Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trenér mladých hokejistů: Slavia měla v loňské sezóně nejvíce odchovanců v nejvyšších ligách v Evropě a NHL z celé ČR

02.10.2019
Trenér mladých hokejistů: Slavia měla v loňské sezóně nejvíce odchovanců v nejvyšších ligách v Evropě a NHL z celé ČR

Foto: Facebook

Popisek: Petr Macek, trenér Slavie, na snímku vlevo... HC Slavia Praha (celým názvem: Hockey Club Slavia Praha) je český klub ledního hokeje, který sídlí v Praze. Založen byl v roce 1900 pod názvem SK Slavia Praha

ROZHOVOR, VIDEO Krajské Listy.cz se rozhodly připravit sérii rozhovorů s trenéry mladých sportovců, o kterých budeme v budoucnu jistě hodně slýchat. Jako první jsme oslovili Petra Macka, trenéra hokejové Slavie, konkrétně pak žáků 9. tříd.

Kolik trénujete dětí a v jaké věkové kategorii?

Trénuji tým ročníku 2005 plus tři hráče roku 2006, kteří jsou díky výkonům zařazeni o kategorii výš. Někteří hráči rok 2005 jsou uvolněni na zápasy do jiných týmů, ale trénují s námi jako kmenoví hráči. Počet kluků, kteří jsou na tréninku, se tedy i díky zraněním a nemocem pohybuje mezi 15 - 22 hráči v poli plus 2-3 brankáři.

Jak byste popsal zájem dětí o hokej? Je větší než dříve nebo žádnou změnu nepozorujete?

Je to velmi individuální. Někdo hokejem doslova žije, jiného hodně baví. Jsou hráči, kterým je prostě dobře v kolektivu kamarádů a snaží se být ku prospěchu týmu. Všechny tyto důvody jsou v pořádku a hlavní je, aby to kluky bavilo. 

Ohledně zájmu jde o to, co je myšleno slovem dříve. V časovém horizontu před dvaceti, třiceti lety je teď zájem o hokej minimální. V posledních několika letech bych za sebe řekl, že spíše stagnuje. Tím ale myslím Slavii Praha. Podobně mluví i trenéři třeba z extraligových klubů. Co se týká menších oddílů, mám pocit, že kluků je stále méně. Dokonce i v Praze mají kluby s výjimkou Sparty a Slavie problém naplnit sestavu na zápas. Já vidím hlavní problém v dospělých. Klučina, kterému je pět let, doma neřekne, chci hrát hokej.  

Je třeba ho na stadion dovést, přistoupit na to, že víkendy nebudou na chalupě, ale na zimáku. Tam je zásadní problém. Jsme jako rodiče příliš pohodlní. Dětem cokoliv koupíme nebo zaplatíme. Školy, kroužky, všechny možné zábavy, ale zvednout se z postele v sobotu v šest ráno, to už se nám nechce. A děti to mají od nás. Málokdo je dnes ochoten vystoupit ze své komfortní zóny, věci, co jsou nepříjemné, jednoduše neděláme. Bohužel bez dřiny nejde nic.

Máte představu, kolik vašich svěřenců by se hokeji chtělo věnovat profesionálně? 

Chtít by měli všichni. Alespoň u těch menších. Pokud se nepletu, na jedné přednášce jsem se dostal k informaci, že pouze jeden kluk ze sta, co začali hrát hokej, se jím bude živit. Ve 14 letech už je většině jasné, kdo je tahoun a má na to se prosadit ve vyšších kategoriích a u koho je šance menší. V tomto věku ale kluci rostou, procházejí pubertou a nic není definitivní. Známé jsou případy, kdy se i velmi průměrný hráč vypracoval k solidní kariéře. Řekněme, že 7-10 jich bude hrát příští rok v dorostu, 4-8 pak v juniorech a 1-2 ve vyšších soutěžích mužů. Nemělo by být hlavním cílem rodičů mít doma profesionálního hráče. To je jen bonus. Hokej, stejně jako jiné kolektivní sporty, naučí kluky smyslu pro povinnost, sebevědomí, kázni, sociálnímu soužití v kolektivu, to, že za každým úspěchem je spousta dřiny... to je nejvyšší hodnota, kterou by si měla většina z nich odnést do života.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čím se liší hokejový tým mládeže Slavie od jiných klubů,  kde jsou vaše silné stránky?

Nevím, v čem je jiný, protože jako trenér mám zkušenosti pouze ze Slavie, kde jsem maximálně spokojený. Základem je trenérský tým, který věří stylu výchovy, kterým Slavia jde. Mnoho věcí řešíme společně, předáváme si rady a zkušenosti, respektujeme názory kolegů, hledáme nejlepší možnosti pro hráče.

A silné stránky?

Pokud bych měl vyzdvihnout naše silné stránky, je to práce s těmi nejmenšími, především na individuálních dovednostech kluků. Hodně se věnujeme technice bruslení, práci s hokejkou apod. V tom jsou skvělí a neskutečně trpěliví trenéři nejmladších kategorií. Bez těchto základů není na co navázat. Výsledek utkání u dětí nemá takovou prioritu, jako předvedené dovednosti, což ne všude bývá pravidlem. Dále necháváme kluky tvořit hru. Chceme, aby si zkoušeli i v zápasech nové věci, dáváme důraz na herní inteligenci hráčů, aby dělali ve správný okamžik pod časovým tlakem správná rozhodnutí. 

Naprosto výjimečně uslyšíte od našich trenérů: musíš si stoupnout sem a musíš přihrát jinam. Nejsou cvičené opice, ale hráči s jejich rozhodnutími na hřišti. My se jim snažíme pomoci najít ta správná. Jestli jsme na dobré cestě, nezjistíme zítra ani příští rok, ale třeba za sedm, deset let, podle toho, kolik hráčů se prosadí ve velkém hokeji.

A Mackův vítězný tým... Foto Facebook

Mimochodem Slavia měla v loňské sezóně nejvíce odchovanců v nejvyšších ligách v Evropě a NHL z celé České republiky. Když vidím herní projev kluků v mládežnických kategoriích Slavie, vím, že o mnoha dalších našich odchovancích v budoucnu uslyšíte.

Vložil: Zdeněk Svoboda