Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na území hlavního města Prahy se vytváří téměř třetina hrubého domácího produktu České republiky, tvrdí kandidát do zastupitelstva Prahy 10

28.08.2018
Na území hlavního města Prahy se vytváří téměř třetina hrubého domácího produktu České republiky, tvrdí kandidát do zastupitelstva Prahy 10

Foto: Archiv VN

Popisek: Vladimír Novák

ROZHOVOR „Pražanům se odtrhává od úst to, co si poctivě vydělali, a věnuje se to na šílené projekty proto, aby si celostátní strany a jejich politici namastili kapsy. Toto je pro mě nepřijatelné. Praha si zaslouží svou suverénní reprezentaci, která bude hájit zájmy Prahy a jejích občanů. Praha by neměla poskytovat koryta a trafiky pro partajníky napříč politickým spektrem. Praha pro Pražany, ne koryta pro strany. Bohatství vytvořené v Praze má sloužit Pražanům. Nechceme, aby nám vládl kartel stranických oligarchů, kteří se dohodnou, jak si rozporcují Prahu a jak ji budou vysávat. Ten kartel oligarchů chceme rozbít!“ říká starosta Prahy 10 Vladimír Novák, který kandiduje do zastupitelstva Prahy 10 a do ZHMP.

Pane starosto, proč kandidujete za hnutí Starostové pro Prahu?

Protože to je jediné relevantní politické uskupení, které kandiduje pouze v Praze a nemusí jako ostatní politické subjekty typu ČSSD, ODS, Piráti, TOP 09 hledat kompromis.

 

Jaký kompromis?

Tím myslím, že tyto celostátní subjekty kandidují v Ostravě, Brně, v Českých Budějovicích, v Plzni a dalších městech a je jim úplně jedno, že dlouhodobě je Praha absolutně z hlediska státu podfinancovaná.

 

V jakém smyslu podfinancovaná?

Na území hlavního města Prahy se vytváří téměř třetina hrubého domácího produktu České republiky. V rámci přerozdělování peněz získaných z daní dostává Praha pouhý zlomek z toho, co občané Prahy a podnikatelské subjekty působící v Praze zaplatí na daních. Poslední vláda, která přispěla Praze, například na výstavbu metra, byla vláda Miloše Zemana. Například na tunelový komplex Blanka nedostala Praha ani korunu. Oproti tomu se v Brně vymýšlejí nesmyslné projekty, jako je přestěhování nádraží o 600 metrů, což má stát 50 miliard korun! A pod tímto šíleným návrhem jsou podepsány všechny politické strany s celostátní působností.

Pražanům se odtrhává od úst to, co si poctivě vydělali, a věnuje se to na takovéto šílené projekty proto, aby si celostátní strany a jejich politici namastili kapsy. Toto je pro mě nepřijatelné. Praha si zaslouží svou suverénní reprezentaci, která bude hájit zájmy Prahy a jejích občanů. Praha by neměla poskytovat koryta a trafiky pro partajníky napříč politickým spektrem. Praha pro Pražany, ne koryta pro strany. Bohatství vytvořené v Praze má sloužit Pražanům. Nechceme, aby nám vládl kartel stranických oligarchů, kteří se dohodnou, jak si rozporcují Prahu a jak ji budou vysávat. Ten kartel oligarchů chceme rozbít!

 

No a co s tím chcete dělat?

Zastupitelstvo hlavního města Prahy má zákonodárnou iniciativu, podobně jako ji mají krajská zastupitelstva. Od té doby, co byla tato možnost v našem politickém systému zavedena, ji Praha téměř vůbec nevyužila. Připouštím, že je to boj s větrnými mlýny. Starostové pro Prahu jsou starostové, kteří pocházejí z různých politických subjektů, lidé různých geopolitických a světonázorových postojů, ale hlavním společným jmenovatelem je pro ně hlavní město Praha a městské části, které po mnohá léta zastupují. Pokud nám voliči dají důvěru, tak tento institut budeme využívat výrazně častěji k návrhům zákonných změn. Neříkám, že uspějeme. Ale je to první krok. Budeme bojovat s mocným nepřítelem, který se nazývá celorepublikové politické strany.

 

Ale abyste to prosadil, budete potřebovat spojence v Parlamentu…

To nepochybně. Dlouhodobější politická vize Starostů pro Prahu je inspirovaná modelem CDU/CSU v Německu. Pokud bych přirovnal Českou republiku k Německu, tak Praha je takovým Bavorskem. Bavorsko je nejbohatší spolková země a Praha je nejbohatší region České republiky. Na celostátní úrovni velmi dlouho funguje spojení CDU a CSU s tím, že CSU zastupuje zájmy Bavorska. Nějaký takovýto model si do budoucnosti umíme představit v České republice v tom smyslu, že by zájmy Prahy hájili Starostové pro Prahu po vzoru CSU a byli by v koalici s celostátní stranou, která by respektovala zájmy, specifika a svébytnost Prahy.

 

Už víte, s kým byste to chtěli dát dohromady?

To je ještě velmi předčasné. Na to byste se měl zeptat spíše pana předsedy našeho hnutí Karla Fischera. Já osobně mám před sebou hlavní úkol, který se jmenuje Praha 10. Věnuji se mu již dvacet let. Vážím si důvěry občanů Prahy a nepřemýšlím v tuto chvíli o nějakém jiném angažmá. Pokud dostanu důvěru, tak chci i nadále sloužit občanům Prahy 10. Ale je ještě jedna věc, kterou bych chtěl říct. Víte, co nás jako Starosty pro Prahu odlišuje ještě od ostatních politických stran a od našich soupeřů v rámci Prahy?

 

No, to mi tedy prozraďte.

Náš hlavní pracovní úkol se jmenuje Praha. Jak může lídr ODS v Praze pan Svoboda, který je zároveň poslancem Parlamentu, slibovat Pražanům stoprocentní nasazení v jejich prospěch? Jak může Jiří Pospíšil, který je dokonce europoslancem v Bruselu, slibovat Pražanům, že bude pracovat stoprocentně pro ně? Jak může pan Nacher, který kandiduje za ANO, slibovat, že bude 24 hodin denně pracovat pro Prahu, když je poslancem? Jak to může slibovat každý poslanec, který kandiduje do pražského zastupitelstva na čelním místě? Já si nedovedu představit, že tito lidé budou sto procent odvádět Praze.

My jako Starostové pro Prahu se od jiných subjektů odlišujeme tím, že jsme připraveni pracovat pouze pro Prahu. Dvě výplaty nám za to, abychom se vykašlali na zájmy Pražanů, nestojí. My Pražany za jednu výplatu navíc neprodáme partajním zájmům. Chceme pracovat pro Pražany a docílit toho, aby Praha nebyla korytem pro strany.

 

Mluvil jste o tom, že Praha 10 je vaším hlavním úkolem. Co dobrého jste pro její občany udělal?

Nejen já, ale i kolegové, kteří kandidují za Starosty pro Prahu, se stoprocentně věnujeme naší práci v našich městských částech. A když se ptáte, co dobrého se podařilo udělat, tak zmíním několik doložených faktů.

– Praha 10 je na tom, co se týče hospodaření, nejlépe ze všech městských částí. Má naspořeno 1,4 miliardy korun.

– Od roku 2008 poslala desítka na hory 26 200 žáků, kteří za týdenní pobyt včetně jídla zaplatili pouze tisíc korun na osobu. Jde o největší radniční podporu dětských rekreací v historii samostatné České republiky.

– Nepodporujeme byrokratismus, máme pátý nejnižší počet zaměstnanců radnice na jednoho obyvatele ve srovnání s dalšími městskými částmi, čímž i dosahujeme úspor v rozpočtu.

– Jsme na druhém místě, pokud jde o vlastnictví městských bytů (3 498 bytů), protože se majetek neprošustroval, a zároveň máme již deset let nejtransparentnější systém jejich přidělování prostřednictvím veřejného losování na Kubánském náměstí.

– Jsme na prvním v místě v získávání dotací z EU, kdy jsme sehnali přes 320 milionů korun.

– Máme nejvyšší počet dětských hřišť na obyvatele – 77 dětských hřišť, 15 sportovišť, 19 fitness prvků a pět agility hřišť pro psy.

– Desítka má nejvyšší kapacitu domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Má také nejvyšší kapacitu terénní pečovatelské služby v Praze.

– Podle Demokracie 2.1 Karla Janečka je Praha 10 nejlepší ze 100 největších českých radnic v zapojování veřejnosti do rozhodování o rozpočtu, komunikaci a transparentnosti…

Tak bych mohl pokračovat dál, ale vidím, že už začínáte být netrpělivý. Ale důležité je zdůraznit, že přestože poskytujeme našim občanům mnoho služeb a přestože jsme realizovali mnoho investic, tak díky efektivnímu hospodaření máme na účtu 1,4 miliardy. A tyto finance máme i navzdory tomu, že jsme na rozdíl od jiných městských částí nerozprodávali svůj majetek. Chovali jsme se prostě jako řádný hospodář. Toho všeho se podařilo dosáhnout nejenom kvůli mně, tak pyšný nejsem, ale díky tomu, že na Praze 10 jsme se vždy dokázali povznést nad malicherné politické hašteření a táhnout za jeden provaz.

Komerční sdělení

Vložil: Redaktor KL