Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Štvali ji jako smečka hladových šelem. Profesorka z Třebešína ale není jedinou obětí, někteří učitelé dokonce čelí výhrůžkám smrtí. Co se to ve školách děje?

20.02.2016
Štvali ji jako smečka hladových šelem. Profesorka z Třebešína ale není jedinou obětí, někteří učitelé dokonce čelí výhrůžkám smrtí. Co se to ve školách děje?

Foto: Facebook

Popisek: Agresivita náctiletých ve školách se dramaticky stupňuje. Kde je chyba?

Není to nic nového, internet je takových videí plný. Záznamy šikanování a útoků na pedagogy jsou součástí zvrhlé školní zábavy, agresivní útoky byly loni zaznamenány na 40 procentech středních škol. Roste z našich náctiletých smečka bezcitných egoistů a násilníků?

Případ zoufalé profesorky Ludmily W., která byla v pražské Střední průmyslové škole Třebešín dlouhodobě vystavena šikaně ze strany trojice zdivočelých studentů druhého ročníku, není bohužel výjimečný. Teprve po této tragédii, která vyvrcholila ženinou smrtí, ale začíná vycházet najevo, jak moc zlá je situace na našich školách. Údaje České obchodní inspekce napovídají, že z generace našich náctiletých nejspíš roste banda bezcitných násilníků. Vulgární útoky, rádoby srandičky, které ovšem překračují hranice slušného chování i norem mezilidských vztahů, dokonce i výhrůžky fyzickou likvidací nejsou ničím neobvyklým. Podle dostupných údajů se situace dramaticky zhoršuje, za poslední tři roky se agresivita ve školách zdvojnásobila. Pokud k nim přičteme i případy, které nikdo neohlásil, je výsledek přímo šílený.

Štvali ji jako smečka hladových šelem

Drobná, nenápadná a zakřiknutá paní byla v malešické průmyslovce permanentně vystavena obrovskému psychickému tlaku. Trojice studentů ji tak dlouho šikanovala, až se zhroutila a skončila v léčebně. Následně zemřela v nemocnici, údajně na krvácení do mozku. Závažnost případu, který vyšetřují pražský magistrát jako zřizovatel školy, Česká školní inspekce i kriminální policie, dokládá řada svědectví, která získal deník MF DNES od samotných studentů. Povedený trojlístek zřejmě vycítil příležitost ‘vyřádit‘ se na slabším, už když profesorka vkročila do třídy poprvé. Začínali prý vyrušováním, pak přidávali vykřikování a různé posunky. „Jejich chování se stupňovalo. Nejdřív to byly jen vtípky jako výkřiky, ale v říjnu už si v hodině dělali, co chtěli. Pobíhali po třídě, bránili jí v odchodu dveřmi, které zatarasili, nebo dělali, že ji zbijí. To, co se děje na zveřejněných videích, bylo běžné,“ řekl reportérovi MF Dnes jeden ze studentů třídy 2. E.

Trojice spíš podprůměrných studentů si dovolovala víc a víc, dokud se jejich starší spolužák nerozhodl, že už toho bylo dost, a v úterý 12. ledna šel do ředitelny mladíky udat. Trojice dostala trojky z chování a na deset měsíců podmíněné vyloučení. Spolužáky překvapilo, že je škola okamžitě nevyhodila, a vypravili se za vedením školy znovu. „Šli jsme se pak učitelky zastat, protože to nám přišlo jako opravdu malý trest. Bohužel vedení rozhodovalo pouze podle toho, co se dozvěděli. Videa, která byla v hodinách natočena, neviděli, asi jsme jako studenti měli říct vše podrobně,“ řekl deníku další student.

Už na pohled nebyla v pořádku

Podle svědectví studentů prý muselo být každému jasné na první pohled, že se s paní Ludmilou něco děje. Podle zveřejněných svědectví prý chodila týdny jako tělo bez duše a evidentně byla zlomená. Údajně byla rozvedená, žila sama s dcerou, a navíc se jen velmi obtížně vyrovnávala s nedávnou smrtí své matky. „Ona byla spíš zakřiknutá, neměla autoritu jako jiní kantoři a nedokázala si ve třídě zjednat pořádek. To byl důvod, proč si ji ti tři vybrali,“ popsal další student.

Podle metodičky prevence Anny Richterové, která se specializuje na problém šikany, je běžné, že se děti snaží vybíjet si vnitřní napětí na učiteli. „Učitel může šikanu vnímat jako svůj neúspěch, pak s tím nepoběží za vedením školy,“ řekla Richterová MF Dnes. Zásadní otázkou ale je, jak je možné, že si jejího stavu nikdo tak dlouho nevšiml, zvlášť když paní Ludmila údajně dlouhodobě trpěla zdravotními problémy. „To je vždy stresující a člověka to znejistí, i když se nemusí vypořádávat s agresivními teenagery. Proč se jí nedostalo pomoci, to však opravdu nevím,“ dodala Richterová.

Angličtinářka nebyla jediná

Podle informací MF Dnes nebyla nešťastná profesorka jediným terčem, šikanu na malešické průmyslovce již zažil i jiný pedagog. Ten ale útoky ustál. Svědčí o tom i sedm let staré záběry na Youtube.com, na nichž studenti zamotali uličky, aby nemohl projít k zadním lavicím, bombardují ho papírovými kuličkami, když se otočí k tabuli, zapřou kliku dveří smetákem či rovnou zalepí dveře novinami. „Kdyby se k němu chovala třída slušně jako k učiteli, není žádný problém s ním vycházet. Je to dobrej učitel, kterej ví, o čem mluví, a jeho výklad je zajímavý!“ napsal o něm před čtyřmi lety jeden ze studentů na webu, na němž mohou žáci své učitele hodnotit.

Do hlubokých depresí se může dostat i pedagog, když zjistí, co se o něm píše na sociálních sítích. Autoři pomluv a urážek se leckdy ani nesnaží skrývat svou identitu. „Šikana ve skupinách, třídách, školách nevzniká ze dne na den. Má svá stadia a zákonitosti. Od prvotního vylučování člena skupiny přes vytvoření silného jádra agresorů a stanovení pokřivených norem ve skupině až po totalitní vládu šikanujících, kdy oběť nemá šanci se nijak bránit,“ řekl novinkám.cz vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský s tím, že ostatní postupně ztrácejí odvahu agresorům čelit a žáci začnou přebírat takové chování jako přirozené. „Klíčový musí být nekompromisní postoj vedení školy, které musí pravidelně mapovat riziková místa, mít otevřenou komunikaci mezi učiteli i žáky, jasně daná pravidla, a hlavně se nesmí bát přiznat pochybení a otevřeně je řešit,“ uvedl Porubský.

Záleží na osobnosti kantora

Nekázeň ve třídě a odmlouvání byly vždy součástí školní výuky, i slovní útoky se tu a tam objevily. Vyprávět by o tom mohla většina pedagogů. Pokud mají přirozenou autoritu, snadno si s takovými ‘vejlupky‘ poradí – na osobnost si ani třídní smečka zpravidla netroufne. Jakmile ale protivníci vycítí nejistotu, nemá kantor proti ní šanci. „Nástrojem pedagoga je on sám a v dnešní době to platí víc než dřív. Děti potřebují ve třídě silnou osobnost, se kterou by mohly třeba i bojovat. Takový člověk to však unese. Ale tím nechci v žádném případě omlouvat studenty, kteří na něčem takovém nesou vinu,“ dodala Richterová.

Na tak závažné případy, jako je ten malešický, ale podle ní škola zpravidla nestačí a potřebuje pomoc zvenčí. „Když šikana dospěje do stadia fyzického násilí, už se toho moc dělat nedá, jen třídu rozprášit,“ konstatovala. Podle ní je navíc velmi pravděpodobné, že profesorka nebyla jedinou obětí a šikana bude nejspíš i mezi spolužáky. Napovídá tomu i skutečnost, že si trojice mladíků podle svědectví spolužáků z kauzy příliš nedělá.

Čtěte také:

Rok znásilňovali třináctiletou dívku. Koukněte na ´fešáky´, grupa Pákistánců vyfasovala u soudu dohromady 143 let. Muslimové ovšem tvrdí, že si za to holka může sama

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská