Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opěvovaná Praha bez růžových brýlí: Hnus a špína velkoměsta, organizovaný zločin…

18.02.2019
Opěvovaná Praha bez růžových brýlí: Hnus a špína velkoměsta, organizovaný zločin…

Autor: Stream / repro

Popisek: Reportér Janek Rubeš se uvelebil na lavičce Černého mostu

Naši opěvovanou metropoli si v poslední době vzal na paškál jediný skutečně satirický pořad u nás, vysílaný televizí Seznam.cz. Reportér Janek Rubeš odhaluje v rubrice Honest Guide nelichotivá zákoutí hlavního města a všemožně se zde přitom snaží najít něco pozitivního. Pochvaluje si třeba, že by mohla ideálně posloužit zahraničním filmařům jako kulisa pro natáčení hororových filmů. A určitě nejen americkým, ale i českým.

Nemuseli by kupříkladu kriminálku Rapl nebo seriál Most jezdit natáčet do pohraničí, ale stačí, aby sbalili štáb a potřebné záběry pořídili na některé z okrajových stanic metra. Třeba na Černém Mostě. I když jde o areál vybudovaný poměrně nedávno, vypadá naprosto děsivě a leckdo konečně pochopí, proč je pražská hromadná doprava vysmívaná jako socka. Vše působí neuvěřitelně odpudivě a sednout si třeba na některou z plechových oprýskaných laviček, zajít na toalety či kamkoliv jinam, je opravdu zážitkem pro otrlé. Podobné je to na stanici metra Zličín. Pozitivně naladěný Janek se přesto diváky televize Seznam snažil přesvědčit, že zde najdou také pozitiva. Na každém rohu mají třeba k dispozici prázdný stojan na denní tisk a především množství špinavých popelníků, i když je na tomto místě zakázáno kouřit. To nejhorší ale cestující čeká, když vystoupí z metra. Hnus a špína velkoměsta.

Metropole organizovaného zločinu

Honest Guide si ale nevšímá pouze zdevastované pražské periferie, ale také nejatraktivnějších míst v centru, třeba Královské cesty. Tu Janek Rubeš prošel od Prašné brány až po Malostranské náměstí a názorně ukázal, co zde čeká turisty z celého světa. Hned u Prašné brány zaregistroval, že se změnila v parkoviště nepřehlédnutelného reklamního vozidla na erotický podnik Cabaret Praque. Pak už míjí jeden stánek s trdelníkem za druhým a nestačí se divit, že jako tradiční staročeský produkt je nabízen Trdelník s caprese nebo s avokádem. Trdelníky jsou ovšem mnohem přijatelnější specialitou než obchody s matrjoškami a čepicemi, nacházející se v tzv. Praque Shopping Centre.

Made in Poland

Podobným podvodem na turisty jsou všude stojící „veterány“, ve skutečnosti jde o padělky, vyrobené v současné době v Polsku. V cíli své cesty na Malostranském náměstí si Rubeš nadšeně pochvaluje, že už z něj zmizela auta poslanců, ale vzápětí si povšimne, že je pouze přeparkovali na okolní chodníky. Již předtím v tomto šokujícím průvodci po Praze zmapoval situaci na Staroměstském náměstí, ale raději s pomocí růžových brýlí. Záhy narazil na obřího plyšáka Pandy a s radostí zjistil, že se Praha medvídka Pandy přece jenom dočkala. Objevil sice předražené ceny za halušky a další občerstvení ve stáncích, ale případné návštěvníky centra potěšil, že vstupné na Staroměstský orloj stojí „pouze“ 250,- Kč.

Ostuda i v cizině

Janek Rubeš natáčí kromě satirických pořadů i závažné investigativní reportáže. V nich například zdokumentoval, jak se v centru Prahy nebývale daří organizovanému zločinu, obchodníkům s drogami, taxikářům, směnárníkům a dalším podvodníkům, okrádajícím turisty. Jeho videa mají milionovou sledovanost a v anglické verzi je vysílá i Stream International.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace