Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královnu šansonu Hanu Hegerovou už na pódiu neuvidíme. Smrt Petra Hapky ji málem zabila. Co způsobila kombinace infarktu s mrtvicí?

03.05.2015
Královnu šansonu Hanu Hegerovou už na pódiu neuvidíme. Smrt Petra Hapky ji málem zabila. Co způsobila kombinace infarktu s mrtvicí?

Foto: Archiv

Popisek: První dáma českého šansonu Hana Hegerová

Dlouhá léta byl Petr Hapka jejím dvorním skladatelem a o svém vztahu říkávali, že jsou v podstatě profesní manželé. Smrt autora její slavné Levandulové Hanu Hegerovou málem zabila. Proč už se první dáma českého šansonu na pódium nikdy nevrátí?

Byli doslova naladěni na jednu strunu – Petr Hapka byl nejen autorem nejslavnějších hitů první dámy českého šansonu. Přesto Hana Hegerová při posledním rozloučení s legendou naší populární hudby chyběla. Hapkova smrt ji natolik zasáhla, že den před jeho pohřbem skončila v nemocnici a lékaři u ní diagnostikovali vražednou diagnózu – kombinaci infarktu a mozkové příhody.

K Zemanovi poslala vnuka

Zpěvaččin zdravotní stav nebyl právě nejlepší už před tragickou událostí. Sužovaly ji obrovské bolesti kloubů, kvůli nimž už téměř ani nevycházela ze svého bytu na pražském Staroměstském náměstí. Dokonce si ani osobně nepřevzala Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, který jí 28. října 2014 udělil prezident Miloš Zeman. Místo sebe poslala na Pražský hrad vnuka Matouše Hegera. „Nabízeli mi všechno možné, snad že mě tam donesou na rukou. Byli všichni moc hodní, já už jsem na tom opravdu ale špatně. Nemohu opustit byt, tak jsem tam raději poslala vnuka,“ vysvětlila deníku Aha! a dodala: „Nechci, aby se takhle na mě někdo koukal. Nechtěla jsem strašit na Hradě.“ Společnost jí dělala především věrná fenka francouzského buldočka Baboo, která si ale procházek užívala pouze díky jedné hodné paní nebo rodině zpěvačky. „S tou se občas došourám na balkon, kde naštěstí může mít svoji psí toaletu,“ prozradila paní Hegerová.

Smrt přítele ji málem zabila

I když trpěla fyzickými problémy, psychicky byla na tom zpěvačka stále skvěle. Jenže pak přišla nečekaná rána – smrt přítele Petra Hapky pro ni představovala tak obrovskou ztrátu, že ji málem zabila. Není ani divu – s Hapkou spolupracovala dlouhá desetiletí. Sdíleli spolu myšlenky, emoce i nejniternější pocity, jakoby měli jednu společnou duši. Jen díky tomu jí mohl autor skládat takzvaně na tělo tak úžasné písně, z nichž dokázala zpěvačka svou interpretací stvořit nesmrtelné hity. A najednou nastal nemilosrdný konec nejdůležitější součásti jejího života, jakoby její část zemřela společně s ním. Obrovský žal ji tak oslabil, že to organismus nezvládl.

Lékaři dokázali zázrak

Samotný infarkt myokardu i mozková mrtvice jsou velmi závažné komplikace, jejich kombinace je pak přímo vražedná. Naštěstí se paní Hegerová dostala včas do rukou lékařů, kteří dokázali zázrak. V pražské Všeobecné nemocnici byla uvedena do umělého spánku a po dvou týdnech mohla být převezena na koronární jednotku Nemocnice na Homolce, kde se ji podařilo stabilizovat. V Rehabilitačním centru nemocnice Beroun ji pak dokázali lékaři znovu navrátit do života, takže se před pár týdny mohla vrátit domů. Důležitou roli však sehrála i zpěvaččina nezdolná psychika. „Její životní filozofie a zvlášť jakási skrytá energie, kterou vyzařuje, mi dávaly naději, že tento svůj těžký boj vyhraje,“ řekl zpěvaččin vnuk serveru iDnes.cz. Rodina o ni pečuje a ani po prodělané mrtvici nemá legendární šansoniérka žádné následky. Přesto se už ale na koncertní pódia nevrátí. Odpočívá, sleduje televizi, čte noviny… A prostřednictvím svých přátel vzkazuje svým fanouškům, že ji velmi potěšilo, jak moc lidí na ni myslí a kolik příznivců jí drželo palce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská