Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novela zákona o loteriích problémy hazardu neřeší, politici i seriózní podnikatelé upozorňují na její nesmyslnost

16.06.2015
Novela zákona o loteriích problémy hazardu neřeší, politici i seriózní podnikatelé upozorňují na její nesmyslnost

Foto: Hans Štembera

Popisek: Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Dnes odpoledne začíná v poslanecké sněmovně další už 29. schůze. V programu se až na konci tísní pod číslem 84 z 89 bodů programu novela zákonu o loteriích. Návrh poslance Jana Volného (ANO) má podle všeho sice velkou naději nejen v prvním čtení projít, v nepřehledné právní situaci kolem hazardu však nepomůže .Neřeší totiž nic jiného, než zvýšení sazby odvodu z loterií o pět procentních bodů na 25 procent a zdvojnásobení denního místního poplatku za každý hrací přístroj a zařízení na 110 korun.

K novele měla při projednávání připomínky už vláda a do parlamentu ji posílá s neutrálním stanoviskem. Negativně se k novele zákona o loteriích vyjadřují například lidovci, kterým hlavně vadí, že zákon neřeší, kolik z výdělku hazardu dát na boj s gemblery, připomínky měla také jednotlivá ministerstva.  Kriticky se k návrhu poslance Volného  vyjádřil v dnešním Právu take senátor a majitel sázkové kancelaře Synot Ivo Valenta..

Ztrácejí se v tom už všichni...

„Stále jsou předkládány nové návrhy, jejich změny, novely a jejich soustavné úpravy. Ztrácejí se v tom už všichni. Navíc každá další změna přináší pouze restrikce legálních provozovatelů, nikoliv účinná řešení vedoucí k zabránění provozu nelegálního a potlačení patologického hráčství. Tak třeba novela z dílny poslance Volného. Za prvé nechápu, jak může poslanec navrhovat daňové změny, navíc zcela jinak, než je plánováno v rámci nového zákona? Podmínky, které by pan Volný rád nastolil loternímu průmyslu, jsou zcela nesmyslné. Jedná se o velké zvýšení daňové zátěže, a to až o čtvrtinu. V případě technických her je to dokonce ještě více, protože denní poplatky zvyšuje o dalších sto procent. Před časem jsme si přitom nechali zpracovat analýzu našich odvodových povinností. Z výsledků studie plyne, že je loterní průmysl již nyní odvodově zatížen více než 80 %! Je to nejzdaněnější průmysl u nás a další navýšení už prostě neunese. A protože tato novela neřeší nic jiného než vyšší zdanění legálních loterních firem, tak pouze a jen opět nažene do České republiky další nelegální hazard,“ tvrdí senátor Valenta.

Přibývá nelegálních heren a  kvízomatů

O nelegálním hazardu, který se objevuje okamžitě tam, kde například obce vyhlašují hernám na svém území nulovou toleranci, dobře ví i vláda, boj proti němu je ale neúspěšný a přijímaná novela zákona o loteriích jej neřeší vůbec. 

Mezitím přibývá nelegálních heren a soukromých hráčských klubů s tak zvanými kvízomaty a dalšími zařízeními, která obcházejí loterní zákon. Stát si s nimi poradit nedokáže.

„A to již před více než rokem náměstek ministra financí Závodský prohlásil, že s nelegálními provozovateli rázně zatočí. Nezatočil. Naopak někde začínají být nelegální kvízomaty tolerovány. Například brněnský politik Matěj Hollan se nedávno těchto zařízení zastal, když uvedl, že jsou v nich skutečně vědomostní otázky a na podporu černého trhu doplnil, že je podle něj lepší mít 5 přístrojů nelegálních, než 5 legálních. Současně informoval o tom, že již padla první pokuta provozovatelům. Zapomněl však dodat, že jde jen o mediální bublinu. Společnost VINDARON PRO, která téměř desetimilionovou pokutu dostala, ji prozatím platit nemusí se zdůvodněním, že by to pro ni mohlo být likvidační,“  uvádí Petr Vrzáň, prezident sdružení provozovatelů loterií Spelos.

Novela je naprosto nekoncepční

Změnu procentuálního rozložení loterní daně, tedy jediný konkrétní obsah patnáctistránkové novely ostře odsoudil také místopředseda Poslanecké sněmovny, Jan Bartošek, když uvedl: „Celá problematika se změnila pouze na úpravu daní a novela je naprosto nekoncepční. Je zcela zásadní, aby část prostředků, které plynou z hazardu, byly nasměrovány do oblasti prevence, což novela neřeší. Navíc v žádném případě nemohu souhlasit s tím, aby se obcím braly peníze ve prospěch státu. To je nepřijatelné,“ dodal Jan Bartošek

A pomůže legislativnímu chaosu v oblasti loterijního byznysu zatím odložený, zcela nový zákon o loteriích? Senátor Valenta si to nemyslí: „I v tomto návrhu probíhají neustálé změny, což naznačuje, že ani předkladatel si sám není jistý tím, jaký je jeho záměr a čeho chce vlastně dosáhnout. Zda je to vyšší výběr daní, omezení patologického hráčství nebo zpřísnění podmínek pro provoz či otevření trhu zahraničním provozovatelům. I ve stávající verzi návrhu je možné najít nepromyšlené kroky a paradoxy, jako například limitace maximální sázky a hodinové prohry zákonem při současné možnosti stanovit si tyto limity individuálně každým hráčem,” hodnotí nový připravovaný zákon o loteriích, o kterém se bude jednat zřejmě nejdříve až v příštím roce, senátor Ivo Valenta.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace