synu Arturovi.

Jen pár desítek minut po tragédii si čerstvý vdovec Rychtář užíval na kolejích za asistence novinářů svých pofiderních pět minut slávy

Jen pár desítek minut po tragédii si čerstvý vdovec Rychtář užíval na kolejích
za asistence novinářů svých pofidérních pět minut slávy

V pozdních večerních hodinách se navíc dobýval na policejní stanici v Uhříněvsi, dožadoval se navrácení dalšího dopisu na rozloučenou, který měla Bartošová napsat pro něj, a nesmyslně podával trestní oznámení na policisty pro jeho krádež. Přitom každému občanovi, který přečetl v životě alespoň jednu detektivku, musí být jasné, že se takový dopis automaticky stává jedním z důkazů v následném policejním vyšetřování. Pozornost médií a veřejnosti si Rychtář pořádně užíval. Jakmile se ale osobně dostal do hledáčku policistů, obrátil se jako na obrtlíku a na otázky reportérů neodpovídá ani otřepané „No comment“.

Teď mlčí jako ryba

Z mediální euforie, které Rychtář propadl po Ivetině smrti, ho policisté rychle vyléčili. Koneckonců již dříve byl v rámci trestního řízení, projednávajícího jeho údajné výhrůžky smrtí bývalé manželce Darině, vypracován psychiatrický posudek, jehož autor zhodnotil Rychtářův intelekt v rámci normy, až lehkého nadprůměru. Když tudíž poněkud ochladlo jeho nadšení z faktu, že je středem pozornosti, muselo mu dojít, že se dopustil řady chyb, které ho mohou přijít pořádně draho.

V rukou zákona

Téměř pět hodin vypovídal v úterý Rychtář na policii, poté ho kriminalisté doprovodili do domu v Uhříněvsi, kde strávili zhruba další hodinu. Jedním ze závažných důkazů, jímž se policie zabývá, je dopis, který zpěvačka údajně napsala již čtyři dny před svou smrtí. Rychtář sice na kameru prohlásil, že po jeho nalezení okamžitě jednal, vzápětí však dojemně vylíčil, jak Ivetě rozhodnutí dobrovolně skoncovat se životem rozmlouval. „Taková reakce je zcela nedostatečná a rozhodně ji nelze nazvat odpovídajícím ‚jednáním‘,“ hodnotí jeho údajnou reakci doktorka Kovářová a dodává: „Adekvátním jednáním by bylo okamžité zajištění odborné pomoci.“

Ivetin dopis na rozlučenou, adresovaný synu Arturovi, by mohl Josefu Rychtářovi ještě pořádně zkomplikovat život

Ivetin dopis na rozlučenou, adresovaný synu Arturovi, by mohl Josefu Rychtářovi
ještě pořádně zkomplikovat život

Pokud bude během vyšetřování sebevraždy paní Bartošové prokázáno, že ji k tomuto činu dohnal Josef Rychtář nátlakem, ať již psychickým či fyzickým, bude se muset zodpovídat ze svého jednání před soudem. Na takové případy pamatuje náš trestní zákoník trestem odnětí svobody v trvání až tří let,“ vysvětluje kriminalista Václav D. „Dalším možným výsledkem je dokonce obvinění z neposkytnutí pomoci, za něž by mohl skončit ve vězení až na dvanáct let.“ V tomto směru by se podle kriminalisty mohly stát osudnými právě Rychtářovy výpovědi na televizní kameru o tom, jak před Ivetinou smrtí ‚jednal‘.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace