Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemný právník v pozadí promluvil, Krnáčová má z ostudy hubertus: Kauza Škodův palác je pomalu větší tunel než Blanka

18.05.2015
Tajemný právník v pozadí promluvil, Krnáčová má z ostudy hubertus: Kauza Škodův palác je pomalu větší tunel než Blanka

Autor: Archiv

Popisek: Škodův palác na Praze 1

Škodův palác. Kauza, která hýbe pražským magistrátem. Vedení Prahy v minulých dnech ustavilo vyjednávací tým, který má kauzu řešit. Jeho úkolem bude jednat s majitelem paláce, firmou COPA Retail, ohledně nájemní smlouvy a vyjednat pro Prahu výhodnější podmínky pronájmu. Praha se totiž s firmou již několik let pře o výši nájemného, které činí přes 200 milionů ročně. Předsedkyní komise je Krnáčová, která se však v kauze příliš nevyjadřuje. Stačil totiž jí odeslaný e-mail na nesprávnou adresu, čímž spustila skandál.

Omylem totiž zaslala komunikaci s Abigail Schaeffer, zástupkyní vlastníka Škodova paláce, firmy Copa Retail, na adresu opozičního zastupitele Petra Prchala (TOP 09), kdy vyměňovala advokátní kanceláře a vznikl tak obchodní spor, který ji málem stál hlavu. TOP 09 se totiž Krnáčovou vzápětí pokusila odvolat.

Copa Retail totiž nabízela slevu na nájemném již za primátorování Tomáše Hudečka (TOP 09) poté, co město podalo žalobu. Posléze čerstvá primátorka Krnáčová prohlásila, že soudní cesta nebyla správná a spor má řešit smír. Jak se ukázalo z uniklých e-mailů, na podmínkách smíru se dohodla právě s protistranou. Právníci najatí na další zastupování města a posouzení sporu předchozími advokáty podali odvolání proti rozsudku, podle něhož nemá město na snížení nájemného právní nárok. Do kauzy se ovšem vložil i advokát, kterému Krnáčová zrušila smlouvu. Zastupitelům a radním se v dopise pokusil vysvětlit, že nabídka na slevu nájemného ve výši více než půl miliardy výměnou za to, že se Praha vzdá předkupního práva a opce na nákup paláce, nemusí být tak výhodná, jak se na první pohled zdá.

Deník E15 v minulých dnech přinesl rozhovor s Vladimírem Zoufalým, právníkem, kterému město zrušilo smlouvu na zastupování ve sporu o Škodův palác. Dodnes prý neví nic o důvodech, proč. „Nevím o nic více o skutečných důvodech, které k tomu vedly. A ne město, ale paní primátorku. Nejde o to, že to byl nestoudný požadavek protistrany, ale o to přistoupit na něj. Když vedete v hokeji, taky na přání soupeře odvoláte brankáře?“ ptal se doktor Zoufalý s tím, že nikdy neobdržel ani žádné výtky.

Čtyři miliardy jen za nájem

Smlouva o nájmu byla uzavřena v roce 2006 za vlády bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Škodův palác má město pronajato na 20 let a na nájemném zaplatí celkem více než čtyři miliardy korun.

Podle Zoufalého ani není obvyklé, aby protistrana sporu vystupovala tak ostře proti právním zástupcům, jako vystupuje Abigail Schaeffer proti němu. „Občas se zkouší, jak narušit protistranu, implantovat jí pocity, že spor prohraje, což je ale pro zkušeného právníka signál naopak vlastních obav o výsledek sporu,“ uvedl s tím, že se nikdy nesetkal s tak velkou dobročinností, aby protistrana nabídla, že zaplatí právní zastoupení městu. „Snad bych i pochopil, pokud by nabídka zněla: Vezmi si, Praho, i další právníky dle svého výběru, zaplatíme je. Víme, že proti nám nelze nikdy uspět. Ale nabídka asi zněla jinak, když v souladu s ní pak paní primátorka zadala zpochybnění žaloby. To ale znamená hledání argumentace v prospěch protistrany,“ nechal se slyšet Zoufalý pro E15 s tím, že paní primátorka tak vlastně připravila Prahu o peníze, pokud peníze na právníky odmítla. „Tím ale není jasné, jak se obě dámy vlastně dohodly na představě o tom, čí písně by měli právníci doporučené kanceláře zpívat,“ dodal.

Vzdát se předkupního práva? To není dobrý byznys

Podle něj je společnost Copa Retail ochotná slevit městu půl miliardy výměnou za to, že se Praha vzdá předkupního práva a v roce 2021 opce na koupi paláce z jednoho prostého důvodu: „Protože nemá snad žádné jiné možnosti a již vůbec ne výhodnější,“ uvedl. „Já neříkám, že město má – či nemá Škodův palác kupovat, to není práce advokáta. Moje práce byla upozornit pouze, že prozatím není vhodné se svého práva zbavovat. Ať se počká buď na výsledek sporu, nebo na nabídku, která se nedá odmítnout,“ dodal.

JUDr Zoufalý by v tuto chvíli politikům doporučil, aby se advokátní kanceláři Kocian Šolc Balaštík omluvili, vzali zpět výpověď, co jim dali, a poprosili je, aby v této kauze pokračovalo nadále. „Jedno přepřahání snad už stačilo,“ uzavřel.

Do celé kauzy se také vložili Piráti, kteří na mimořádném jednání kontrolního výboru schválili návrh Jakuba Michálka prověřit způsobenou škodu v případě kauzy Škodova paláce. „Praha přišla o dvě miliardy korun a to nemůžeme ignorovat. Je potřeba zabránit promlčení kauzy. Město by mělo po politické garnituře z éry Pavla Béma vymáhat způsobenou škodu,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Michálek.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace