Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéfka pražského ANO Radmila Kleslová zná Babiše i jeho rodinu léta, byla i u všech klíčových rozhodnutí. Teď promluvila

03.04.2014
Šéfka pražského ANO Radmila Kleslová zná Babiše i jeho rodinu léta, byla i u všech klíčových rozhodnutí. Teď promluvila

Foto: archiv RK

Popisek: Radmila Kleslová

ROZHOVOR Místostarostka Prahy 10 Radmila Kleslová nedávno přestoupila z ČSSD do hnutí ANO, kde se stala předsedkyní pražské organizace. Důvodem jejího přesunu je prý především fakt, že osobně zná Andreje Babiše a ví, jaký je člověk. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prozradila některé zajímavosti z jeho soukromí, ale rovněž promluvila o tom, co jí vadilo na ČSSD, jíž byla dlouholetou členkou.

Má první otázka směřuje k posunu od sociální demokracie k hnutí ANO – plánovala jste to dlouho? Kdy jste si řekla, že u ČSSD to již není to nejlepší?

Nikdy jsem si neřekla, že to v sociální demokracii není nejlepší. U mě nenastal ten posun, že by mně v ČSSD něco vadilo, nebo že by mi někdo ubližoval, nebo že bych se bála o ztrátu pozic a šla jako politický turista do jiné strany. To vůbec takto nebylo. Mnoha sociálních demokratů i předsedy si velmi vážím, za to, co dělali a dělají. Můj posun byl v tom, že já jsem šla pouze a výhradně za panem Babišem. S panem Babišem spolupracuji léta, znám ho, znám jeho pohnutky, proč to hnutí založil. On se se mnou o tom několikrát bavil, radil se se mnou. Věděla jsem, že chce něco udělat s poměry v České republice. On, který to neměl vůbec zapotřebí. Když jsem mu tehdy vysvětlovala, co ho všechno čeká, aby ty své ideály uhájil, řekl mi jednu větu, kterou si dodnes pamatuji: „Ale, doktorko, kdo to má udělat, když ne já. Přeci proti korupci, která se tu děje, se nemůže postavit nějaký úředník z ministerstva. Toho vyhodí a rodina bude bez živitele. To přeci musí udělat člověk, který má prostředky. A to jsem já. A já to prostě musím udělat. Já chci, aby tady žily moje děti. Já tady žiju, já nemám žádné offshorové firmy, já tady platím daně.“

Ačkoliv je tvrdý byznysmen, je to člověk i neobyčejně sociální. Peníze posílá žadatelům cíleně, dával mi přečíst dopisy od lidí, které měl schované. Bylo mi z toho až zle, jaké mohou mít někteří problémy – a i on z toho byl špatný a těm lidem pomáhal. Viděla jsem ho na těch všech mítincích, co byl – on je mezi obyčejnými lidmi šťastný, má je moc rád, baví se s nimi, chce jim pomoct. Není to žádná póza. Znám ho 13 let, vím, že to není posun mediální, on zkrátka takový je. A já jsem šla za ním, šla jsem mu pomoct. Právě proto, že jsem věděla, že on je natolik vytížený, že nemůže odfiltrovat některé ty lidi, kteří do politiky nejdou s čistými úmysly.

Radili jsme se spolu, ne sice o věcech stranických, to on respektoval, že jsem v sociální demokracii, ale spíše jsem mu radila jako právník. Když byly volby, tak v ČSSD věděli, že mám k panu Babišovi blízko, promluvila jsem si o tom s členy pražské organizace i s předsedou strany a on řekl, že mě chápe. Říkala jsem mu, že chci jít pomoct tomu hnutí, že ČSSD mě nepotřebuje, neboť je tu již desetiletí, ale ANO struktury ještě nemá dobudované. Andreji Babišovi se ve volbách povedlo něco famózního, právě proto, že ty struktury začíná tvořit. V sociální demokracii můj postoj respektovali a rozhodně to není vnímáno jako nějaké přeběhnutí. Sociální demokracie je navíc koaliční partner hnutí ANO.

Vy tedy šéfujete pražské organizaci hnutí ANO. Když bychom se nyní podívali na blížící se komunální volby, jaké budete mít priority?

Stala jsem se skutečně předsedkyní „Prahy“. Všichni předsedové, kteří byli na tom zasedání, mě odsouhlasili. Já jsem do toho šla trochu s obavami, mediálně se říkaly různé věci. Ale byla jsem příjemně překvapená, že v tom hnutí jsou velmi kvalitní lidé, kteří spolupracují s předsedy. Myslím, že za měsíc jsme udělali obrovský kus práce. Byly tam různé skupiny, jdoucí za jinými lidmi, ale jsem si jistá, že nyní je jedna skupina, která táhne za jeden provaz. Ta Praha je jednotná – lidé na předsednických postech jsou čestní a myslí to opravdu upřímně. Chtějí do těch voleb jít  a dát do nich úplně všechno. Nyní pracujeme na programu, jednotlivé obvodní organizace kopírující městské části se zamýšlejí nad svými prioritami – každá městská část má jiné problémy. Potom budeme pracovat s těmi jednotlivými prioritami, budeme k nim přiřazovat priority hlavního města Prahy, které jsou zas trochu jiné.

V tom bych chtěla pokračovat jako politička ANO. Jsem přesvědčena, že ANO je schopné udělat schopnou kandidátku, má mezi sebou velmi kvalitní lidi a kvalitní kandidáty. Jsou to lidé, kteří to přišli dělat srdcem, přišli to dělat, že chtějí pomoci a všichni mají jediného lídra, Andreje Babiše. Ti lidé ctí jeho ideály, jsou to lidé kvalifikovaní – advokáti, inženýři. To, jak se teď říká, že se do hnutí chtějí dostat nejrůznější skupiny, je to pravda. Mně píše řada lidí, současných politiků TOP 09, ODS, VV, že si uvědomili, že u nich to není to pravé a že by v hnutí ANO mohli pomoci. Určitě jsou mezi nimi lidi kvalitní, ale my chceme stavět hlavně na nových tvářích, na lidech, kteří tomu chtějí něco dát. Například na lidech z byznysu, kteří vědí, že musí být efektivní, musí umět. My tam nechceme kariérní politiky přicházející s pocitem, že se neuživí, že jsou nezaměstnatelní, když nebudou na radnicích. Nechceme být nějaký kompilát. Já mám někdy takový pocit, že oni jdou do politiky proto, že by jinak nesehnali práci. Já jsem třeba advokátka, takže jsem se velmi dobře živila předtím, než jsem sem šla a doufám, že se budu dobře živit i potom. Pro mě politika není příjmem, mám příjem dokonce nižší. Politika je zkrátka služba občanům.

Říkala jste, že Andreje Babiše znáte třináct let. On sám se prezentuje jako nekompromisní muž, který bude řešit státní finance. Jak ho ale znáte Vy?

Já ho znám jako velmi tvrdého podnikatele. Znám ho ale také jako člověka, který má velký smysl pro humor, má skvělou rodinu, ve které má obrovské zázemí, i ve svých dětech. Byla jsem překvapená, když jsem s nimi byla jednou po volbách na večeři, tak jeho syn znal všechny poslance a otec ne. To byl asi týden po volbách.

Jeho žena, kromě toho, že je velmi krásná, je také šikovná a má neobyčejný vkus. Interiéry, které dělá, dělá nádherně. I ona sama chodí velmi vkusně oblečená. Nohy má jako Popelka. Já jí vždy říkám: „Všechno, co tobě život nadělil, tak mi ubral. Jak je ten svět nespravedlivý." (smích)

Ještě bych mohla vzpomenout jednu historku. Andrej Babiš je velice skromný člověk, on nic drahého k životu nepotřebuje. Je to už hodně let, kdy jsem dceři koupila telefon, ale bez fotoaparátu. Já jsem pracovala v té době pro Unipetrol jako advokátka, kdy jsem se na jednom jednání setkala s panem Babišem a on vytáhl tři mobily, takové ty za korunu, takové, co měla moje dcera. Ten další kolega mu říká: „Ty, Andreji, ale s takovýmto telefonem se stydí mladá Kleslová chodit do školy.“ A on jako miliardář měl takové telefony... Jemu na tomto vůbec nezáleží. On bere vše, hlavně, aby to bylo účelné.

Jak vás hnutí ANO přijalo?

Předsedové hnutí mě přijali velmi pěkně, máme pěkné vztahy. Rozhodně to, co se říkalo, že hnutí ANO je rozhádané, tak to odmítám. Hnutí ANO je v Praze jednotné. Například dnes děláme bowlingový turnaj, pořádáme turnaj mezi jednotlivými Prahami. Určitě to napomůže ještě většímu stmelení kolektivu, budeme tam řešit i programové otázky. Chceme, abychom byli tým, budeme tým, budeme táhnout za jeden provaz. Nezaznamenala jsem ani jednoho z těch předsedů, který by do toho týmu nezapadal. Každý je na něco jiného. Rozhodně nejde mít dobrý tým jako skupinu individualistů. My jsme ale tým týmových lidí, to považuji za hrozně důležité. Tím, že je každý úplně jiný, tak se v tom kolektivu doplňují. Jsem ráda, že v tom kolektivu jsou neuvěřitelně akční lidé, v těch jednotlivých organizacích jsou velmi hezké vztahy. Nenašla jsem jediného kmotra. Skutečně tam takoví lidé teď nejsou. Budeme se snažit, aby ani nebyli. To hnutí je i takové samoočistné, členové si mezi sebe nechtějí pustit žádné individualisty, lidi, kterým by šlo o osobní prospěch. Nyní chystáme například velkou akci na prvního máje, kdy chceme oslovit široké spektrum obyvatelstva, od dětí po seniory, všichni se do těch příprav zapojují. To hnutí mě hezky přijalo a tvoříme hezký tým.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová