Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přežil totální nasazení i koncentrák, a pak měl stejně utrum; jako jediný herec se totiž odvážil v roce 1968 napsat Brežněvovi. Jak žije plachý introvert po smrti celoživotní lásky? Tajnosti slavných

15.05.2016
Přežil totální nasazení i koncentrák, a pak měl stejně utrum; jako jediný herec se totiž odvážil v roce 1968 napsat Brežněvovi. Jak žije plachý introvert po smrti celoživotní lásky? Tajnosti slavných

Foto: ČT / 13. komnata

Popisek: Splnění celoživotního snu se Jan Skopeček dočkal až po devadesátce

Má na krku devět křížků, špatně vidí, před dvěma lety přišel o životní lásku a loni o nejlepšího kamaráda. Přesto populární herec Jan Skopeček neztrácí elán, a dokonce si splnil přání, o němž celý život jenom snil.

Diváci ho milují jako prostředního z trojice osamělých chlapů Potůčků z legendárního seriálu Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě, ti mladší ho zase vnímají především coby dědu Nováka z Troškových Kameňáků. Málokdo ale ví, že je Jan Skopeček, jeden z mála žijících představitelů své generace, nejen vynikajícím hercem. „Celý život jsem psal texty a přál si, aby byly zhudebněny a staly se z nich hezké, melodické písničky. Teď se mi mé přání splnilo,“ prozradil populární představitel nejroztodivnějších charakterů a rázovitých postaviček, kterých od 50. let minulého století ztvárnil bezmála sto padesát.

S Petrem Nárožným při natáčení celovečerního filmu Psychiatrická záhada aneb policejní historky podle Haška Jaroslava, který právě točí režisér Pavel Dražan

S Petrem Nárožným při natáčení celovečerního filmu Psychiatrická záhada aneb policejní historky
podle Haška Jaroslava, který právě točí režisér Pavel Dražan

Nejkrásnější dárek

Od kapely Kroky Michala Davida dostal pan Skopeček k loňským devadesátinám originální dárek – pánové mu nabídli vydání cédéčka s písněmi, které otextuje. „Ve studiu jsme byli zrovna i v den, kdy zemřel pan Lipský. Zpráva pana Skopečka zdrtila, ale přestože jsme čekali, že druhý den se z natáčení omluví, nestalo se tak. Je to prostě neuvěřitelný profík,“ prozradil serveru Super.cz David Laštovka, jehož kapela slaví úspěch se songy Michala Davida v moderních aranžích a jenž jeho texty zhudebnil. „Pan Laštovka se přesně trefil i do stylu těch jednotlivých textů. Má velký cit. Ale zase, když jsou povedené texty, muselo se mu to skládat samo, že jo,“ zavtipkoval herec. Na albu nechybějí ani písničky z jeho pera v podání Kroků Michala Davida a už podle názvů textů je jasné, že má pan Skopeček úžasný smysl pro humor – Absolutní skleróza, Škvarky, Šepoty a výkřiky. A samozřejmě na něm musela být u píseň Vidrholec, která je jakousi jeho intimní zpovědí.

Se skupinou Kroky Michala Davida při natáčení CD

Se skupinou Kroky Michala Davida při natáčení CD

Přežil dva koncentráky

Narodil se 19. září roku 1925 v Litoměřicích a jeho rané mládí tvrdě poznamenala druhá světová válka. Jako syn židovské matky byl za německé okupace nejprve totálně nasazen, v říjnu roku 1944 pak odvlečen do koncentračního tábora v Klein Stein v Horním Slezsku. Poté co byl tábor rozpuštěn, se každý musel dostat domů na vlastní pěst. Jenže když po strastiplné cestě konečně dorazil do Prahy, čekalo ho předvolání do dalšího koncentračního tábora v Osterode. Cestou tam dostal vysoké horečky a zachránil ho Oldřich Nový, který jel stejným transportem. Když se z koncentračního tábora vrátil, zjistil, že jeho tatínek předchozí den zemřel. Během války připravili nacisté o život patnáct jeho příbuzných.

Svatba s Věrou Tichánkovou

Svatba s nezapomenutelnou Věrou Tichánkovou

Napsal Brežněvovi

K milovanému herectví se dostal až po osvobození. Do prvního divadelního angažmá nastoupil v jihlavském Horáckém divadle, kde se seznámil se svou budoucí ženou, herečkou Věrou Tichánkovou, po jejímž boku pak prožil neuvěřitelných šedesát šest let. V roce 1949 spoluzakládal pražské Divadlo pod Palmovkou, tehdejší Divadlo S. K.Neumanna, kde ho dostihl v roce 1968 zákaz umělecké činnosti. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se totiž odvážil napsat dopis sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi, v němž jasně vyjádřil svůj nesouhlas. A to si opravdu dovolil moc! Až po nekonečně dlouhých třech letech, kdy byl téměř bez práce, konečně zákaz prorazil režisér Oldřich Lipský, který ho potřeboval pro natáčení filmů, navazujících na úspěšný seriál – Tři chlapi v chalupě a Tři chlapi na cestách.

S Lubomírem Lipským a Ladislavem Trojanem v roce 1963 ve filmu Tři chlapi v chalupě

S Lubomírem Lipským a Ladislavem Trojanem v roce 1963 ve filmu Tři chlapi v chalupě

Útok z druhé strany

Po sametové revoluci v roce 1989 byl pan Skopeček pro změnu osočen ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností a jeho jméno se objevilo na seznamu spolupracovníků, podobně jako třeba i jméno Jiřiny Bohdalové a dalších populárních umělců. Nebezpečná fáma se prý zrodila kvůli tomu, že kdysi bydlel s manželkou na Rašínově náměstí v domě Havlů. „Ivan tam v tu dobu bydlel, ale Václav ne. A mne, představte si, osočili, že jsem estébák, který ho má za úkol sledovat. Taková nehoráznost! Proč by mě potom Havel obsadil v divadle do své hry Odcházení, kdybych byl grázl, za kterého mě označovali,“ rozčílil se v jednom z rozhovorů pro Blesk. Přišel prý kvůli tomu i o spoustu zajímavých pracovních příležitostí. „Jedinej režisér Troška mě obsadil. Režiséři se bojí a raději mě vyškrtnou. Proč bych měl umřít s takovou kaňkou? Když vás ale vyhodí z jedoucího vlaku, tak ho nikdy nedohoníte,“ povzdychl si v rozhovoru v roce 2005, když se rozhodl bránit soudní cestou. „Chci umřít s čistým štítem, proto jsem to hnal až sem. Inspirovala mě Jiřina Bohdalová, která podobný spor vyhrála. Já jsem nikdy žádnou spolupráci s StB nepodepsal,“ dodal. Nakonec dosáhl svého a pražský městský soud nařídil ministerstvu vnitra, aby do třiceti dnů jeho jméno ze seznamů vyškrtlo.

S dcerou Marií

S dcerou Marií

Hlavní problém vyřešil starosta

Od ledna 2014, kdy navždy odešla jeho celoživotní partnerka Věra Tichánková, žije pan Skopeček ve svém bytě v pražských Vršovicích sám. Smutek mu pomáhá zahánět několik kamarádek, některá z nich mu prý dokonce občas i uvaří. Trpí problémy se sítnicí, kvůli nimž se mu výrazně zhoršil zrak, a tak mu před časem tamní starosta zaplatil speciální lupu, aby se mohl dál věnovat své velké vášni – čtení. „Kromě víkendu mi nosí obědy pečovatelská služba a půlku si vždycky nechám na večeři. V sobotu a neděli si dojdu pro něco do samoobsluhy nebo k Číňanům. Já si nevařím, neumím to. A uklízí mi tady ve čtvrtek několik prima holek. Jedna dokonce zadarmo!“ prozradil. Rozhodla se tak prý poté, co se dozvěděla, že byl v koncentračním táboře. Několikrát ročně ho navštěvuje dcera Marie, která žije ve Francii. „Dcera, vnučka a pravnoučata žijí v Lyonu. V Paříži žije vnuk s dalšími pravnoučaty,“ vysvětlil svou samotu. Navzdory úctyhodnému věku je ale stále plný energie a jen tak se prý osudu vzdát nehodlá.

Čtěte také:

Američané si počínali v roce 1945 na našem území přinejmenším podivně. Senátor Doubrava se rozepsal, jak to bylo doopravdy s oslavovaným osvobozením Plzně. Budete zírat

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace