Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo umí rozlišit vůni švestkových povidel od slivovice ze Suché Lozi a kdo přitom spadl na zadek? Poslanci na sítích prozrazují, co kamery nevidí. A kdože je ve sněmovně ta „píča“?

29.05.2015
Kdo umí rozlišit vůni švestkových povidel od slivovice ze Suché Lozi a kdo přitom spadl na zadek? Poslanci na sítích prozrazují, co kamery nevidí. A kdože je ve sněmovně ta „píča“?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Déle než sedm hodin jednala c úterý Poslanecká sněmovna, i když výsledek byl předem jasný. Zatímco někteří poslanci, především Babiš s Kalouskem, se utkávali v politickém 'ringu', řada jejich kolegů sdělovala své dojmy na sociálních sítích.

Od dvou hodin do půl desáté v úterý jednala sněmovna o nedůvěře vládě. Jednotliví poslanci si přitom krátili čas různě. Někteří se na svých mobilních telefonech čile věnovali sociálním sítím a jejich výstupy skutečně stály za to.

Na počátku jednání byl jediným stabilním glosátorem z řad poslanců Martin Komárek z ANO. Ten pojal diskusní příspěvky jako krasobruslení a sebe sama dosadil do pozice rozhodčího. „Tak nám začaly rituální tance Kalouska a spol. na tenkém ledě. Když už to musím poslouchat, tak aspoň ohodnotím technickou a uměleckou hodnotu jednotlivých výkonů,“ vysvětlil.

Předsedu ODS Petra Fialu, který debatu zahájil, pak strhal. „Zatím nezvládá ani jednoduché skoky, jediné, co jakžtakž umí, je roznožka, ale pokaždé při ní spadne na zadek. Technická hodnota mezi trojkou a čtyřkou, umělecká jako obvykle ještě nižší,“ oznámkoval poslanec ANO.

Po Fialovi nastoupil Miroslav Kalousek a Komárek perlil: „Velké zklamání. Jindy jistý borec jezdil bez jiskry, ploužil se po ledě. Pokusil se o několik trojitých vrutů, ale buď nedotočil, nebo dopadl na obě nohy. Bez svého iontového nápoje je skutečně stínem Kalouska,“ ohodnotil. Jako rozhodčí mu prý srazil několik bodů za neustálé opakování směšného spojení „bezprecedentní a konzumovaný konflikt zájmů“. „Známka, ale mohla být horší, kdyby se Kalouskovi netřásly silně ruce, a tak si získal shovívavost rozhodčího,“ dodal Komárek. A tím jeho krasobruslařské okénko skončilo, neboť se sám vydal excelovat do řečniště.

On-line vzdychání nad úrovní debaty tak zůstalo na ministru zemědělství Marianu Jurečkovi. „Bohužel, dnešní debata ve sněmovně nic pozitivního pro tento stát nepřinese. Začíná se to zvrhávat v nedůstojné divadlo.“ „Bohužel, celá dnešní debata ukazuje v plné nahotě úroveň naší politické scény, nešlo by to s noblesou?“ „Co kdybychom řekli podstatné a hlasovali? Toto trapné urážení by si kolegové mohli nechat od cesty,“ psal svým odběratelům na Twitter s přibližně půlhodinovými intervaly.

Dlouhá debata v Poslanecké sněmovně ale měla i veselou stránku. Jana Černochová z ODS si ještě během jednání na Facebooku pochvalovala, že ji má jako „sněmovní seznamku“. „Protože některé kolegy a kolegyně jinak ve Sněmovně přehlédnete; a přestože je vám povědomé jméno, nespojíte si tvář. Při důvěře či nedůvěře si pokaždé tak u 10 zákonodárců říkám, aha, tak toho/tu jsem ještě neviděla, nebo neslyšela,“ napsala Černochová.

Stručný byl naopak Miroslav Kalousek, který na svůj Facebook napsal pouhou jednu větu, a to ještě tu, kterou pro zdůraznění poslancům z řečniště opakoval třikrát: „Ministr financí hlasoval v rozporu s odborným stanoviskem svého úřadu ve prospěch své soukromé firmy.“

Nestor hereckého ochotnictví tady svoje výstupy předvádí již téměř dvacet let

Poslanci se déle než sedm hodin dohadovali v mimořádné schůzi o Babišově střetu zájmů. Schůzi vyvolala pravicová opozice, která chtěla hlasováním o nedůvěře složit vládu Bohuslava Sobotky. Při pestrých debatách ale padaly někdy z poslanců úsměvné věty.

Tak třeba poslanec z ANO Josef Hájek ze sebe v debatě sypal podezření, kterak byl minulý týden při hlasování o biopalivech předseda poslanců TOP 09/STAN Miroslav Kalousek „pod parou“.

„V této souvislosti nevím, jak vy, ale mě se hluboce dotkla slova pana Kalouska minulou středu,“ zmínil napřed Hájek, podle nějž měl Kalousek ve středu 20. května „zase svůj den“.

„Nestor hereckého ochotnictví, který tady svoje výstupy předvádí již téměř dvacet let, byl opět pod vlivem alkoholu. Tentokrát jste byl, pane poslanče Kalousku, prostřednictvím pana předsedajícího, ale pod parou tak, že jste se přestal ovládat. Nechci a nebudu váš výstup komentovat. Ve středu 20. května jste pro mne byl hulvát čtvrté cenové skupiny a na ty já nereaguji,“ poznamenal ostře Hájek.

„Pane poslanče Kalousku, vy nejenže nemáte svědomí, vy nemáte ani charakter! Pouze bezcharakterní člověk dokáže lhát bez uzardění i ve chvíli, kdy je naprosto průkazné, že lže,“ řekl Hájek dále, přičemž poslanci z pravého spektra Sněmovny bouchali do lavic.

„Vaše výmluva, že jste nebyl pod vlivem alkoholu, jelikož jste byl stále on-line pod dozorem kamer, je trapná a nedůstojná člověka, který má ambice stát se premiérem této země. Nejsem abstinent, a tak umím rozlišit vůni švestkových povidel od slivovice ze Suché Lozi. Kamery, monitorující Sněmovnu, tuto schopnost bohužel nemají,“ prohlásil také Hájek.

Kolegové lékaři, vyléčte jej!

A poslanců se k tomu otázal, zda znají nějaký podnik, úřad či firmu s 200 zaměstnanci, které by umožnily jednomu dlouholetému zaměstnanci pracovat téměř soustavně pod vlivem návykové látky. „Znáte, prosím, kolegyně a kolegové, nějaký podnik, úřad či firmu s 200 zaměstnanci, které by umožnily jednomu dlouholetému zaměstnanci, aby pod vlivem návykové látky blokoval práci ostatních 199 zaměstnanců?“

Hájek nakonec svou řeč zakončil výzvou. „Pane profesore Vyzulo, páni doktoři Nykle, Plzáku, Kasale, Janulíku a Volčíku, prosím, podejte panu poslanci Kalouskovi pomocnou ruku. Vím, že vás hluboce zasáhla lživá a dehonestující slova pana poslance Kalouska, která pronesl minulou středu na vaši adresu. Přesto vás prosím, splňte Hippokratovu přísahu a pomozte mu v jeho boji s démonem alkoholu. Myslím si, že i pro vás bude největší odměnou to, když pan poslanec Kalousek vstoupí do našeho jednacího sálu pevným krokem a u řečnického pultu promluví konečně střízlivou řečí.“

Reakci si ale rozhodně Kalousek nenechal ujít. „Vstoupil jsem minulou středu do této Sněmovny pevným krokem a stojím si za každým slovem, které jsem řekl, neboť jsem přesvědčen, že krást se nejenom nesmí, ale dokonce ani nemá. A že tady dochází k loupeži za bílého dne, o tom není sebemenšího sporu,“ odvětil ostře.

Prý jeho oponenti neměli sebemenší argument, a tak druhý den vypustili do veřejných sdělovacích prostředků pomluvu. A přitom dokonce byli pod vlivem oni. „Pod vlivem estébáckých metod, mechanismů, dezinformací a pomluv. To je pravděpodobně to jediné, co opravdu dokážete. Jinak dál trvám na tom, že krást se nejenom nesmí, ale ani nemá, a to je jediný důvod, proč dnes projednáváme tento bod,“ dodal Kalousek.

Jenže do debaty o démonu alkoholu vstoupil také občanský demokrat Pavel Blažek. „Já nemám rád invektivy, ale pan poslanec Hájek to, doufám, vezme žertem. Když jste jmenoval ty lékaře tady, tak já bych ještě přidal k tomu výčtu pana doktora Janulíka, což je gynekolog. A v logice vaší řeči by měl vyšetřit vás,“ nandal pak Blažek Hájkovi.

Exministr Blažek patří mezi stálice brněnských politických představitelů a v jihomoravské metropoli jeho slova nezůstala bez odezvy. Na sociální síti Facebook se ozval Petr Paulczynski, někdejší člen ODS, matador brněnské politiky, který dovysvětlil to, co Blažek na plná ústa říci nemohl. „Kouzelný Blažek řekl poslanci Hájkovi, že je piča, slovy: přidejte doktora Janulíka, to je gynekolog, ať v logice vaší řeči vyšetří vás.“

Někdejší ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (ODS) se ale nespokojil jen s tím, že by se vyjadřoval k alkoholu. V jednu chvíli ve Sněmovně dokonce srovnával Andreje Babiše s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Dovolil by si Vladimir Putin, kterého tady vykreslujeme v nějakých diktátorských představách, že by si schválil nějaký zákon, navrhl ho, prosazoval ho, kdyby nějaká jeho firma získala jeden jediný rubl? Ani on by si to nedovolil. My nemáme co radit Rusku, my máme sami docela velmi zásadní problém, který spočívá v tom, že systémově dochází k nevídanému a u nás netradičnímu prorůstání byznysu a politiky,“ varoval Blažek.

To, co se děje v České republice, je tedy v jistém smyslu slova horší než v Rusku a pan premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tomu jen tleská. Nemá ani tolik odvahy, jako měli jeho předchůdci např. z doby komunistického puče v Československu, kteří se v roce 1948 postavili komunistům, řízeným z Moskvy.

Vtipná byla také chvilka, v níž Kalousek „pochválil“ poslance někdejšího Úsvitu Radima Fialu.

„Nepodpořím divadlo takzvané opozice ani vládu,“ řekl totiž Fiala, který s Okamurou vystoupil z hnutí Úsvit a požádal o založení hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Miroslav Kalousek ale na to ve faktické poznámce reagoval omluvou. Prý kdysi o poslancích hnutí Úsvit prohlásil, že jsou populisté. „Skuteční populisté ale hnutí opustili s odchodem Fialy a Okamury,“ zažertoval.

Vy jste mě zplodili, vy, zkorumpovaná pravice!

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to za debatním pultíkem v Poslanecké sněmovně pěkně rozjel. Ne on, ale Kalousek je podle něj zloděj. „Vy jste mě zplodili, vy, zkorumpovaná pravice! Kdybyste nekradli, tak bych tu nestál,“ poznamenal Babiš ve svém proslovu, jenž předchází hlasování o nedůvěře vládě. Hlasování vyvolala pravice, tedy ODS a TOP 09/STAN. Ta spolu s Úsvitem kvůli biopalivům nyní střílí ve Sněmovně do vlády kvůli střetu zájmu Andreje Babiše.

„Vy jste mě zplodili, vy, zkorumpovaná pravice! Vždyť já jsem byl volič ODS. Kdybyste nekradli a nepodváděli, tak bych tu nestál,“ zahájil své zhruba půlhodinové vystoupení k tomu ve Sněmovně ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš.

„Co mi vyčítáte? Já mám střet zájmů?“ otázal se následně pravice Babiš. Prý státu jeho firmy odvádějí velké peníze, a to na zdravotním a sociálním pojištění. „Z mých firem minulý rok plynulo dvě miliardy a 314 milionů na zdravotním a sociálním pojištění. Plynulo 743 milionů na daň z příjmu právnických osob do státního rozpočtu. A taky jsem jako fyzická osoba odvedl za poslední dva roky 128 milionů korun," uvedl přitom.

„Nemám žádné offshory jak vaši kámoši. A vy taky někteří. Vy držíte svoje firmy na offshorech. A taky mám nadaci, která rozdá ročně 40 milionů, protože jsem vděčný této zemi, kde jsem uspěl. Můj plat jde na nadaci na samoživitelky, takže já jsem žádný střet zájmů nezneužil a nezničím si jméno pro nějaké drobné. Pro mne to jsou drobné,“ zmínil, čímž poukazoval na to, že obchodování Agrofertu se státem představuje ‘směšných‘ 1,1 procenta z celkového obratu firmy ve výši 240 miliard korun.

Co se týče podpory biopaliv, tak prý pravice zapomněla na někdejší Národní akční plán na obnovitelné zdroje, který kolegům v dolní komoře k tomu ukázal. „Byl to pan Kalousek a předchozí vláda, která rozhodla o prodloužení biopaliv. Tak proč tady lžete?“ zaútočil na šéfa poslanců TOP 09/STAN Miroslava Kalouska, který podle něj lže o nějakých pěti miliardách, které prý plynou do jeho kapsy jako výrobce biopaliv.

„Já jako výrobce biopaliv z toho nemám ani korunu!“ zahřímal Babiš a poslancům ukázal fotografii jedné čerpací stanice, která prý dokazuje, že mají z podpory biopaliv výhodu především koneční spotřebitelé.

„Kalousek tady stále lže! Žádných pět miliard tady neexistuje! Kdo si to celé kolem podpory biopaliv vymyslel? No Evropská unie!“ zahřímal Babiš a zmínil, že pokud nebude česká vláda podporovat biopaliva, tak že ČR dostane kvůli tomu penále.

Moje firma investuje do řepkového oleje!

„Dneska se sem dováží 38 procent biopaliv ze zahraničí. A moje firma investuje do jedlého řepkového oleje. A vydělala méně biopaliv. Já zásadně odmítám tyhle lži. Já nevím, proč stále lžete,“ vysvětloval také ministr financí, a pak se rozjel ohledně Kalouska a jeho působení na postu ministra financí.

Přitom promluvil o některých dřívějších kauzách, jako je ProMoPro, internetové sázení či ‘guru‘ Hušák loterie. „Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tam měla justiční mafie ty smlouvy. A samozřejmě pan Kalousek, ten kradl dvacet let. On má tu tradici. A vlastně s jídlem roste chuť, tak to finále měla být ekologická zakázka. Tam chtěli ukrást desítky milionů. A dneska my ty ekologické zakázky nakupujeme za polovinu,“ rozohnil se.

„Finanční správu jsem přebral v rozkladu,“ rozčílil se také Babiš. „Pan Kalousek nás zadlužil o 670 miliard korun,“ vyčetl svému předchůdci.

„Dluh České republiky k 31. 12. 2014 poprvé od roku 1997 klesl o 19,8 miliardy korun díky mně, že jsem začal řídit cash-flow, že jsem sáhl na ty rezervy, které ležely na účtech, že jsem na tom vydělal pro stát 266 milionů. A teď dluh k 22. květnu 2015 klesl o dalších 21 miliard. Takže de facto od nástupu do mé funkce klesl o 40 miliard... Zadluženost naší země klesla a my jsme dnes jednou z nejméně zadlužených zemí,“ zmínil nakonec. „Nelžu, nekradu a dělám pro lidi,“ prohlásil opakovaně.

„Pokud tady ve Sněmovně bude dál sedět pan Kalousek, tak určitě líp nebude,“ dokončil svůj projev ministr financí Babiš.

Kalousek reagoval: Sebrané pomluvy a drby

Kalousek označil text, který zpracoval Nadační fond proti korupci, za sebrané pomluvy a drby, které lze snadno vyvrátit. „Já bych mohl snadno vyvrátit ty pomluvy a drby,“ reagoval Kalousek. Zdůraznil, že nynější schůze se koná kvůli Babišovu střetu zájmů. Pokud by daňová úleva pro biopaliva skončila, Agrofert by kvůli jejich vyšší ceně podle Kalouska neprodal ani litr.

„Krást se nejenom nesmí, ale my vás prostě nesmíme nechat v klidu krást,“ uvedl také Kalousek.

Dozvuky sněmovny: Ztracený den, úpí Babiš. Kalousek: Já jsem nikdy žádného estébáka neporodil

Hlasování o nedůvěře vládě dopadlo podle očekávání, splnilo ale svůj účel. Po neúspěšném pokusu o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) to řekl první místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je opozice zoufalá a jen vymýšlí nové lži. Jednání Sněmovny označil za ztracený den.

„Bylo zřejmé, že to nemůže skončit 101 hlasy pro nedůvěru vlády, ale splnilo to svůj účel. Každý objektivní posluchač si mohl na vlastní oči a uši ověřit, že ministr financí se svými nejbližšími spolupracovníky několik let několikrát lhal a dopouští se jednoznačného obohacování na úkor veřejných rozpočtů ve prospěch Agrofertu,“ zhodnotil Kalousek výsledek hlasování, v němž nedůvěru vládě vyslovilo jen 47 poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu.

Na adresu koaličních poslanců uvedl, že převzali odpovědnost za „Babišův korupční režim“. V reakci na prohlášení šéfa hnutí ANO v rozpravě, že ho zplodily pravicové vlády, Kalousek reagoval, že se „těžko může cítit jako plodnice ministra financí“. „Já jsem nikdy žádného estébáka neporodil,“ poznamenal.

Opozice je zoufalá, komentoval Babiš hlasování o nedůvěře vládě

Babiš ke kritickým výrokům členů opozice při debatě na svou adresu konstatoval, že už dávno o sobě neslyšel tolik lží. „Je vidět, že opozice je zoufalá a vymýšlí stále nové lži a nemá jiný program než antibabiš. Ta schůze byla akorát ztracený den pro mě. Jsem rád, že to máme za sebou,“ uvedl Babiš. Zdůraznil, že vláda je úspěšná.

„Umím si představit lépe strávený pracovní čas než dnešní Sněmovnu,“ přidala se na Facebooku také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Podle premiéra Sobotky bylo od počátku jasné, že opozice nemá dost hlasů na vyslovení nedůvěry, a koalice prokázala, že postupuje jednotně. Vláda bude nyní podle něj pokračovat v práci. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je výsledek hlasování povzbuzením pro koalici k další práci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová