Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Iveta Bartošová skočila pod vlak! Zabily jí „bulvární hyeny“, hádka s manželem, anebo smrtelná nemoc? Máme informace

30.04.2014
Iveta Bartošová skočila pod vlak! Zabily jí „bulvární hyeny“, hádka s manželem, anebo smrtelná nemoc? Máme informace

Autor: Facebook

Popisek: Iveta Bartošová na snímku zhruba rok starém

Kontroverzní zpěvačka Iveta Bartošová dala manželovi Josefu Rychtářovi krutý dárek. V den jeho 56 narozenin skočila pod vlak nedaleko svého domu v Uhříněvsi. Co ji k tomu dohnalo? Byla to bulvární média, jak mnozí tvrdí? Či snad údajná hádka s manželem?

Nedaleko železničního přejezdu v ulici U Starého mlýna v Praze-Uhříněvsi dnes definitivně ukončila své nekonečné trápení stálice českého showbyznysu, která byla v centru pozornosti tři desetiletí. Osmačtyřicetiletá Iveta Bartošová vyběhla v rozrušení ze svého domu, poté, co se podle jednoho zdroje údajně pohádala s Rychtářem, s nímž měla dnes oslavit narozeniny, a skončila pod koly vlaku. „Byla to Iveta,“ potvrdil médiím syn jejího druhého manžela Josefa Rychtáře.

Ve snech víc než v realitě

Kdysi bývala jako každá holka. Od páté třídy chodila na sportovní školu ve Frenštátě pod Radhoštěm, zaměřenou v zimě na lyže a v létě na sprint, ve čtrnácti nastoupila na tamní gymnázium. V šestnácti však začala zpívat s kapelou Dianthus, o rok později už zazářila na festivalu Mladá píseň v Jihlavě, kde také poprvé potkala svého prvního uměleckého partnera Petra Sepéšiho. Vytvořili spolu pěvecký duet, mladí je zbožňovali, vydávali jedno album za druhým...

Již tenkrát ale začaly Ivetu první velké úspěchy nenápadně posunovat do světa snů. Čeho nedokázala opravdu dosáhnout, to si prostě vysnila a žila ve své pohádce. Například Sepéšiho prezentovala jako svého partnera, přestože tomu tak bylo pouze v září reflektorů. V soukromém životě měl zpěvák přítelkyni, o níž však Iveta nechtěla ani slyšet, a tak její existenci prostě ze své mysli vymazala. Je s podivem, že se již tenkrát nikdo nepozastavil nad tím, že je zřejmě někde něco špatně.

Tragédii si užívala

První úspěšná etapa Ivetiny kariéry skončila předčasně 29. července 1985, když Petr Sepéši tragicky zahynul při nehodě na železničním přejezdu ve Františkových Lázních. Všichni ji litovali a Iveta se ochotně stylizovala do role zaskočené devatenáctileté vdovy, jež rázem ztratila pracovního i životního partnera. Vypadala i zpívala dobře, takže se jí kdekdo snažil pomoct. Po krátkém působení ve skupině Balet se jí ujal kapelník Kroků František Janeček a v roce 1987 začala spolupracovat s Ladislavem Štaidlem. A nejen s jeho orchestrem.

U Štaidlů v Jevanech byla jako doma, Štaidlova žena Aňa o ni pečovala jako o vlastní, aby následně sklidila největší nevděk – Iveta jí odloudila manžela! Poté co v říjnu 1996 porodila Štaidlovi syna Artura, k dalšímu návratu na výsluní jí pomohl další soused z Jevan – Štaidlův celoživotní kamarád a kolega, legendární skladatel Karel Svoboda. V jeho případě však Ivetiny snahy zaujmout ho i jako muže nepadly na úrodnou půdu.

Bez chlapa ani ránu

Po rozchodu se Štaidlem se začala poprvé vážně propadat do psychických problémů. Jejím zásadním problémem byl fakt, že si nedovedla představit život bez partnera, o nějž by se mohla opřít. Pozornost mužů zpravidla podporovala pozicí ‚křehké slabé ženy‘, nutně potřebující ochranu, na což většina mužů ráda slyší. Jakmile však vyhlédnutého chlapa takzvaně dostala, považovala ho za svůj majetek a dělala mu ze života peklo ve strachu, aby o něj nepřišla.

Během let nasbírala slušnou řádku milenců, kteří jí zprvu na tuto taktiku skočili, a pak usilovně hledali, jak se osvobodit ze vztahu, který je velmi tvrdě svazoval. S dalším a dalším partnerem přitvrzovala své metody, od žárlivých scén a citového vydírání přešla až k demonstračním sebevraždám. O tom by mohl vyprávět mimo jiné herec a moderátor Zdeněk Podhůrský, zvěrolékař Roman Hanke z pražských Petrovic, jehož romantický vztah s Ivetou vyústil v její demonstrační pokus o sebevraždu a převoz do léčebny, či Ital Domenico Martucci, který tak uvěřil jejím ‚citům‘, že byl zpočátku dokonce ochoten zaplatit za ni osmimilionové dluhy.

Kdo koho zneužil?

Pokusy o další comeback se staly v Ivetině případě takřka folklórem. O jeden z těch větších se snažila i po boku herce Jiřího Pomeje, s nímž se konečně dočkala další vysněné kapitoly své pohádky – na podzim roku 2008 se stala na zámku Hluboká nad Vltavou mladou paní. Svatba to byla velkolepá, dokonce s ženichem na bílém koni! Od počátku však bylo diskutabilní, který z novomanželů vlastně na tom druhém víc profituje. Pomeje s milionovými dluhy na krku se prezentoval jako velký manažer a ochránce, spíš se ale šuškalo, že se díky Ivetě chce zviditelnit, aby snáze nalezl cestu ze svých vlastních ekonomických problémů. Nikoho nepřekvapilo, když i tahle Ivetina romantická pohádka skončila do roka a do dne.

Zatímco její kariéra se vyvíjela dál jako na houpačce, po jejím boku se začali objevovat stále podivnější partneři, kteří dokázali těžit z její psychické lability. Drobná plavovláska, která se dokázala v ‚dobrých chvílích‘ opravdu proměnit v zářící princeznu, propadala stále více a stále častěji do hlubin psychických problémů. Na houpačce byla totiž především její nemocná duše. Když k ní přičteme antidepresiva, leckdy notně zapíjená alkoholem, je její dnešní nečekaný dramatický skon jen zákonitým vyústěním všech předchozích událostí. Iveta napsala další tragickou kapitolu do historie českého showbyznysu, za niž si rozhodně ale nezaslouží odsouzení. Spíš politování. Byla krásná, talentovaná, zbožňovaná, slavná... a za své úspěchy zaplatila cenu nejvyšší.

Je na vině bulvár?

„Samozřejmě, my ji skutečně zabijeme. Ona se však zabíjí i sama, ale o tom se nebavme. Faktem je, že na ní dlouhá léta parazitujeme, lidsky ji už i lituji. Uvědomuji si, že když ji vyfotí pomočenou, je to nedůstojné, a že skutečně přispíváme k jejímu blížícímu se konci. Poptávka po ní je neskutečná, články o ní si otvírají i lidi, kteří bulvár nečtou. Pak jdou hranice stranou a budeme na ní parazitovat až do konce a ještě půl roku po něm. Je to tvrdé a morálně špatné, ale tak to je," řekl šéfredaktor velmi čteného bulvárního webu eXtra.cz Pavel Novotný.

Známý novinář společenského týdeníku Reflex má překvapivě názor zcela opačný, píše, že by se zdálo, že Ivetu uštval k smrti bulvár, podle něj tomu tak není. Za vše mohla podle Doležala její duševní nemoc.

Co napsal ve svém komentáři JXD?

Dnes dopoledne skočila pod vlak Iveta Bartošová. Kdo trochu sledoval její medii zobrazovaný osud, čekal podobnou zprávu už dávno. Iveta ke smrti kráčela zcela usilovně.

Neznám samozřejmě zpěvaččinu psychiatrickou diagnózu, ale znám výstupy, ke kterým jí její psychické problémy dohnaly. Na celé její kariéře byly patrné silné známky těžké hysterie, těžké duševní poruchy – choroby, která dělá peklo ze života nejen pacientovi, jež chorobou trpí, ale i celému jejímu okolí.

V posledních letech pak zpěvačku stíhaly katastrofy, které na hysterii – stále se zhoršující, rozvíjející se a čím dál tím ohroživější – opět ukazovaly zcela jednoznačně. K tomu se přidával chronický abúzus alkoholu a léků, tedy chování, které psychicky nemocného pacienta ještě víc doráží a přidává mu.

Proto její sebevraždu nelze chápat jako překvapení, ale spíše jako zákonitý důsledek dlouhého vývoje duševní nemoci, za kterou zpěvačka nemohla. A to, že si ji zhoršovala pitím? Alkohol na hysterické úzkosti spolehlivě zabírá, takže není divu, že k němu sahala.

Zdálo by se tedy nakonec, že pravdu měli ti, kteří říkali, že Ivetu nakonec uštve bulvár. Není tomu tak, bulvár jen mapoval projevy nemoci, kterou zpěvačka trpěla. A jestli jí něco skutečně uštvalo, tak to byla její duševní nemoc – a za tu nikdo nemůže. Proto prosím všechny – vzpomínejte na Ivetu se soucitem, ne s opovržením.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace