Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bureš se vytlemil. A příští mistrovství budou mít hráči dresy se znakem kuřete a řepky olejné. Zpumprlíkuje se jako žok a ještě souvisle mluví… Babiš a Kalousek dle Facebooku

27.05.2015
Bureš se vytlemil. A příští mistrovství budou mít hráči dresy se znakem kuřete a řepky olejné. Zpumprlíkuje se jako žok a ještě souvisle mluví… Babiš a Kalousek dle Facebooku

Autor: Hans Štembera

Popisek: Kalousek a Babiš společně v Otázkách Václava Moravce

Výrokem o hlasování o nedůvěře vládě (které mimochodem dle očekávání neprošlo) na popud Miroslava Kalouska hodila Topka do ringu veřejnosti další téma, již dopředu „odsouzené“ k peprným debatám. Vztah Kalouska a současného ministra financí Andreje Babiše je vydatným soustem i pro facebookovou pavlač. Nejčastější názor na přestřelku o nedůvěře není kupodivu černobílý: Dvěma stranám barikády dominuje obava, která by se dala popsat – důvěřuj, prověřuj, ale moc nedoufej. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.

Vládní poslanci změnou stanoviska a porušením veřejného slibu tento týden přihráli mnohamiliardovou veřejnou podporu produkci Babišových výrobků. Vzápětí se začali vzájemně obviňovat, kdo to vlastně způsobil. Vláda, která prosazuje soukromý zájem jednoho ze svých členů a jejíž poslanci si vzájemně mezi sebou nevěří, si nutně zaslouží otázku o své důvěře, prohlásil Miroslav Kalousek.

Má „Bureš“ takovou většinu, že se nám vytlemí?

Během pěti hodin dostal tento jeho facebookový status kolem 250 lajků. Překvapením asi nebudou názory, které s „proklepnutím“, jak si vláda stojí, souhlasí. „Po tom, co vládní poslanci předvedli, je určitě vyvolání hlasování o nedůvěře na místě. Kéž by se podařilo, abyste v tom hlasování byli úspěšní!“ vyjádřil se jako jeden z prvních Pražák Martin Parkeč. Pochybnosti o happyendu ovšem jsou více než patrné. „Bohužel má Bureš takovou většinu, že se nám všem vytlemí,“ vidí to ztraceně Petr Klíma Klimeš z Hradce Králové.

Podobných skepsí se v diskusním vláknu rojí více. „Mám ale strach, abychom si tímhle ještě víc nezavařili... Jak sleduji průzkumy, tak ANO má většinou víc než ČSSD, tak aby Babiš nebyl ještě v lepší pozici,“ vyslovuje Tomáš Kučera obavy o tom, zda vyjádření nedůvěry vládě, které jinak podporuje, nepřinese ještě horší časy… Myšlenka očividně běží v hlavě i řadě dalších lidí, protože jen v prvním vlákně diskusí na Kalouskově profilu se objevuje nezávisle na sobě ještě několikrát: „Jenom to prosím vyvolávejte, až když si vyjednáte nějakou podporu. Nemá smysl zase projít celým ´důvěrovým‘ divadlem a ukázat, že vláda si věří…“ radí proto například Lukáš Benzin Benda. „Obávám, že hlasů nebude dostatek,“ ztrácí naději i Daniel Kolar. „Fandím tomu, ale nevěřím, že se to povede,“ přidává se Radek Toula z Prahy.

Ať Babiš ukáže koule. Stoupne si Sobotka do řady za Nečase?

Zaznívají i věcné výzvy, které plynou z údajného neuposlechnutí Babišových poslanců, čemuž se prostě lidem nechce věřit. „Babiš byl ´proti‘ další podpoře biopaliv. Pak jej ale jeho vlastní lidé, kteří jej 100 % hlasů zvolili neposlechli (jak úsměvné),“ shrnuje ironicky a s nedůvěrou, aby vyvodil návrh: „Jestli má tedy Babiš koule, přidá se k opozici a bude trvat na vyslovení nedůvěry vládě – byl by to logický krok přece! Ale toto nenastane – prostě ve sněmovně ´bude líp‘.“ Většina diskutujících má potřebu přidat se k obvinění, že členové ANO jsou podvodníci: „Nevěřím, že poslanci ANO by neuposlechli příkaz svého 100 % zvoleného vůdce a hlasovali proti jeho doporučení,“ píše zcela vážně i Richard Petros.

Ztráta naděje v to, že hlasování o nedůvěře vládě vystrnadí lež ze Sněmovny, se projevuje v celkové nekončící skepsi ohledně politiky, kterou ani zakladatel ANO prostě nevymýtí. „Pochybuji, že jestli budou zase další předčasné volby, že vyhraje jakákoli strana, která NEPLNÍ předvolební sliby. Za posledních pár let jsem si všiml již alespoň 5. výměny předsedů vlády a několik z nich, ne-li všichni, kvůli nedůvěře k vládě,“ přemítá například Tomáš Tvardek.

Do lomu, bez masa, na dvacet let! Kdo je borec...

Výjimkou nejsou na internetu tradičně „silná“ nepřejícná slova, s kterými se jistě jedna strana barikády ztotožní, byť k realizaci vysloveného přání sotvakdy dojde. „Nemám rád násilí, ale tito vykukové patří do lomu! Denně přísnou normu, jinak žádné maso a nejmíň na dvacet let. Společnost by si určitě oddychla!“ patří k takové diskusní komunitě například Augustin Válek z Opavy.

O standardní přitakávače toho, aby se do vlády trochu „koplo“, není nouze, ať jde či nejde o stálé sympatizanty TOP 09. Najdou se tradičně i vtipálkové, pomyslní „borci na konec“. „Já se raději dívám na přenos z Vatikánu. František je borec, naši politici jsou špíny,“ reprezentuje humoristy na sociální síti například Thomas Nevely. Žerty srší i Michal Brezovsky: „Vítejte v republice Agrofert. Příští mistrovství v hokeji budou mít čeští hokejisté dresy se znakem kuřete a řepky olejné.“ K tomu přihrává i uživatelka Pomněnka Lesní: „ANO, nekecaj a makaj – na tunelu ANOFERT,“ šťouchá si do babišovců a jejich hesla „Nejsme jako politici, makáme“.

Kalouska, pokud čte diskuse pod svými statusy, by možná potěšily zejména názorové shody od odpůrců. „Člověk vás nemusí zrovna milovat, ale řeč na toto téma v parlamentu byla excelentní... a je mrazivým důkazem, v jaké době žijeme,“ napsala mu například Slávka Harazimová.

Pestré jsou bonmoty na stránce TOP 09, která informuje, že k hlasování o nedůvěře dojde v příštím týdnu. Olda Nádeník, téměř každodenní komentátor na topkařském profilu, startuje diskusi výpadem: „Všichni víme předem, jak hlasování dopadne. Někdo se potřebuje zkrátka předvádět.“ Na reakci správce stránky, zda si uvědomuje, o co tady jde, kontruje sebejistý si svým tipem o výsledku: „Nikdo nic nedeklaroval ani veřejně nesliboval, jak Kalousek řečnil. Návrh schválila většina. Pokud došlo ke korupci, tak prosím podejte podnět na prošetření. Vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je prázdné gesto. Předem je jasné, že nemáte šanci se 101 ani přiblížit.“

Fanoušci ANO vrací úder přes Kalouskovu „ožralost“

Příznivci druhé strany, Andreje Babiše a dalších členů jeho hnutí, se na hlavním profilu strany nezaobírají ani tolik sebevědomím o dobrém skóre v případném hlasování o nedůvěře vládě. Odpor proti tomuto nápadu Topky je mnohem více postaven na odsouzení samotné postavy „pijana“ Miroslava Kalouska. Nerozproudil to ovšem nikdo z davu, ale přímo poslanec ANO Martin Komárek svým sarkastickým statusem: „Nechápu, co proti tomu Kalouskovi všichni mají. Zpumprlíkuje se jako žok a ještě dokáže vcelku souvisle mluvit.“

Facebooková stránka hnutí ANO obsahovala, mnohem víc než Kalouskova, i obhajobu toho, do koho je tu tak otevřeně strefováno. Kalouska tu hájí a nesmyslnost alkoholové argumentace vyjadřuje například Jaroslav Suchánek: „Kalousek, střízlivý nebo ne, poslancům ANO vytýká, že se dopustili veřejné lži. A co na to poslanci ANO? Kalouskova zpumprlikovanost je naprosto zástupný až druhořadý ‚problém‘.“ Babišovci možná přeci jen měli volit jinou reakci: „To, že je Kalousek ožralé hovado, ještě neznamená, že nemůže mít pravdu. Inu, když se dva psychopati kočkují, vycházejí na světlo čas od času zajímavé informace. Ale máte kliku, že vaši kobliháři neumějí počítat a sežerou (vám) jakékoli sračky, kterými je budete krmit,“ reaguje Prutko Mlatić ze Zlínska.

Dar z nebes a indikátor dobra

Stránka má ale i velmi věrné fanoušky, které podobné výlevy zvedají ze židle. „Až ODS a TOP09 bude držet předvolební sliby, tak je budu volit! A pro Vaši informaci, koblihu jsem nedostal žádnou, ale i přesto jsem volil ANO! A to ze mě nedělá méně inteligentního člověka, než jste Vy! Opravdu se hodně lidí nedalo koupit koblihou, ale prostě chtěli ukázat stávajícím politikům, že v křesle s imunitou nemusí být věčně!“ doplnil dnes nad ránem značně rozhorlen Michal Kandler.

Klasickou fanouškovskou podporu vyjadřuje Antonin Sedlar: „Pane Babiš, vydržte, ty podrazy a různé výpady proti Vám a ANO dělají zkrachovalé figurky, které na víc, jak se zviditelnit, nemají. Fandíme vám.“ Mnozí doufají, že Babiš překvapí veřejnost poctivostí: „U mě budete frajer, když vaše Agrofirmy podporu biopaliv jako jediné využívat nebudou a dokážete tak všem, že politiku kvůli penězům neděláte,“ přál by si Martin Kovalčík. Přímo na Andrejově stránce zní rovněž podpora. „Indikátorem toho, že to myslíte a děláte dobře, je, že jsou z Vás Kalousek, Fiala a Schwarzenberg celí osypaní! Jejich hysterie stoupá úměrně poklesu preferencí TOP a ODS,“ míní Zdeněk Horák.

Havlistická pakáž na jedné straně, buzerace a lezení do řití na druhé…

Ani zde nechybí političtí šprýmaři. „Kalousek je naopak pro ANO dar z nebes. Když dojdou argumenty, tak se vždycky řekne, že za všechno může démon Kalousek. Vydrželo to 2 roky. A vydrží jistě ještě nějaký čas,“ utahuje si lékař Jan Hýsek z hnutí DOMA. Na profil samotného Babiše přichází také filozofové: „To, že máte majetek a nyní i moc, z Vás ještě nedělá dobrého a charakterního člověka,“ vzkazuje ministru financí Milan Lustig z Prostějova, který se nepovažuje na Kalouskova sympatizanta, ale tentokrát vyjadřuje podporu pro jeho apel o prověření důvěry vládě, a to kupříkladu dalším komentářem proti Babišovi: „Ač pana Kalouska nemusím, v tomto případě mu dávám 1000 x za pravdu. Proč se vůbec cpete do politiky, když to nemáte zapotřebí, nejste politik, vaše vystoupení jsou otřesná, jste emotivně labilní, používáte primitivní argumenty, nemáte na to být dobrým politikem, a ani dobrým podnikatelem, protože neumíte podnikat bez dotací.“

Těch, kdo Kalouska „nemusí“, je víc, a přesto mnozí zároveň „nemusí“ ani jeho odpůrce Babiše: „Nejsem zastánce Šláfenberga s Kalouskem, TOP 09 považuji za odpornou havlistickou pakáž... Ale nikdo nemůže popřít, že nás Babiš se Sobotkou vedou k neomarxistické oligarchické totalitě... Kvóty na uprchlíky, lezení do řiti EU, buzerace OSVČ, zákony pro prospěch Agrofertu, podpora fašistické Ukrajiny... Tato socansko-stbácká vláda nemá mojí důvěru.“

A jak to s hlasováním o důvěře dopadlo, už víme: Koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL v úterý podle očekávání přežil hlasování o nedůvěře, které vyvolala pravicová opozice. Pro návrh, tedy pro  nedůvěru vládě, bylo pouhých 47 poslanců, tedy necelá čtvrtina. Proti návrhu bylo 105 koaličních poslanců, komunisté se zdrželi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace