Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fuj! Trojice mladých tyranů si vybrala za cíl učitelku, ta jejich ‘zábavu‘ zaplatila životem. Došlo i na pěsti a rány teleskopem. Vedení průmyslovky to „řeší“: Vyškrtlo profesorku ze seznamu a zakázalo všem mluvit

16.02.2016
Fuj! Trojice mladých tyranů si vybrala za cíl učitelku, ta jejich ‘zábavu‘ zaplatila životem. Došlo i na pěsti a rány teleskopem. Vedení průmyslovky to „řeší“: Vyškrtlo profesorku ze seznamu a zakázalo všem mluvit

Foto: stránky školy

Popisek: Střední průmyslová škola Třebešín

I když všichni věděli, že je terčem šikany trojlístku mladých hulvátů, nikdo jí nepomohl. Brutální šikana skončila její smrtí, nikoho to ale nezajímalo. Ministryně školství se o tom dozvěděla až z Blesku, a teprve až pak se případem začaly zabývat inspekce a policie.

Neuvěřitelný příběh by se nejspíš podařilo ututlat, kdyby s ním nevyšel na světlo boží deník Blesk. Trojice tyranů si na pražské průmyslovce vybrala za terč své naprosto nepochopitelné ‘zábavy‘ učitelku, paní Ludmilu. Brutální šikana došla tak daleko, že se pětapadesátiletá žena ve škole zhroutila. Byla převezena na psychiatrii a později údajně zemřela v nemocnici na krvácení do mozku. Podle deníku Blesk se poté vedení školy pokoušelo případ za každou cenu ututlat a studenty, kteří na něj poukazovali, dokonce zastrašit. „V pátek nás svolali do tělocvičny,“ řekl Blesku jeden z nich. „Zástupkyně ředitele nařídila, ať se s nikým nebavíme, že jsme vázáni mlčenlivostí,“ dodal s tím, že prý dokonce naléhala, ať o celé věci neříkají ani rodičům. „Policie nás požádala, abychom se k ničemu nevyjadřovali,“ řekl ředitel školy František Bártl.

Zvrhlá zábava zamindrákovaných hajzlíků

Tak lze stručně popsat útoky, kterým plachá a nenápadná žena údajně čelila necelý rok ve třídě 2. E, zaměřené na informační technologii. Tři ze studentů si ji vybrali jako terč šikany a nad tím, co všechno si k ní dovolili, zůstává rozum stát. „Ti tři kluci ji při hodinách tahali za vlasy, kopali do zadku, házeli po ní věci, například mandarinky, nebo ji zamkli ve třídě. Před Vánocemi jí dali do rukou petardu s tím, že je to prskavka a udělají si předvánoční atmosféru,“ popsal Blesku jeden ze studentů. „Ty pío, kuvo, jdi do hajzlu!“ Těmito i horšími slovy řadu týdnů napadal profesorku ‘šéf‘ povedené trojice D. Č., který si svým chováním podle spolužáků kompenzoval, že byl na základní škole sám obětí šikany. Když chtěla profesorka ze třídy utéct, trojice tyranů zablokovala dveře lavicemi a prostě ji nepustila.

Pomoc se bála přijmout

Jeden ze studentů prý dokonce nabídl zoufalé a psychicky vyčerpané ženě pomoc, asi čtyřikrát s ní šel oznámit šikanu do ředitelny, ona si to ale vždy na poslední chvíli rozmyslela. Bála se, že se tím situace jenom zhorší. Postupně se zhroutila, hodiny proplakala v kabinetu, aby se pak znovu vracela do třídy, kterou neměla šanci zvládnout. „Je nám líto, že jsme jenom přihlíželi. Ti kluci jsou normálně padavky, ona pro ně byla snadná oběť,“ shodli se studenti. „Ti tři kluci dostali jenom podmínečné vyloučení ze školy, nechápeme to. Hodně z nás by si to s nimi rádo vyřídilo fyzicky,“ řekl Blesku jeden ze studentů vyššího ročníku s tím, že hlavní iniciátor šikany D. Č. trest neřeší. „Jemu je to úplně jedno, nepohnulo s ním ani její úmrtí,“ dodal další.

Vedení školy mlží

Vedení školy nechce k případu sdělit médiím žádné informace, údajně kvůli sedmnáctileté dceři zesnulé učitelky. Na jejích webových stránkách není (v neděli večer - pozn.red.) o tragédii ani zmínka, jenom jméno nešťastné ženy potichu zmizelo ze seznamu pedagogických pracovníků. „Nemohu to komentovat s ohledem na nezletilou pozůstalou. Je to špatné, hodně špatné,“ řekla pouze zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková. Podle mluvčího policie Tomáše Hulana škola policii případ nenahlásila a její zřizovatel, pražský magistrát, začal podnikat první kroky k objasnění strašných událostí právě až základě informací Blesku. Událost už zajímá i policii. „Na základě zjištění Blesku se případem už zabývají pražští kriminalisté,“ řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys uvedl: „Půjdeme do té školy a zajímá nás závěr šetření policie.“ Podmínečné vyloučení nejhorších aktérů šikany nepovažuje za odpovídající. I ministryně školství Kateřina Valachová se o tragédii dozvěděla právě až z deníku a podrobnosti případu bude nadále sledovat. „Odsuzuji šikanu ve školách, mezi spolužáky i šikanu pedagogů,“ řekla. „Rodině paní učitelky chci vyjádřit upřímnou soustrast. Případ považuji za tragický.“ Snad tedy přece jenom dojde na zpovykaný trojlístek grázlů, kteří jsou přesvědčeni, že v partě je síla a společně si mohou dovolit úplně všechno. Plus navedení školy, které podobné praktiky neřešilo, byť na se svých stránkách chlubí školní psycholožkou - co ta asi dělala?  

Dopis studenta, z jehož čtení mrazí

„Jsem jeden ze studentů, kterého paní profesorka Ludmila W. učila. O této situaci jsem se dozvěděl přes jedno video, které udělal nějaký student. Nevím kdo, vím jen, že patřil do třídy, ve které byla trojice aktérů," píše v mailu, který prý dorazil do redakce TV Nova,  jeden ze studentů střední průmyslové školy, kde žáci utýrali profesorku k smrti. A přidává další šokující informace. „My jsme se jí na to ptali, co jí dělali a ona nám to řekla. Sama nám řekla i další věci, třeba, že jí praštili teleskopem - sama nám ukázala na spodní části předloktí modřinu velikosti asi o něco větší, než je průměr tenisového míčku," šokuje svou výpovědí student školy.

Při hodinách plakala

„Psychicky působila velmi zničeně, dokonce se při hodinách rozbrečela, když nám to vyprávěla. Dokonce jí prý i vyhrožovali. Měla strach to komukoliv povědět. Naše třída se to rozhodla řešit. Nejprve jsme o jedné hodině zašli s učitelkou do ředitelny. Bohužel bylo nám řečeno, že všem chtějí dát druhou šanci, ale řeší se to. Naneštěstí učitelka se jim bála všechno říct a ukázat to, co měla na sobě za modřiny. Když jsme se dozvěděli, že byla u nějakého řízení, tak za ní spolužák zašel a zeptal se, jestli jim řekla přesně to, co jí dělali. Prý ne, po chvíli se tam prý složila," popisuje student špatný psychický stav týrané ženy, která podle jeho slov nebyla ani schopna popsat, co jí studenti dělají.

Vina je na obou stranách?

„Ještě více nás naštvalo, že z toho vyvázli jen s půlroční podmínkou, zatímco kamarád, který lehce spálil spolužačku zapalovačem, dostal podmínku na 10 měsíců. Dost by mne zajímalo, kde je spravedlnost. Rádi bychom si to s nimi vyřídili. Je nám všem líto, co se učitelce stalo. Byla vážně moc hodná a snažila se pro nás zařídit i zájezd do Británie. Pro školu dělala, co mohla a takhle se jí odvděčili. Bylo nám řečeno, že prý vina byla na obou stranách, ale jak může být vina na obou stranách? Ona se s každým snažila vyjít po dobrém. Jsem rád, že alespoň někdo to řeší, když ve škole to zametli pod koberec. Jen škoda, že pro ní je už pozdě, ještě více mi je líto její dcery, protože na vše je teď sama. Ve škole pro ní chceme udělat sbírku," uzavírá svůj dopis redakci TV Nova student, který si přeje zůstat v anonymitě.

Čtěte také:

Plavčíci v Aquaparku v Čestlicích prý zakázali lékařům poskytnout první pomoc topícímu se dítěti, šlo o malého Vietnamce. Svědkyně: Byl to moc smutný pohled na chlapečka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace