Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proti Rychtářovi se kupí důkazy. Víme, jak na Ivetě vydělával

07.05.2014
Proti Rychtářovi se kupí důkazy. Víme, jak na Ivetě vydělával

Foto: archiv

Popisek: Josef Rychtář, na nějž již bylo podáno trestní oznámení pro vraždu, doposud mluvil jenom o Ivetině domě v Uhříněvsi. Právo k nakládání s jejími příjmy má ale zřejmě stále jenom on.

Zatímco vdovec Josef Rychtář exhibuje před médii a snaží se hrát na city, ze všech stran se vynořují důkazy o jeho špatném zacházení s tragicky zesnulou Ivetou Bartošovou. Je na něj podáváno jedno trestní oznámení za druhým. Pokud mu policie prokáže vinu na zpěvaččině smrti, mohl by si odsedět až dvanáct let.

Kolem tragické smrti stálice české populární hudby Ivety Bartošové se vynořuje jedna nejasnost za druhou a všechny mají společného jmenovatele – Josef Rychtář. Zatímco si čerstvý vdovec užívá pozornosti médií, na veřejnost se dostávají i informace, které jsou s jeho neustále deklarovanou dobrotou a žalem v přímém rozporu. Bylo na něj dokonce již podáno i několik trestních oznámení. A to se ještě nikdo nezačal zabývat tím, kolik na ní vydělával.

Macura vyhlásil válku

Zřejmě nejrychlejší byl Ivetin samozvaný ochránce Zdeněk Macura, který podal hned druhý den po Ivetině smrti trestní oznámení na podezření z vraždy. „Žádám policii, aby důkladně prošetřila, zda k místu smrti Iveta Bartošová došla sama, zda na to existují svědci, a aby při vyšetřování prověřovala nejen variantu sebevraždy, ale i vraždy,“ uvádí v oficiálním dokumentu, jehož plné znění zveřejnil Macura na svých facebookových stránkách. Uvádí v něm, že pouhé dvě hodiny před zpěvaččinou smrtí ho prý Rychtář po telefonu ujistil, že se Iveta cítí dobře, je spokojená a lékaře nepotřebuje. Podle mého názoru je pan Rychtář psychopat, a ti nemají svědomí, předstírají emoce nebo se chovají hypernormálně. Jsem si jist, že Iveta Bartošová by nespáchala sebevraždu, vždy se snažila si svůj život zachovat,“ dodává Macura.

Když se hrabě zlobí

Další trestní oznámení se rozhodl podat Ivetin bývalý přítel Domenico Martucci. V den její smrti mu totiž Rychtář údajně volal a řekl, že „dostal Ivetu tam, kam potřeboval“. „Volal mi ten den v noci. Byl evidentně opilý, a když jsem vícekrát opakoval, že Iveta zemřela, bavil se o úplně jiných věcech,“ řekl Revue iDNES.cz Martucci, který nahrávku poskytl primáckým VIP zprávám. Záznam hovoru stejně jako všechny textové zprávy, které od Rychtáře dostal, rovněž poskytl policii. „Podal jsem trestní oznámení pro neposkytnutí první pomoci a že mi posílal výhrůžné esemesky a dostával jsem od něj i výhrůžná volání,“ vysvětlil italský zpěvák.

Prapodivný dopis

Jedním z hlavních důkazů o Rychtářově podivné roli v případu je i údajný dopis na rozloučenou, adresovaný Ivetinu synu Arturovi, nad nímž se pozastavuje policie i řada odborníků. Původně totiž Rychtář tvrdil, že ho našel v den zpěvaččiny smrti. Poté před televizními kamerami prohlásil, že ho nalezl již o čtyři dny dříve a doplnil na něj datum. Proč ji ale okamžitě neodvezl k lékaři? „Z odborného hlediska je pravděpodobnější druhá varianta – pan Rychtář si mohl nalezený dopis ponechat jako nástroj možného vydírání své ženy. Je totiž nepravděpodobné, aby sebevrah napsal dopis na rozloučenou, poté si svůj čin na celé čtyři další dny rozmyslel a dopis nesprovodil ze světa,“ říká psycholožka Kovářová. „Navíc tato teorie skutečně napovídá o možných úmyslech či činech vůči pisateli, které jsou již za hranicí zákona. Přinejmenším by se mohlo opravdu jednat o trestný čin neposkytnutí pomoci.“

Prapodivný bodyguard

Jak se vlastně jakýsi Josef Rychtář z Říčan objevil v životě slavné zpěvačky? Seznámil se s Ivetou před patnácti lety jako majitel bezpečnostní služby, která střežila její dům. Nejprve ji hlídal jako její bodyguard, pak ji nemocnou a vyčerpanou ubytoval u sebe v Říčanech, kde o ni pečovala jeho manželka Darina. A nakonec se prý do Ivety zamiloval, rozvedl se a odstěhoval k Ivetě do Uhříněvsi. Když se etabloval do role jejího ochránce, křehká plavovláska zpočátku zřejmě vůbec netušila, komu vlastně padla do spárů.

Před sametovou revolucí byl Rychtář zaměstnancem říčanského Kovošrotu, kde mu leccos takzvaně uvízlo za drápkem, takže si odseděl trest za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. Po roce 1989 se paradoxně stal z kozla zahradníkem, když nastoupil do řad říčanské městské policie. Dlouho v nich ale nepobyl. „Odešel jsem, protože se měnil starosta, tak kvůli němu. A taky jsem chtěl založit firmu,“ uvedl pro server eXtra.cz. Okolí však naznačuje, že to nebylo tak prosté.

Profesionální násilník?

Po Rychtářově boku zřejmě prožívala Iveta podobná traumata jako rodina paní Karoliny, klientky psycholožky Martiny Kovářové. Poté, co její manžel nastoupil jako dozorce ve věznici s nejvyšší ostrahou, začal ‚manýry‘ z práce přenášet i na svoji ženu a tři děti a situace se neustále zhoršovala. Když od rozkazů, výslechů a řvaní přešel k systému trestů a fyzickému násilí, jeho žena dala konečně na radu přátel a vyhledala pomoc. „Přišla ke mně na poslední chvíli, když se ji manžel snažil vmanévrovat do absolutní izolace před okolním světem. Toto nebezpečí zřejmě bohužel nestačila včas naplno vnímat paní Iveta,“ hodnotí doktorka Kovářová některé záběry ze života Ivety Bartošové, s nimiž se prostřednictvím televize mohla v minulých dnech seznámit i veřejnost.

Rychtářův zlatý důl

Údajné psychické i fyzické násilí, kterým Rychtář pravděpodobně mohl dostat zpěvačku až na samé dno, mohlo zřejmě být na rozdíl od výše uvedeného případu motivováno nejen vnitřní potřebou ovládat a terorizovat své nejbližší. Zlomením Ivetiny vůle a jejím podrobením totiž Rychtář zřejmě získal přístup k nemalému majetku. Pro podnikatele, který stále ještě nedotáhl do konce majetkové vypořádání s exmanželkou, vidina rozhodně lákavá. Z domu v Říčanech mu totiž náleží pouze dva a půl dvanáctiny a do společného vlastnictví spadá i Rychtářova firma.

Ivetin novomanžel zřejmě nabízené příležitosti beze zbytku využil. Podle různých svědectví i výpovědi samotné Ivety má Rychtář dispoziční právo ke kontu, na něž chodí všechny tantiémy a dříve i honoráře za vystoupení. A rozhodně se nejedná o almužny – za jakýkoliv archivní záběr v televizi či píseň v rádiu putují na účet i po její smrti tisíce. Kolik na konto reálně každý den přibude, to ví kromě banky právě jenom Rychtář. Přehled neměla ani Iveta, která se netajila tím, že dostává od manžela pouze kapesné. A ani plánované velkolepé poslední rozloučení, kvůli němuž se dostal do sporu s Ivetinou rodinou, nemíní zřejmě Rychtář financovat z vlastní kapsy. Je totiž podezříván z autorství výzvy, která se objevila na internetu: Pokud má někdo zájem z fanoušků přispět částkou na smuteční věnec, pište do emailu . Ať už ji umístil na web opravdu on, nebo někdo jiný, jedná se o počin přinejmenším nevkusný.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace