Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát nám neplatí a má špatné zákony o ochraně dětí, stěžují si Klokánky. Ministryně zase obviňuje šéfku Vodičkovou, že mrhá penězi. Skončí ohrožené děti v děcáku?

04.05.2015
Stát nám neplatí a má špatné zákony o ochraně dětí, stěžují si Klokánky. Ministryně zase obviňuje šéfku Vodičkovou, že mrhá penězi. Skončí ohrožené děti v děcáku?

Autor: Ilustrační foto O2

Popisek: Děti, které budou muset Klokánek opustit, skončí povětšinou v dětských domovech, varuje šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková

Zakladatelka Fondu ohrožených dětí a Klokánků Marie Vodičková čelí kritice, že není právě vzornou hospodářkou. Faktem je, že síť devětadvaceti Klokánků, pečujících o děti, dluží dvaadvacet milionů korun státu jenom na sociálním pojištění. Vodičková vinu odmítá a konstatuje, že zdroj problémů je třeba hledat na straně státu. U opozice nachází zastání. Informuje o tom Týden.cz.

Marie Vodičková se u českých občanů zapsala jako žena, která podává pomocnou ruku dětem v ohrožení. To se ale může brzy změnit. Dětem totiž pomáhají i Vodičkovou řízené Klokánky, kterých je po republice asi 29 a v tuto chvíli čelí finančním problémům. Dluží státu peníze na sociálním i zdravotním pojištění a úředníci už nechtějí se splácením čekat. Hrozí dokonce insolvencí.

Nekompromisní je v této věci i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která v rozhovoru pro iDnes.cz prohlásila: „Nemůžeme dlouhodobě mimořádně podporovat organizaci, která není schopna hospodařit s prostředky." Senátor Zdeněk Papoušek, který Klokánkům v minulosti pomáhal a velmi oceňuje, co Marie Vodičková pro děti dělá, ale posteskl si nad tím, že její aktivity jsou poměrně rozsáhlé, což platí i o síti Klokánků. Vít Šlechta z ODS připomněl, že prakticky polovinu peněz, které od státu Klokánky dostávají, obratem posílají zpátky na sociálním a zdravotním pojištění.  

Marie Vodičková ale nabízí trochu odlišný pohled. Na vině je podle jejího názoru stát, který od roku 2013 prosadil novelu o sociálně-právní ochraně dětí. Kvůli ní stát na děti platí málo. Ministryně Marksová ale oponuje, že Klokánky měly finanční problémy i před novelou, jen se v minulosti našel nějaký sponzor, který vypomohl. Sponzorů však ubývá.

Vodičková o MPSV: Děti kvůli vám skončí v děcáku

Šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková se v pondělní Kauze dne na Rádiu Impuls rozpovídala o tom, jak tvrdě na děti z Klokánku dopadne úřednické rozhodnutí z Ministerstva práce a sociálních věcí. Na podřízených ministryně Michaely Marksové-Tominové (ČSSD) nenechala nit suchou.

Od roku 2015 platí, že některá zařízení, pečující o děti, nemohou pečovat ve skupině o víc než o dvacet osm dětí a Marie Vodičková nad tím nechápavě kroutí hlavou.

„On je jaksi rozdíl, jestli se někdo stará o deset dětí najednou, nebo jestli jsou ve skupinkách po čtyřech," podotkla. Děti, které budou muset Klokánek opustit, skončí prý povětšinou v dětských domovech, což rozhodně nebude k jejich prospěchu. Ve skupinách jich navíc bude třeba i padesát, jenže v dětských domovech to podle ministerstva nevadí.

Ředitelka, která Klokánky zakládala, doufá, že zařízení přežije rok 2015, úředníci jim to prý neulehčují, a to především proto, že jsou nuceni čelit kritice. Stojí za připomenutí, že Vodičková v říjnu obdržela státní vyznamenání od prezidenta republiky Miloše Zemana. „Byla to velká pocta nejen pro mne, ale i pro Klokánka, jenže na úředníky Ministerstva práce a sociálních věcí to asi nezapůsobilo," posteskla si na závěr svého vystoupení Vodičková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace