Lékaři bojovali o vteřiny. Na legendu Lubu Skořepovou znovu zaútočily vážné zdravotní komplikace. Jak se jí daří a jaké šance jí dává odbornice?
30.04.2015
Autor: ČT
Popisek: Populární herečce Lubě Skořepové šlo již podruhé o život
Prasklé střevo a následný těžký zánět dostaly Lubu Skořepovou již podruhé do stavu, bezprostředně ohrožujícího její život. Lékaři ji doslova ukradli hrobníkovi z lopaty. Vážná zdravotní komplikace zaútočila na milovanou herečku již podruhé.
Neúnavná Luba Skořepová se pere o život jako lvice, přestože má na krku již devět křížků. Před pár dny ji postihly vážné zdravotní komplikace, kvůli nimž znovu skončila v nemocnici. A tentokrát šlo doslova o vteřiny, život populární herečky ohrožoval těžký zánět v dutině břišní, který může velmi rychle způsobit otravu krve a smrt. Příčinou bylo perforované střevo. Problém je, že se to paní Lubě nestalo poprvé. Předejít těmto zdravotním komplikacím však je podle lékařů prakticky nemožné.
Už se těší na jeviště
„Luba je neskutečná. Jako zázrakem se z toho dostala a už pilně cvičí,“ řekl Blesku manažer Pavel Kloud. Herečka se totiž navzdory úctyhodnému věku dál drží pravidla, že nejdůležitější po každém lékařském zákroku je postavit se co nejrychleji znovu na vlastní nohy. „Moc pěkně tu o mě pečují, tak jim to přece nemůžu zkazit. Už se těším, až se vrátím na jeviště,“ prohlásila. „Představte si, že se mi tady i zlepšily oči, s nimiž jsem měla poslední rok potíže,“ dodala nezdolná optimistka, která už zase přemýšlí hlavně o tom, jaká další práce ji čeká.
Čtěte také:
Hrozí rychlá otrava krve
Na hereččiných potížích má s největší pravděpodobností podíl její vysoký věk. S přibývajícími léty se celý organismus stává křehčím, což platí i pro vnitřní tkáně, a tudíž i pro celý trávicí trakt. „Protržení střevní stěny se v první chvíli neprojeví. Smrtelně nebezpečné není ani samo protržení, ale fakt, že se vzniklým otvorem dostane obsah střev do dutiny břišní. To vede v lepším případě ke vzniku ohraničeného, v tom horším neohraničeného zánětu pobřišnice,“ říká doktorka Marie Smutná, odbornice na onemocnění trávicího traktu. Na úspěšnost zásahu lékařů má tudíž podle ní významný vliv, jak rychle se pacient do jejich péče dostane. „Jde doslova o vteřiny, protože bakteriální zánět v této lokalitě je smrtící – bakteriální a zánětlivé toxiny se skrze pobřišnici do krevního řečiště snadno a rychle vstřebávají a vzniká otrava krve,“ dodává.
Pozor na bolesti břicha
Potíže se projevují bolestmi břicha, které se stupňují. Přidávají se horečka a pocit schvácenosti, který postupně přechází do šokového stavu. Pacient ztrácí vědomí a následuje smrt. „Neklamnou známkou protržení trávicího traktu je volný vzduch v dutině břišní, který je snadno rozpoznatelný na rentgenu,“ říká lékařka. „Obvykle je nutný okamžitý chirurgický zásah, spojený s břišní operací různého rozsahu.“ Místo poškozeného střeva musí být nalezeno a uzavřeno, pokud již dojde k nevratnému poškození tkáně, je nutné odstranit i část střeva, zasaženého zánětem. Nezbytná je i následná léčba antibiotiky, která dopomohou organismu zánět zlikvidovat.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská