Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát nám neplatí a má špatné zákony o ochraně dětí, stěžují si Klokánky. Ministryně zase obviňuje šéfku Vodičkovou, že mrhá penězi. Skončí ohrožené děti v děcáku?

04.05.2015
Stát nám neplatí a má špatné zákony o ochraně dětí, stěžují si Klokánky. Ministryně zase obviňuje šéfku Vodičkovou, že mrhá penězi. Skončí ohrožené děti v děcáku?

Foto: Ilustrační foto O2

Popisek: Děti, které budou muset Klokánek opustit, skončí povětšinou v dětských domovech, varuje šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková

Zakladatelka Fondu ohrožených dětí a Klokánků Marie Vodičková čelí kritice, že není právě vzornou hospodářkou. Faktem je, že síť devětadvaceti Klokánků, pečujících o děti, dluží dvaadvacet milionů korun státu jenom na sociálním pojištění. Vodičková vinu odmítá a konstatuje, že zdroj problémů je třeba hledat na straně státu. U opozice nachází zastání. Informuje o tom Týden.cz.

Marie Vodičková se u českých občanů zapsala jako žena, která podává pomocnou ruku dětem v ohrožení. To se ale může brzy změnit. Dětem totiž pomáhají i Vodičkovou řízené Klokánky, kterých je po republice asi 29 a v tuto chvíli čelí finančním problémům. Dluží státu peníze na sociálním i zdravotním pojištění a úředníci už nechtějí se splácením čekat. Hrozí dokonce insolvencí.

Nekompromisní je v této věci i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která v rozhovoru pro iDnes.cz prohlásila: „Nemůžeme dlouhodobě mimořádně podporovat organizaci, která není schopna hospodařit s prostředky." Senátor Zdeněk Papoušek, který Klokánkům v minulosti pomáhal a velmi oceňuje, co Marie Vodičková pro děti dělá, ale posteskl si nad tím, že její aktivity jsou poměrně rozsáhlé, což platí i o síti Klokánků. Vít Šlechta z ODS připomněl, že prakticky polovinu peněz, které od státu Klokánky dostávají, obratem posílají zpátky na sociálním a zdravotním pojištění.  

Marie Vodičková ale nabízí trochu odlišný pohled. Na vině je podle jejího názoru stát, který od roku 2013 prosadil novelu o sociálně-právní ochraně dětí. Kvůli ní stát na děti platí málo. Ministryně Marksová ale oponuje, že Klokánky měly finanční problémy i před novelou, jen se v minulosti našel nějaký sponzor, který vypomohl. Sponzorů však ubývá.

Vodičková o MPSV: Děti kvůli vám skončí v děcáku

Šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková se v pondělní Kauze dne na Rádiu Impuls rozpovídala o tom, jak tvrdě na děti z Klokánku dopadne úřednické rozhodnutí z Ministerstva práce a sociálních věcí. Na podřízených ministryně Michaely Marksové-Tominové (ČSSD) nenechala nit suchou.

Od roku 2015 platí, že některá zařízení, pečující o děti, nemohou pečovat ve skupině o víc než o dvacet osm dětí a Marie Vodičková nad tím nechápavě kroutí hlavou.

„On je jaksi rozdíl, jestli se někdo stará o deset dětí najednou, nebo jestli jsou ve skupinkách po čtyřech," podotkla. Děti, které budou muset Klokánek opustit, skončí prý povětšinou v dětských domovech, což rozhodně nebude k jejich prospěchu. Ve skupinách jich navíc bude třeba i padesát, jenže v dětských domovech to podle ministerstva nevadí.

Ředitelka, která Klokánky zakládala, doufá, že zařízení přežije rok 2015, úředníci jim to prý neulehčují, a to především proto, že jsou nuceni čelit kritice. Stojí za připomenutí, že Vodičková v říjnu obdržela státní vyznamenání od prezidenta republiky Miloše Zemana. „Byla to velká pocta nejen pro mne, ale i pro Klokánka, jenže na úředníky Ministerstva práce a sociálních věcí to asi nezapůsobilo," posteskla si na závěr svého vystoupení Vodičková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace