Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Internet chrlí nadávky na Zemana, mnohé stránky jsou ale mrtvé. Jiné kritizují prezidentovy boty, prý jsou na sucháč. A placky s kundou jdou stále na odbyt, stojí jen 39 Kč

14.05.2015
Internet chrlí nadávky na Zemana, mnohé stránky jsou ale mrtvé. Jiné kritizují prezidentovy boty, prý jsou na sucháč. A placky s kundou jdou stále na odbyt, stojí jen 39 Kč

Foto: aTeo

Popisek: Slavný grafik aTeo se ve své koláži vrací ke sporu Zemana o Ferdinanda Peroutku.

Pár dní předtím, než bude Senát projednávat petici za odvolání Miloše Zemana, se na Facebooku vytahují i několik let „staré případy“, podle nichž je Zeman usvědčený lhář. Kromě toho se najdou i diskuse, v nichž lidé probírají například nedávnou kauzu nejmenování profesorů. Dosud činná je skupina aktivistů, která stála za listopadovými masivními demonstracemi s červenými kartami a peticí, odnesenou v průvodu na Hrad.

Skupiny jako Červené tričko proti Zemanovi, stránky Pryč se Zemanem nebo události „Den, kdy si všichni vezmou červené tričko proti Zemanovi“ jsou od listopadu v podstatě mrtvé. Tedy pokud nepočítáme nefunkční pokusy o opětovné konání těchto akcí, ovšem se zcela mizivým zájmem i těch, kteří patří mezi protizemanovce. Mnozí popularitu podobných protestních stránek využívají ke sdílení svých vlastních událostí (Den polibku) nebo tematicky zcela nesouvisejících odkazů. Lidé upozorňují na trapnost iniciativ i vzhledem k tomu, že řadě zúčastněných je pod 15 let, a sotva tak prý něco vědí o politice.

Jednou z mála aktuálních akcí, u kterých lze nějakou účast a dopad očekávat, je plánovaná demonstrace proti prezidentovi, která se má odehrát dne 28. května, kdy se bude projednávat petice za odvolání Miloše Zemana z funkce.

Ve Sněmovní to nepůjde

Virtuální, respektive symbolické přidružení k petici proti Zemanovi mohou projevit lidé, seskupení v komunitě Petice proti Zemanovi. Lze zde nalézt například jméno Petra Sudy, jednoho z iniciátorů listopadových protizemanovských akcí, který je rovněž zapojen do petiční aktivity (spolu s dalšími vytvořil před časem Občanské liberální hnutí, které květnovou demonstraci oficiálně pořádá). Včera na výše zmíněné stránce k demonstraci 28. května popisoval, co se daný den bude dít a jak se změnil původní plán: „Tady bychom se sešli v 16:00 a společně se poradili, jaké účinnější kroky podniknout k tomu, abychom na Pražském hradě neměli prezidenta, kterého si nepřeje většina občanů České republiky, kterého si snad již neváží ani jeden rozumný politik demokratického světa a který například o anexi Krymu Ruskem prohlašuje, že to je jen narovnání historických křivd, a o situaci na Ukrajině říká, že je něčím jako chřipka. (Je to změna proti původnímu plánu sejít se ve Sněmovní. Tam to není možné, protože shromáždění může být povoleno v místech více než 100 metrů od Poslanecké sněmovny nebo Senátu.)!“

Suda mimo jiné 8. května vytáhl starou kauzu Zeman versus Brezina: „Miloš Zeman je Ústavním soudem uznaný lhář. Jedná se o rozhodnutí ÚS z roku 2005 – nález I. ÚS 453/03 (Zeman vs. Brezina). Bližší informace naleznete na webové stránce. Neboli – na Hradě máme za prezidenta lháře. (…) Naprosto zásadní informace pro rozhodování občanů. Trhák na titulní stranu jakýchkoli novin,“ snaží se podpořit principy, na základě kterých odpůrci hlavy státu aktivizují občanskou veřejnost.

Placky s kundou stále prodejním artiklem

Světlou výjimkou co do návštěvnosti i aktuálnosti příspěvků zůstává stránka Nevolili jsme Zemana a jsme na to hrdí, která existuje už od května 2013. K té se hlásí zhruba 58 000 osob, které ji sledují. Je mezi nimi například i iniciátor Manifestační petice pro odstoupení prezidenta, pardubický topkař Jan Němec. Na stránku pak navazuje web www.politickeplacky.cz, je tak lehké pochopit, proč je celá stránka založena jako produktová. Z poslední doby se tu objevuje píseň Ruský šváb nebo několik selfie se Zdeňkem Škromachem či mluvčím Ovčáčkem.

Celkem aktualizovaná je stránka Studenti proti Zemanovi, postavená ovšem jen na sdílení již existujících článků a obrázků, zesměšňujících hlavu státu.

Co dělá dárce trusu? Co dalšího chce poslat prezidentovi?

Sem tam se příspěvky objevují na platformě Prezidente, odejděte (název vznikl podle stejnojmenné petice), která komentuje Zemanovy aktivity a výroky. „Náš prezident se dopouštěl zrádného jednání lživým srovnáváním hybridní intervence Putinova režimu na Krymu a východní Ukrajině se španělskou občanskou válkou. Dobrá zpráva je, že petiční výbor Senátu ve středu schválil pořádání kulatého stolu 28. 5. k naší petici a návrhu žaloby. Účastnit se budou ústavní právníci i zástupci petentů. Brzy bychom díky panu senátorovi Šestákovi (zpravodaj petice pověřený výborem) měli mít k dispozici i první vyjádření ústavních právníků k návrhu ústavní žaloby na prezidenta,“ připomíná například 9. května stránka, která letos zejména kontinuálně mapovala sběr a počty podpisů na petici.

Aktivní je i Michal Bulis z Pardubic, který na sebe před Vánoci upozornil tím, že poslal prezidentovi na Hrad skutečný sloní exkrement.  Články proti Zemanovi se snaží sdílet například na stránce Zemane, já a 5 000 000 občanů ČR, jsme tě nevolili, chovej se podle toho!, která je celkem aktivní. (Vmísil se rovněž do veřejné skupiny Občanská pohotovost, která se rozhodla bdít nad konáním proti prezidentovi a sdružit pod sebe na sociální síti co nejvíc místních skupin a organizací.) Přes ni se může zájemce dostat ke spolku „Podhradí“ zmíněných listopadových aktivistů, který začátkem tohoto týdne mimo jiné vydal prohlášení k výrokům prezidenta v Moskvě...

Občas se zde v těchto dnech objeví i novátorský postřeh, například uživatel Paul Cerna si všiml prezidentových bot: „I když tu nejsme příznivci Zemana, navrhuji mu uspořádat sbírku na nové boty. On totiž chodí po světě s botama na suchý zip, a to i na oficiální návštěvě. Vypadá to hrozně… Forejta by měli vyrazit, že tohle dovolí.“ Právě pod tímto statusem je nečekaně dlouhá diskuse. Lidé řeší, že má takový typ obuvi ze zdravotních důvodů. „To by Milouš nikdy nepřipustil, boty s tkaničkou, to je reklama pro pražskou kavárnu,“ míní pro změnu Divis Vláda.

Bulis ani tady neopomine po několika měsících připomínat svůj „záslužný čin“: „No, já mu kdysi poslal hovno, co mu takhle poslat důchodky, ať už táhne, teď jen zjistit velikost,“ napsal 11. května. Stephanie Wolfová se na to konto čílí: „Já mu na nic přispívat nebudu. Ad A, je to jeho móda. Ad B, to je nejmenší ostuda, co dělá, a novej mozek se mu koupit nedá.“ Podle Romana Broučka se „k tomuhle polenu nejlépe hodí dřeváky“.

Skutečnost ohledně Zemanových bot bez tkaniček je nicméně jednoduchá -  jak napsaly Lidové noviny, jde o speciální obuv, kterou prezident potřebuje ze zdravotních důvodů.

Všichni my normální musíme udělat víc – zvednout zadky od telky

Bez reakcí zde z poslední doby není například kauza jmenování profesorů. Začíná sdílením článku, v němž rektor Zima uvádí: „Zemanovo nařčení z kontaktů s StB považuji za velmi podivné. Je až neuvěřitelně trapné, když bolševik někoho nařkne z bolševismu, StBák z StBáctví, zloděj ze zlodějny!“ „Teď jsem hodila očko k těm, kdo ho volili, zda přece jen neprozřeli, ale kdež ani omylem, zdá se mi, že jsou na něj naopak s každým novým dementním vyjádřením pyšnější!“ zkonstatovala zklamaně Alena Kasiková s tím, že ani profesorská kauza některým neotevře oči. „Teď dá Ovčáčkovi hledat materiály, jak pan Zima spolupracoval...“ nadhodila Eva Nedvědová a připomněla tak další z nedávných již notoricky známých výroků, a to ten související s novinářem Peroutkou a Hitlerem.

Obecným shrnutím toho, co dělat, nebo nedělat, by mohl být jeden z výroků Petra Sudy na stránce: „Petr Jetmar to napsal naprosto přesně. Začít musíme každý u sebe. Všichni my ´normální‘ lidi musíme udělat víc. Musíme si přestat lhát, že za nás to bahno někdo vykydá. NE, NEVYKYDÁ. Musíme zvednout zadky od internetu a telky. A když jsme na FB, tak musíme začít nepsat pouze na svůj profil, ale sdílet různé stránky dál a dál. Posílat lidem okolo sebe maily s informacemi. Testem může být občanský vzdor proti Zemanovi,“ píše a dodává: „Jsem zvědavý, kolik se 28. 5. sejde lidí, kolik lidí si danou událost hodí pouze na svůj profil a kolik z nich tu akci pošle všem svým přátelům jako pozvánku. Jen v Praze je 80 procent občanů, co nechce Zemana. Tak schválně, kolik lidí si udělá dvě hodinky času.“

Prizident má ale také i příznivce a není jich málo

S patnácti tisíci „lajky“ se na žebříčku nezmírajících mement loňských listopadových aktivit drží ještě mimo jiné komunita „Požadujeme rezignaci Zemana“. Ne každý se ale s atakem na nejvyššího představitele státu ztotožňuje. Právě na této stránce například zaznívají i opačné názory, například od Pavla Horáčka z Bratislavy: „Jste ostudou ČR a zabedněnci. Co udělat občanskou iniciativu a později hnutí, co by ČR skutečně něco nabídlo, a nebýt jen hlásná trouba cizích názorů, kde je váš program a alternativa?“ Podporu Zemanovi nyní ve větší míře zastupuje zejména již v úvodu zmíněná událost Zemana nedáme. „Odpůrci Zemana sice ovládají většinu médií, ale nemají pravdu. Nemají respekt k pravidlům. Dosud nerozdýchali výsledek voleb. Mnohdy jsou to lidé netolerantní a sobečtí. Hysterické kvílení třeba zástupců TOP 09 připomíná hysterické kvílení bab, když někoho obviňovaly z čarodějnictví,“ shrnuje na stránce uživatel Vojtěch Červenka celý humbuk proti prezidentovi. K jeho podpoře se chystají 28. května přidružit i sympatizanti skupin Miloš Zeman je náš prezident či Souhlasíme s výroky pana prezidenta – členem obou je například poslanec Jaroslav Foldyna. Druhá zmíněná mimochodem propaguje skupinu Zeman musí v roce 2018 znovu kandidovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Zeman,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace