Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejen bulvár, celá naše společnost je nemocná. Komentátoři i osobnosti poukazují na to, kdo také stojí za smrtí Bartošové

04.05.2014
Nejen bulvár, celá naše společnost je nemocná. Komentátoři i osobnosti poukazují na to, kdo také stojí za smrtí Bartošové

Autor: Facebook

Popisek: Iveta Bartošová ukončila svůj život „prostřednictvím Českých drah“, jak s neselhávajícím taktem napsal web eXtra.cz

Komentátor Marek Řezanka se na serveru Deník Referendum.cz pokusil pojmenovat fenomény, které vedly k tragické smrti zpěvačky Ivety Bartošové. K podobným tragédiím podle něj přispívá celá společnost. V této souvislosti je dobré si také připomenout starší článek publicisty, filmového producenta a scenáristy Tomáše Baldýnského, který varoval už vloni v létě před tím, co nakonec nastalo – zpěvačka Iveta Bartošová se opravdu zabila. „Milý národe, Iveta Bartošová není věc,“ napsal tehdy v titulku svého článku, jež není jen úvahou, spíše naléhavým apelem, abychom se včas vzpamatovali, dokud nebude pozdě... Jak víme, zůstal oslyšen a na jeho varovná slova došlo. Do slova, do písmene.

Dva fenomény, kterých se prý ve společnosti děsí, jsou deprivace vyvolaná nedůvěrou ve stát a otupělost ve vztahu k bližnímu, projevující se zejména sklonem k nálepkování a absencí kritického myšlení. „V takovémto podhoubí se totiž jako zničující požár šíří ideologie síly a opovrhování 'slabými',“ vysvětluje komentátor Marek Řezanka. Tuto roli mohou hrát nezaměstnaní, lidé bez domova, senioři, prostě všichni, kdo někomu „zabírají místo a otravují život“.

Společnost je podle něj v nepořádku, pokud není schopna se zastat trpících lidí, kteří mají problémy a volají o pomoc. A přesně to měl být případ zpěvačky Ivety Bartošové. V něm se navíc tento nezájem spojil s bulvárním zájmem o slavné lidi.

Přestáváme za bulvární story vidět tragédii živého člověka

„Zatím snad není možné, abychom lhostejně přihlíželi, jak někdo buší holí do sádry pacienta, který má zlomenou nohu, nebo že bychom brali jako něco normálního, že člověku s katarem podáme pálivé papriky a donutíme ho je požít. Na druhou stranu nás pobaví, když vidíme někoho, jak se v přímém přenosu zesměšňuje a jak při rozdráždění ztrácí glanc. Že je třeba duševně nemocný a že mu je natáčení nejspíš krajně nepříjemné? Nezájem,“ zamýšlí se Řezanka.

Podle něj sledovatelé bulváru časem otupí, a pokud je nám lidský osud servírován jako show, přestaneme v něm vidět konkrétního člověka, prožívajícího osobní tragédii. „A možná se v koutku duše tetelíme, že se někdo znemožňuje více než my. Člověka trochu zaráží, že neslyší jasný hlas: „Tohle už ne. Vždyť toho člověka zabijete. Přestaňte“.

Show must go on?

Dnes je naopak „in“ trocha té tvrdosti, a hlavně, aby zábava pokračovala. „Skličuje mne cynismus, s nímž někteří lidé dokážou útočit na ženu v depresích, která již nevěděla kudy kam,“ píše. Ve virtuálním světě ulevují svým frustracím a léčí si své vlastní problémy. Že tím někomu jinému problémy vytváří, je nezajímá.

Podle Řezanky právě soucit a ochota pomoci vytvářejí to, čemu se říká společnost. Pokud jsme lhostejní, apatičtí a netolerantní, zůstáváme solitéry, kterým nikdo nepomůže, a proto padnou při prvním nárazu. „A jediné, čím se budeme moct utěšovat, zůstane vědomí, že 'přece i ta megastar může mít život zmrvenej až běda',“ uzavírá komentátor Řezanka.  

To s tou Ivetou Bartošovou musí přestat!

Zpěvačka Iveta Bartošová byla v hledáčku především bulvárních médií desítky let. Komentátor Tomáš Baldýnský se před necelým rokem zamyslel nad vztahem těchto médií k celebritám a pro Lidové noviny napsal do rubriky Poslední slovo text s názvem Milý národe, Iveta Bartošová není věc. Jeho příspěvek vyšel 25. července 2013 a Baldýnský začíná téměř familiárně:

„Milý národe, promiň, že tě ruším v době dovolených, ale ocitl jsem v tísni a fakt si myslím, že po tobě můžu chtít, abys na chvíli přestal hrát kanastu a soustředil se na to, co říkám. Jasně, neměli jsme to zrovna lehký, často jsem o tobě nemluvil dobře před lidma a sám víš, že byly doby, kdy jsem s tebou opravdu nechtěl být, ale tak jsme si to za ta léta snad už srovnali, zvykli si na sebe a dneska už to snad máme tak dobrý, že i když ti budu říkat něco krapet nepříjemnýho, nebudeš brečet a dělat scény a psát mi dopisy na rozloučenou. Tak to hlavně ber v dobrým. A poslouchej mě pozorně:  To s tou Ivetou Bartošovou musí přestat. Ona je lidská bytost a ty jsi jako sup, který s úsměšky sleduje její poslední tažení. Nebýt tebe, nedělo by se to. To je nezvratný fakt. Dělo by se leccos, ale nic z toho, čeho jsme byli svědky minulý týden, bulvární noviny a komerční televize dnes bojují o život, takže se neštítí ničeho, nepřestanou, budou si dál brát tuhle bezmocnou loutku a inscenovat s ní stále extrémnější divadelní kusy. Záleží jen na tobě: jak dlouho se tím ještě necháš bavit?“

 

Věděli, viděli. V přímém přenosu

A poslední odstavec jeho článku zní dnes téměř jasnovidně: „Víš, národe, Iveta Bartošová je naše vizitka a že nás jí lze poměřovat a hodnotit. Ten příběh toho vypráví hodně, ale o ničem z toho se nepíše. O tom, jak dopadnou lidé, kteří se ocitnou v nouzi a žijí v natolik nefunkčních rodinných vztazích, že se o ně nikdo nepostará. Už mnoho lidí umřelo v příkopu, zatímco kolem chodili ti, kteří si "ničeho nevšimli". Tady někdo umírá stejně bez pomoci, ovšem za pozornosti statisíců. A nemůžeme říkat, že jsme o tom nevěděli. Věděli, viděli. V přímém přenosu. Žijeme ve státě, který je schopen uvést do pohybu stovky svých zaměstnanců proto, že jedna žárlivá ženská nechá sledovat manželku svého partnera, ale udělá kulový, když vidí člověka v nouzi – ať už jde o Ivetu Bartošovou, nebo o nějakého bezďáka. Tak to bych chtěl, národe, aby sis uvědomoval. Až se budeš dívat na nějaký další speciál na Nově nebo si kupovat Blesk a Aha, až budeš klikat na Super.cz a Extra.cz. Že ta věc, natáčená ze všech stran, je člověk.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace