Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Džungle před tabulí. Šikana pohledem klinického psychiatra: „Pocit moci je návykový a agresor ho chce zažívat znovu a znovu, dokud...“ Co mělo vedení Třebešína vědět

01.03.2016
Džungle před tabulí. Šikana pohledem klinického psychiatra: „Pocit moci je návykový a agresor ho chce zažívat znovu a znovu, dokud...“ Co mělo vedení Třebešína vědět

Autor: Facebook

Popisek: Agresivitou šestnáctiletých grázlíků a náhlou smrtí šikanované profesorky je veřejnost šokována, nad průmyslovkou Třebešín se stahují mračna

EXKLUZIVNĚ V souvislosti s tragickým případem šikany profesorky na malešické průmyslovce stojí za to připomenout několik psychologických aspektů agrese a šikany v uzavřených skupinách. Nelze při tom nevzpomenout výbornou knihu Džungle před tabulí, jejíž název jsme si vypůjčili v titulku. Ačkoliv kniha (a podle ní natočený stejnojmenný film) pocházejí z 50. let 20. století z New Yorku, velmi věrně odrážejí i dnešní drsnou realitu uzavřených adolescentních společenství, v nichž panují zákony smečky. Ta realita už dorazila i k nám. Autor Evan Hunter je (tedy byl) spíše známý pod svým dalším literárním pseudonymem Ed McBain, tj. jako autor slavných detektivek z 87. policejního revíru.

Podle průzkumů má většina škol se šikanou zkušenosti, byť třeba ojedinělé a v mírnějších formách. Notoricky známý je výskyt šikany ve vězení, v armádě (zvláště dříve na povinné vojně) a stále více je jí i na pracovišti (mobbing, bossing).  Obecně – kde se sejde větší skupina lidí, nucených fungovat pohromadě - tam se určité formy šikany (nebo alespoň pokusů o ně) objeví téměř vždy. Proč?

Šikana a týrání – tedy samoúčelná agrese proti příslušníkům vlastní skupiny – je oproti jinému agresivnímu chování odlišná v tom, že agresora vzrušuje a uspokojuje pocit moci nad obětí. (Podobně je tomu u týrání partnera nebo dítěte.) Potěšení z dominance je hlavním motivem agresorů. A také je to snaha vyniknout (zvýšení vlastní sociální hodnoty) a zaujmout ve skupině vůdčí postavení.

Jako v opičí tlupě

Kde se agrese bere a co ji udržuje? Agrese je v přírodě všudypřítomná. Bez určité přiměřené míry agresivity by jedinec nepřežil ani den. Byl by zabit, sežrán, připraven o potravu, o teritorium i  o mláďata. A u zvířat, která žijí ve skupinách, dochází navíc i k agresi uvnitř této skupiny – boj o postavení, dominanci a výhody. Jelikož pocházíme z opic (kreacionisté prominou) a opice žijí v tlupách, je nám tato potřeba bojovat o svou pozici v tlupě zcela přirozená. Každá opice si musí hlídat své postavení, případně se pokoušet o postup v hierarchii. Pokud se to daří, cítí se opičák dobře. Pokud je ze svého místa sesazen, zakouší stavy podobné lidské depresi. Nejníže na hierarchickém žebříčku tlupy jsou jedinci, kteří jsou slabí, málo bojovní nebo jinak insuficientní – v zoologii se označují jako omega. Ti jsou prakticky bezprávní a ostatní členové smečky/tlupy si k nim mohou dovolit cokoliv. Nepřipomíná vám to něco?

Tato tzv. vnitrodruhová agrese má dva aspekty: biologický a sociální. Z hlediska biologického jde o to, že agresivní pud je nám (stejně jako všem živočichům) vrozen. Máme prostě agresi v genech. Někdo má vrozené dispozice menší, někdo větší, ale naprosto každý člověk je za určitých okolností schopen chovat se agresivně.                 

Sociální učení a nápodoba                                                                                                                           Druhým hlediskem je faktor sociálního učení a nápodoby. Člověk se od raného dětství učí jednak napodobováním svého okolí (rodina, vrstevníci), jednak tím, jak je jeho chování sociálním okolím akceptováno. Je-li přijímáno pozitivně a vede k úspěchu, posiluje se. Je-li sankcionováno či odmítáno ostatními, jedinec se učí agresivní pud potlačovat a reagovat jinými způsoby.  Je prokázáno velkým množstvím vědeckých studií, že právě u agrese funguje posilování velice intenzivně. Pokud mi třída tleská, že jsem dokázal zastrašit profesora, rozhodně si to budu chtít zopakovat. A zkusím ještě něco silnějšího. Pocit moci je návykový a agresor ho chce zažívat znovu a znovu. Proto rozhodně sám od sebe šikanovat nepřestane – musí k tomu být donucen. Prezentace násilí ve vizuálních médiích (zejména filmy a viodehry) je z tohoto hlediska také velice rizikovým faktorem, protože – dle lidské přirozenosti - podněcuje k napodobování. 

Přestože jsme opicím tak podobní, jsme lidé. A máme rozvinutější mozek. Člověk je schopen agresivní chování (ať už instinktivní nebo naučené) vědomě korigovat. K tomu slouží čelní mozková kůra, oblast, kde „sídlí“ rozum, sebeovládání a morální vědomí. Jsme-li tedy psychicky vyzrálí (tedy duševně dospělí), jsme většinou schopni své agresivní impulsy přehodnocovat a korigovat.  To u adolescentů ještě ne zcela funguje. Agresivitu chlapců navíc pohání testosteron, jehož hladiny jsou v tomto věku vysoké.

Osobnost agresora a osobnost oběti

Každý ví, jak vypadá typický agresor a jak typická oběť v případech školní šikany. Agresor je silnější, bezohlednější a sociálně zdatnější. Umí si najít ve skupině podporovatele. (Agresor prakticky nikdy nejedná sám, vždy má za sebou partu svých nohsledů). Velmi často nevyniká ničím jiným než právě těmito vlastnostmi, obvykle nemá příliš zájmů a intelektuálních schopností. Pokud by je totiž měl, věnoval by se jim a neměl by takovou potřebu hledat uspokojení a sebepotvrzení v agresivním chování. Nemysleme si ale, že děti/studenti, kteří doženou šikanu až do krajnosti – jako v případě malešické průmyslovky - jsou na první pohled vyvrženci a psychopati. Nemusejí být. Jsou „jen“ osobnostně a mravně nezralí, neempatičtí a naprosto sebestřední. Což v adolescentním věku může signalizovat rozvoj závažné poruchy osobnosti (to jest psychopatie), ale nemusí být ještě nezvratné. Pro tento typ lidí je normální, že silnější ovládá a zneužívá slabšího.  Mají obvykle pocit, že oběť si za svou situaci může sama – je „divná, směšná, slabá…“ Obětí šikany se skutečně stávají lidé nějak odlišní či handicapovaní, méně sociálně průbojní, nedostatečně sebejistí, bez dostatečných přátelských vazeb ve skupině.

Klima v kolektivu

Klíčové pro to, zda se šikana plně rozvine, jsou dva faktory: To, zda se potenciální oběť brání a za druhé pak klima v kolektivu a v celé instituci, které šikaně buď nahrává, ignoruje ji, nebo jí naopak aktivně brání. Aby se tedy šikana třeba v třídním kolektivu nebo uvnitř školy rozbujela, je třeba, aby se sešlo několik podmínek:

„Pár grázlů“ ve třídě, jak to trefně vyjádřil Václav Klaus ml., neboli agresivních a možná trochu omezených jedinců, kteří jsou schopni zastrašit či strhnout zbytek třídy.

Oběť, tj. spolužák nebo učitel, který si nechá líbit počáteční provokování a nechá agresorům volné pole působnosti.  Tím samozřejmě není myšleno, že je dotyčný kantor neschopný učitel. Jen se možná ocitl na nepravém místě. Jiný typ učitele se hodí na průmyslovku mezi rozdivočelé, testosteronem nadupané adolescenty a jiný typ na výběrové gymnázium s motivovanými a ctižádostivými studenty. I když v obou případech je učení tvrdá práce.  Kdo někdy alespoň chvilku zkusil učit, ví, jak těžké je postavit se před třídu 30 teenagerů, udržet je na uzdě a ještě je něco naučit, zvláště pokud je předmět či vzdělání obecně příliš nezajímá. Proto jsou některé průmyslovky a „učňáky“ z hlediska šikany rizikovější.

Třetí a zcela nezbytnou podmínkou pro bujení šikany je situace a atmosféra ve škole - postoj vedení školy, vztahy v pedagogickém sboru a pozornost k projevům šikany a agrese na všech úrovních. Pokud je klima školy pozitivní, vedení je pozorné k tomu, co se ve škole děje, a nepřátelské a agresivní projevy důsledně potírá, pak má šikana mnohem méně šancí. V zahraničí existují různé modely prevence a postupů v případě šikany, z nichž by si naše školství mohlo vzít inspiraci.

Právě k tomu se teď, dle údajů v médiích, ministryně školství chystá. Doufejme, že se to podaří a šikanu se naučíme potírat mnohem efektivněji než dosud. Jenom je smutné, že musel zemřít člověk, abychom se k tomu vzchopili.

MUDr Zuzana Krausová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace