Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vedení průmyslovky, kde po brutální šikaně zemřela profesorka, to hraje na ´já nic, já muzikant´. Dokonce obvinili studenty, že poskytli video z týrání médiím, to je prý... přečtěte si

18.02.2016
Vedení průmyslovky, kde po brutální šikaně zemřela profesorka, to hraje na ´já nic, já muzikant´. Dokonce obvinili studenty, že poskytli video z týrání médiím, to je prý... přečtěte si

Foto: Trebesin.cz

Popisek: Ve škole je vše v naprostém pořádku, děkujeme pěkně....

Na pražskou průmyslovku, kterou otřásá případ šikany a tragická smrt profesorky, která se stala její obětí, se valí nejen vlna kritiky, ale údajně i pořádně tvrdých výhrůžek. Škola je předala policii s žádostí o vyšetření. Problém, který situaci vyvolal, ale jako by neexistoval. Zato předání usvědčujících videí médiím je prý ještě nemorálnější než šikana!

SMS zprávy a e-maily, které zavalily školu Na Třebešíně a o jejichž existenci v úterý informovala KrajskéListy.cz zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková, prý překračují podle jejích slov hranice slušnosti. V rozhovoru pro idnes.cz ale paní zástupkyně tvrdě odsoudila i studenta, který šikanu profesorky Ludmily W. natočil, a poté předal médiím. „Není tohle chování ještě víc mravně závadné než samotná šikana?“ neodpustila si Kubíková řečnickou otázku, která odstartovala další vlnu nevole.

Chlubit se škola umí

„Výjimečné školské zařízení, nacházející se v hezkém a klidném prostředí Malešického parku.“ Tak charakterizuje sama sebe Střední průmyslová škola Na Třebešíně na svých webových stránkách. Studenty prý čekají studijní pobyty v zahraničí, sportovní zájezdy, spousta odborných exkurzí i kulturních zážitků. Má vlastní krytý bazén, dvě tělocvičny, víceúčelové venkovní hřiště i domov mládeže. Škola prý má výborné podmínky připravovat absolventy s pro?lem, odpovídajícím logu školy – Důvtipné, Rychlé, Atraktivní, Kreativní. Tedy DRAK! Jaké draky ale dokáže vychovávat, o tom se veřejnost dozvěděla teprve v posledních dnech.

Pečlivě budovanou image lidská tragédie zbořila jako domeček z karet a vedení školy, inspektoři i úředníci pražského magistrátu se tváří překvapeně. Žádný problém prý doposud nikdy nezaregistrovali. V inspekční zprávě z loňského května, do níž nahlédl deník MF Dnes, je jediná drobná výtka – učitelé by prý mohli chodit na více externích vzdělávacích akcí, jinak škola dlouhodobě naplňuje nejvyšší prioritu, kterou je zejména příprava žáků na budoucí profesi. „I můj syn přemýšlí, že by šel po základní škole studovat do Malešic,“ potvrdil deníku dobrou pověst průmyslovky zastupitel Prahy10 Michal Narovec, který je členem tamní školské rady.

Systém prevence je prý skvělý

Kapacita školy je 800 žáků, z nichž podle poslední výroční zprávy studovalo v denním studiu 450 dětí. Zaměstnává 51 pedagogických pracovníků, věková skladba sboru je ale k zamyšlení – devatenáct pedagogů e starších padesáti let a dalším devíti je přes šedesát. Případ tragické šikany řeší zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková, o níž se šušká, že je tamní šedou eminencí. A právě ona důsledně zavrhuje chování studenta, který některá videa, zachycující šikanu učitelky, poslal nejdřív do médií. „Mě by zajímalo, proč to točil. Pokud ho šikana tolik trápila, proč nešel za třídním, za učiteli, nebo za vedením, proč to předal bulváru, jaký to mělo účel? A není tohle chování ještě víc mravně závadné než samotná šikana? Byť ta je samozřejmě zavrženíhodná,“ uvedla pro idnes.cz.

Podle slov Kubíkové má škola poměrně dost propracovaný systém prevence před sociálně patologickými jevy, který ale v tomto případě selhal na celé čáře. ,,Ve schránce důvěry, kam mohou studenti anonymně vhazovat své podněty, se nic neobjevilo. Nikdo se doma ani nesvěřil rodičům, ani z lidí, kteří se na šikaně nepodíleli. Stejně tak se nikdo neobrátil ani na vedení školy,“ citoval její slova server idnes.cz. Toto její prohlášení je však v rozporu s tvrzením některých studentů, která zaznamenal deník Blesk.

Škola konečně zareagovala i na svých stránkách 

A to ve smyslu našeho titulku. Vypnula Facebook a stále opakuje mantru, my za nic nemůžeme: „V každém případě očekávám, že pokud Policie ČR prošetřuje případ šikany, bude prošetřena i zdravotní dokumentace naší kolegyně a příslušné vyšetřující orgány zjistí, zda a případně do jaké míry bylo jednání žáků v příčinné souvislosti s úmrtím kolegyně. Psychopatologické chování některých žáků naší školy nelze omluvit ničím. Ráda bych touto cestou ujistila širokou veřejnost a zejména rodiče žáků, kteří se závadného jednání nedopustili, že vedení školy nikterak nepochybilo. Řešili jsme zárodek případu s maximální odpovědností na základě neúplných informací o tom, co se stalo. Nic nezametáme pod koberec, naopak: na základě nových informací zahájíme nová řízení a obnovíme řízení již rozhodnutá, tedy pokud nedojde k překvalifikaci na přečiny nebo zločiny ze strany orgánů činných v trestním řízení,“ píše zástupkyně v prohlášení.

Zděšený otec nechápe

Krátký rozhovor poskytl deníku Právo otec jednoho ze tří chlapců, kteří byli hlavními iniciátory šikany. „To všechno, čeho se můj syn dopustil a jak jednal, je naprosto v rozporu s tím, jak jsme ho vychovali, i s mým chápáním. Velice litujeme toho, co se stalo,“ uvedl a dodal, že cítí lítost a neví, jakou chybu ve výchově syna udělali. „Nikdy se nic takového nestalo. Tohle je otřesné a nepřípustné. Ale neměli jsme tušení. Nikdy se agresivně neprojevoval a nemuseli jsme nic takového řešit,“ dodal. Jeho syn si je prý vědom toho, že jejich jednání už rozhodně nebylo klukovina. „Vnímá to, jak negativně to vidí i ostatní. Je si vědom toho, že důsledky si ponese. Nicméně jak jsou v tom namočení tři, jako by je ta kolektivní vina částečně zbavila vlastní odpovědnosti a viny. Měl by litovat víc,“ dodal.

Veřejnost žádá ředitelovu hlavu

Podle médií průmyslová škola Na Třebešíně půl roku kryla týrání učitele a odůvodňovala ho tím, že neměla dostatečné signály, že něco není v pořádku – píše se v petici, která žádá okamžité odvolání vedení školy, a její autoři pokračují: Poté co na případ upozornila média, škola vydávala mlžící prohlášení o vázání mlčenlivostí atd. Navíc se ředitel školy František Bártl zřejmě vzdává odpovědnosti tím, že je podle sdělení sekretariátu nemocný. Na základě otřesného případu týrání a šikany učitelky na Střední průmyslové škole, Na Třebešíně 2299, Praha 10 žádáme školskou radu této školy a také zřizovatele této školy Magistrát hl. m. Prahy, aby v nejbližším možném termínu projednal odvolání vedení této školy – konkrétně RNDr. Františka Bártla, ředitele školy, a další nejužší vedení. Žádáme, aby se co nejdříve sešla k projednání případu školská rady této školy a následně aby věc a odvolání vedení projednal zřizovatel, což je pražský magistrát, a to bez zbytečného odkladu. Tento požadavek můžete podpořit i vy podepsáním petice.

Ředitel Bártl ale i zpětně trvá na tom, že postup školy byl správný. „Necítím žádné pochybení. Myslím, že jsme udělali všechno, co bylo v našich silách, a že jsme to udělali správně,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci. Tady už fakt není co dodat… 

Čtěte také:

Milé děti, naše skvělá ČT vás učí, že nikáb je strašně ´cool´ a ženy v něm vypadají tak tajemně, píše se na Facebooku: Tož já vám řeknu, jak je to doopravdy. Pak už ale neusnete

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace