Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První dáma českého šansonu si stěžuje, že její život už nestojí za nic. Ale byl pestrý. Zažila bídu i bohatství, osudovou lásku i léta osamělosti a bolesti. Tajnosti slavných

31.05.2015
První dáma českého šansonu si stěžuje, že její život už nestojí za nic. Ale byl pestrý. Zažila bídu i bohatství, osudovou lásku i léta osamělosti a bolesti. Tajnosti slavných

Foto: Malyprinc.org, repro

Popisek: První dáma českého šansonu Hana Hegerová připravuje pro své fanoušky mimořádný vánoční dárek

O Haně Hegerové se od doby, kdy ji potkalo vážné onemocnění srdce, příliš nemluví a její fanoušci se báli toho nejhoršího. S ohledem na svůj zdravotní stav i pokročilý věk předtím sama ohlásila, že ji na koncertech již neuvidíme. Jenže přes veškeré trable, jimž v posledních letech čelí, nyní dokonce vydá nové, unikátní dvojalbum s písničkami, které neznáme.

Život Hany Hegerové byl opravdu velmi pestrý. Svoji uměleckou kariéru začala jako herečka v Žilině a později v Bratislavě. V té době se jí nijak zvlášť nevedlo a velmi často připomíná, že kvůli tomu, aby měla peníze na uhlí, začala také zpívat. Počátkem 60. let už ale vystupovala v Praze, získala angažmá v legendárních divadlech Rokoko, Semafor a Na zábradlí. Stala se také hvězdou kultovního muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.

Zlatá šedesátá

Zlatá šedesátá léta pro ni znamenala rovněž úspěchy v zahraničí, o nichž se mnoha našim zpěvákům ani nesní. Tři týdny například společně s dalšími českými umělci účinkovala ve slavném pařížském kabaretu Olympie. Díky tomu zde potkala s Beatles a poznala idoly té doby, například Gilberta Becauda, Charlese Aznavoura nebo Jacquese Brela. Jeho píseň „Lásko prokletá“ patří k jejím vůbec největším hitům. V cizině se o ní často hovořilo jako o Edith Piaf z Prahy, což jí často otvíralo dveře do světa. Ona sama ale skromně toto přirovnání odmítala a tvrdila, že Piaf byla jedinečná, ona prý k ní má daleko. „Já jsem já,“ říkávala.

S Waldemarem

S Waldemarem Matuškou v legenádrním filmu Kdyby tisíc klarinetů

Nestojí to za nic

Ve Francii v roce 2013 dokonce získala prestižní francouzský Řád za zásluhy, díky tomu, že přispěla k propagaci francouzské hudby u nás. Vyznamenání však už osobně kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu nemohla převzít, a tak je, podobně jako jiná další ocenění, převzal její vnuk Matouš Heger. Ten se jí nyní stal nejbližším člověkem a často média informuje, jak se jí daří. Po dlouhé době ale nyní Hana Hegerová novinářům sama poskytla rozhovor, v němž se svěřila, jak se diví, že je ještě na světě. „Moje hlava funguje, ale jinak to nestojí za nic,“ řekla iDnes.cz. Prozradila také, že díky terase, kterou má u svého bytu, se raduje z květin a opaluje se. Jinak prý sleduje televizi a dění.

Čtěte víc:

Královnu šansonu Hanu Hegerovou už na pódiu neuvidíme. Smrt Petra Hapky ji málem zabila. Co způsobila kombinace infarktu s mrtvicí?

Nečekaný objev

Radost jí však udělal nečekaný objev, zvukař Divadla Na zábradlí nalezl po více než čtyřiceti letech záznam jejího „Recitálu 70“, který nyní vychází na dvojalbu. Hegerová na něm zpívá oblíbené lidovky, tři písničky Jacquese Brela nebo neznámou píseň Hapky a Horáčka „Emancipovaná“. Na Vánoce pak vydá 2LP desku s vlastnoručním podpisem. Její fanoušci se tedy mají opravdu na co těšit, a jak je z reakcí zřejmé, opravdu se těší, hlavně na písničky, které ještě neznají. Vydavatel unikátní desku ohlašuje sloganem „Hana Hegerová se vrací“.

Recital '70

Doposud neznámý záznam živého vystoupení v 70. letech v Divadle Na Zábradlí

Osudová láska

O soukromém životě první dámy českého šansonu se toho moc neví, jen někdy, sem tam, něco rozšafně utrousila třeba o svých bývalých životních partnerech. Její první manželství s Daliborem Hegerem záhy ztroskotalo, nicméně se v něm narodil jediný potomek, syn Matúš. Potom se díky práci seznámila se svým osudovým partnerem, režisérem Jánem Roháčem. Spekulovalo se, že spolu dokonce čekali dítě, které však zpěvačka potratila. Podle jejích přátel měla také intimní vztah s lékařem, s nímž se seznámila na léčení v lázních Jeseník. I v tomto případě prý šlo o velkou, ale nešťastnou lásku.

Čtěte také:

Českou Edith Piaf málem zabila smrt přítele. Proč nemá nejslavnější česká šansoniérka stále ještě vyhráno? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová