Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dny evropského dědictví v Městské části Praha 10

04.09.2013
Dny evropského dědictví v Městské části Praha 10

Autor: MČ

Popisek: Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Už tento víkend budou v celé republice otevřeny tisíce památek v rámci Dnů evropského dědictví (EHD). V Praze 10 bude mezi 7. a 15. zářím zpřístupněno celkem jedenáct památek. Tradiční svatováclavský koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR zakončí EHD.

Zpřístupněno bude jedenáct památek včetně strašnického krematoria, Husova sboru na Vinohradech nebo kostela Narození Panny Marie v Záběhlicích. 24. září se pak uskuteční závěrečný koncert ve funkcionalistickém kostele sv. Václava ve Vršovicích, kde zazní světová premiéra symfonie Jana Zástěry. Prazskenovinky.cz informovala Ivana Cabrnochová SZ. Městská část Praha 10.

V České republice se EHD konají od roku 1991 a organizuje je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož je Praha 10 členem. „V rámci těchto dnů se můžete podívat nejen do architektonicky jedinečných staveb dokazujících promyšlený územní rozvoj v minulých desetiletích, ale i na historická nebo jinak pozoruhodná místa v naší městské části,“ uvedla místostarostka Ivana Cabrnochová (Strana zelených).

„Navštívím určitě také strašnické krematorium, které je svou rozlohou největší v Evropě. Mimořádně zajímavý je příběh této budovy v období nacismu a komunismu, kdy zde oba totalitní režimy spalovaly oběti politických represí. Tehdejší ředitel krematoria František Suchý pečlivě evidoval jména spálených osob a schovával také jejich popel. Za tzv. protistátní činnost byl poté odsouzen na 25 let vězení,“ uvedla svůj tip na nevšední zážitek místostarostka.

Koncert Hudby Hradní stráže se uskuteční 24.září

Tradiční svatováclavský koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který již od roku 2011 zakončuje Dny evropského dědictví ve vršovickém Kostele sv. Václava, proběhne 24. 9. 2013. Letos bude toto hudební těleso doplněno Spojenými sbory Podkrušnohoří. U příležitosti této události zkomponoval významný český skladatel a dirigent plk. Jan Zástěra symfonii in honorem Jacobi Trautzli. Dirigovat ji bude sám autor. Také vstupné na tuto akci je bezplatné.

„Svatý Václav je jednou z nejpovedenějších sakrálních funkcionalistických staveb. Praha 10 jej v roce 2010 doplnila o sochu světce, která sice byla v projektu, ale nakonec se na průčelí kostela objevila až 80 let po jeho vysvěcení. Podobnou péči jsme věnovali také Husovu sboru na Vinohradech, kde jsme darem přispěli na trojici nových zvonů,“ dodala Ivana Cabrnochová.

Zpřístupněné památky: Červenkova kaple v Nových Strašnicích, Trmalova vila, Vila Ladislava Šalouna s ateliérem, Německý evangelický hřbitov Strašnice, Krematorium Strašnice, Evangelický sbor Strašnice, Kostel Narození Panny Marie v Záběhlicích, Husův sbor na Vinohradech, Husův sbor ve Vršovicích a Divadlo MANA, Kostel sv. Mikuláše ve Vršovicích, Kostel sv. Václava ve Vršovicích.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace