Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Domácí násilí, dětský domov, šikana, život s alkoholikem… Život oblíbené herečky připomíná spíš horor. Co všechno musela překonat? Tajnosti slavných

11.05.2015
Domácí násilí, dětský domov, šikana, život s alkoholikem… Život oblíbené herečky připomíná spíš horor. Co všechno musela překonat? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Tvrdé rány osudu naučily Naďu Konvalinkovou radovat se z každé maličkosti

Mnozí o ní říkají, že je pohádkovou bytostí, a nejen proto, že hrála v řadě pohádek. Postupně se úspěšně ‘přehrála‘ do polohy milých a komických tetiček, její život ale spíš připomíná náročné drama. S čím vším se musela populární herečka vyrovnat.

Nepřestává se na svět upřímně usmívat, i když jí život nadělil pořádnou dávku krutých ran. Je symbolem nezdolného optimismu, rozesmáté sluníčko, které má snahu vidět vše neustále z té lepší stránky – tak ji znají diváci a kolegové. Proti tomu stojí jiná žena, která skrývá smutné a traumatizující prožitky z dětství, beznadějnou snahu mít velkou a spokojenou rodinu, zoufalé pokusy o bezpečí a klid. Ale o tom všem ví jen nejbližší okruh přátel. Bouřlivý rozpad rodiny, šikana v dětském domově, manželství s alkoholikem i vážné problémy s dcerou – všechno nakonec zvládla. Herečka Naďa Konvalinková totiž tvrdí, že není možné neustále setrvávat ve smutku. „Hodně jsem plakala, ale nežiji tím, neutápím se v tom. A v naší rodině byl a stále je obrovský smysl pro humor,“ prohlásila ve své Třinácté komnatě.

V mládí patřila k nejkrásnějším českým herečkám

V mládí patřila k nejkrásnějším českým herečkám

Hrůzný život s násilníkem

Narodila se 18. ledna 1951 v Praze, jako nejstarší ze tří sester. O dva a půl roku mladší Ljuba se provdala do Švýcarska, sestra Iva z maminčina druhého manželství je mladší o jedenáct let a žije na statku nedaleko Prahy. Zpočátku se zdálo, že rodina žije klidným, spokojeným životem. Když ale byla Naďa ve třetí třídě, všechno se rázem změnilo.

Šestnáctiletá Naďa v hudební pohádce režiséra Bořivoje Zemana Honza málem králem

Šestnáctiletá Naďa v hudební pohádce režiséra Bořivoje Zemana Honza málem králem

„Pamatuji si hádky a křik rodičů. Otce jsem doma moc neregistrovala., Ale zmlátil maminku tak, že ji v bezvědomí vytáhl z pokoje a zůstala ležet na zemi. Bylo mi asi deset a bála jsem se, že je mrtvá. Lila jsem na ni vodu. Bylo to strašné. Probrala se zkrvavená, měla vyražený zub, monokly a já ji v noci vedla na pohotovost,“ popsala hrůzostrašné chvíle, které by nemělo nikdy prožít žádné dítě. Následoval problematický a bouřlivý rozvod rodičů, tak dramatický, že úřady Naďu a Ljubu umístily do dětského domova.

Nejhorší rok v životě

Pobyt v dětském domově znamenal pro obě sestry každodenní stres. „Bylo to tam velmi traumatické, protože jsme zažily opravdovou šikanu. Možná se nám děti chtěly pomstít za to, že babička za námi chodila a nosila nám pomeranče, také si nás brávala na víkendy k sobě. Možná proto mi jednou natřely obličej krémem na boty, nebo mi vyhodily z okna kufr se všemi věcmi a leccos ještě horšího,“ popsala herečka krutost, kterou prožila.

S Marcelem Vašinkou v roce 1980 v pohádce Zlatý náhrdelník

S Marcelem Vašinkou v roce 1980 v pohádce Zlatý náhrdelník

Klasické spokojené rodiny se Naďa nikdy nedočkala. Po rozvodu se matka provdala za policistu, který původně vyšetřoval osudnou rvačku jejích rodičů, a odstěhovala se z Prahy. Obě sestry nakonec doslova vybojovala do opatrovnictví babička. A později s nimi žil i jejich otec. Naďa přiznává, že jim v pubertě dělala potíže, protože se nedokázala vypořádat s tím, že v podstatě přišla o matku, i když kontakt s ní úplně neztratila. Během studia na gymnáziu pak začala chodit do dramatického kroužku, po maturitě zamířila na DAMU a zřejmě to bylo to nejlepší, co ji mohlo potkat.

Manžel jako z červené knihovny

Láska k divadlu ji přivedla i k lásce osudové. Na premiéře v pražském Divadle Rokoko se seznámila s pohledným kolegou Oldřichem Kaiserem. Jejich vztah však od prvopočátku připomínal houpačku. Začali spolu chodit, po nějaké době se rozešli, znovu se dali dohromady, pak se vzali a jejich manželství vydrželo čtvrt století. Bylo to až neuvěřitelných pětadvacet let, když uvážíme, že v tomto období Kaiser naprosto ztratil kontrolu nad svou konzumací alkoholu a pod jeho vlivem způsobil celou řadu skandálů. A údajně Naďu i nejednou podvedl.

Manželství s Oldřichem Kaiserem vydrželo čtvrt století

Manželství s Oldřichem Kaiserem vydrželo čtvrt století

„Oldíka mi osud poslal do cesty, aby mi vrátil všechnu lásku, která mi chyběla. On uměl velmi milovat. Lidi kolem sebe i život. Nečekala jsem, že muž, který před kamerou zahraje na počkání mlýnek na kávu, vzápětí šílenou ženskou a hned nato ještěrku, najednou zvážní. A bude manželem jako z červené knihovny,“ říkala o něm herečka i po rozvodu. Jejich definitivní rozchod urychlil obrovský skandál, když opilý Kaiser nechtěl odejít domů z divadelního klubu a na přivolaného policistu se pověsil jako své pověstné klíště. A skončil v cele. „Vím, že kdybych byla od začátku tak rozumná jako nyní, vypadalo by naše manželství úplně jinak. Nežárlila bych, netrápila se, nedělala scény. Nechala bych všechno plynout a jen ho měla ráda. A věřila, že on má rád mě. Nebo měl. Navzdory alkoholu, odchodům, nevěrám. Rozhodnout se pro rozvod bolelo, pětadvacet let je dlouhá doba. Ale když jsem ten krok učinila, bylo to vysvobození. Myslím, že to pochopil i Oldík,“ přiznala.

Má pocit, že jako matka selhala

Ještě víc než rozpad manželství ji ale potrápily problémy s dcerou. Zdá se, že nyní dvaatřicetiletá Karolína zdědila až příliš genů po otci. Stejně jako oba rodiče ji zlákalo herectví a začala studovat na konzervatoři, alkoholické výstřednosti a nevázaný život jí ale přestali učitelé tolerovat a těsně před maturitou ji ze školy vyhodili. To však byl teprve počátek velkých starostí. Karolína se tak rozjela na plné obrátky, až ji koncem roku 2013 museli rodiče nechat hospitalizovat na psychiatrii.

Nadina dcera Karolína

Nadina dcera Karolína

Paní Naďa si vyčítá, že nedokázala být takovou matkou, jak by si sama přála, protože souběžně s mateřstvím dál pracovala na své herecké kariéře. „Snažila jsem se, ale nemohu říct, že bych byla stoprocentní matka. Zřejmě jsem dceři chyběla. A to si nedokážu odpustit. Neuměla jsem komunikovat se svým dítětem, jak bych si přála. Nikdo mě to v dětství nenaučil. Nikdo s námi nekomunikoval,“ vysvětlila.

Velkou rodinu si přece jen dokázala najít

Navzdory všem problémům, jimiž musela projít, má herečka stále optimismu na rozdávání. „Našla jsem jediný možný recept a ten spočívá ve snaze užít si každý okamžik. A navíc jsem se rozhodla, že si nenechám ukrást těšení. Lidé se často trápí úplnými malichernostmi a přitom se mohou radovat z maličkostí, jako je třeba rozkvetlý zlatý déšť,“ zdůrazňuje.

V roce 1977 s Michalem Dočolomanským jako legendární Květuška v komedii Adéla ještě nevečeřela. Ve své filmografii má herečka vícer než 200 filmových a televizních rolí

V roce 1977 s Michalem Dočolomanským jako legendární Květuška v komedii režiséra Oldřicha Lipského
Adéla ještě nevečeřela. Ve své filmografii má herečka vícer než 200 filmových a televizních rolí

Když se herečce nepodařilo mít velkou rodinu, věnuje svou energii jiným dětem, které ji velmi potřebují. I vlastní zkušenosti z ‘děcáku‘ ji přivedly k tomu, že se stala patronkou Nadačního fondu Rozum a cit. Toto občanské sdružení pomáhá dětem, které se třeba po autonehodě rodičů či kvůli jiným nepříznivé rodinné situaci ocitnou opuštěné, a zajišťuje pro ně pěstounskou péči, aby nemusely do dětského domova tak jako kdysi Naďa.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace