Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyhrál Zlatého slavíka, ale komunisté ho dali Gottovi... Kde skončil zbožňovaný zpívající bubeník, který rozvedl Špinarovou a válčil s Davidem? Tajnosti slavných

14.04.2015
Vyhrál Zlatého slavíka, ale komunisté ho dali Gottovi... Kde skončil zbožňovaný zpívající bubeník, který rozvedl Špinarovou a válčil s Davidem? Tajnosti slavných

Foto: youtube.com

Popisek: Zpívající bubeník Vítězslav Vávra byl se svou image jako vzor pro mladou generaci v očích vládnoucí garnitury naprosto nevhodný, i když ho zbožňovaly spíš 'slušňačky'

Téměř dva metry výšky, dlouhé vlasy, exhibice za bicí soupravou… Zkrátka když to rozbalil, holky šílely. Dokonce vyhrál Zlatého slavíka, jenže takový ‘týpek‘ se soudruhům nehodil do krámu, a tak z moci úřední pořadí pozměnili. Vítězslavu Vávrovi to ale paradoxně v kariéře pomohlo.

Vizáž máničky, pověst rebela, chasisma oddaného romantika, hity psané na míru pro rozvášněné fanynky… v 80. letech byl zpívající bubeník Víťa Vávra prototypem kluka, na kterého holky letěly. Díky skvělému nápadu kapelníka Petra Hanniga vylétl na špici tehdejšího showbyznysu téměř ze dne na den, v roce 1981 dokonce porazil v anketě Zlatý slavík osvědčenou stálici Karla Gotta. Se svou image byl jako vzor pro mladou generaci naprosto nevhodným typem, poslat ho ‘do věčných lovišť‘, to už by ale bylo hodně přes čáru. A tak ho komunisté úředním rozhodnutím alespoň vyšoupli až na třetí příčku.

Vyfoukli mu jediné zlato

V roce 1980 byl v anketě popularity čtvrtý, o rok později skončil na třetí příčce, i když se říkalo, že měl být zlatý. Měl za sebou snad nejlepší rok kariéry, vydal debutové album, které trhalo rekordy v prodeji, rozhlas jeho hity omílal stále dokola, objevoval se i na obrazovce a denně dokázal odehrát až tři koncerty, při nichž sály praskaly ve švech. V únoru 1982, zhruba týden před vyhlášením výsledků Zlatého slavíka 1981, byl na šňůře ve východních Čechách. Ráno si pustil v hotelu rádio, krajský rozhlas Hradec Králové.

V anketě Zlatý slavík převálcoval i Karla Gotta

V anketě Zlatý slavík převálcoval i Karla Gotta

Vzápětí hlasatelka oznámila, že redakce právě obdržela zaručeně přesnou informaci o pořadí ve Zlatém slavíku, prý od nejmenované osoby přímo z redakce Mladého světa. „Potom slavnostně ohlásila, že v mužské kategorii s naprostým přehledem zvítězil Vítězslav Vávra. Málem jsem kafe vylil na postel. Zpráva se šířila rychlostí blesku a za chvíli jsem měl v pokoji zástup gratulantů,“ prozradil Vítězslav Vávra po letech ve své knize Jsem Pamětník? Nakonec ale na něj zbyl slavík jenom bronzový. „Někteří kluci z kapely byli přesvědčeni, že do výsledků zasáhl ústřední výbor KSČ ve spolupráci s ministerstvem vnitra a ministerstvem kultury. Papaláši usoudili, že zlatým slavíkem nemůže být ‘mánička‘, která zapaluje sovětské vlajky,“ dodal. Po zákulisí soutěže raději nepátral, protože by ho mohli taky zakázat.

Jak se zrodil zpívající bubeník

Na počátku byl dobrý nápad. Dostal ho šéf skupiny Maximum Petr Hannig, který objevil řadu hvězd, mimo jiné i žižkovskou švadlenku Hanku Zaňákovou, z níž s kolegou Petrem Finkem z Československého rozhlasu udělal Lucii Bílou. Vávra u něj bubnoval v kapele a zpíval sbory. Pak ho nechal nazpívat několik duetů s Lenkou Kořínkovou, a když se osamostatnila a Zuzana Stirská emigrovala, Hannig rozhodl, že Vávra bude zpívat sólo. Žádný zpívající bubeník tu totiž ještě nebyl. Natočili písničku Dívka Gloria, kterou si Vávra sám vybral, a odjeli na dva měsíce do zahraničí s Jiřím Helekalem. „Když jsme se vrátili, byla z Víti superhvězda a Dívka Gloria obrovským hitem, kterou hrálo rádio několikrát denně,“ vzpomíná Petr Hannig.

První hity nazpíval s Lenkou Kořínkovou

První hity nazpíval s Lenkou Kořínkovou

Zpívající bubeník se stal hitem, dokonce nazpíval i známou písničku k legendární komedii režiséra Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky. Jeho jedinou konkurencí byl Michal David, s nímž bojoval o dívčí přízeň. Italský hit Gloria, kterou zpíval Umberto Tozzi, chtěli dokonce nazpívat oba, Hannigovi se však povedlo předběhnout Františka Janečka a zablokovat ji v Supraphonu pro Vávru. Měl dobrý nos, Víťa s ní dokonce na celý rok převálcoval všechny Davidovy šlágry. Přesto ho ve Zlatém slavíku David předběhl a dostal stříbro, protože prototypu idolu socialistické mládeže odpovídal mnohem víc.

Souboj Davida s Goliášem

Dva mladí a populární kluci rozdělili fanynky na dvě skupiny, které se vzájemně 'nemusely'. Vávrovy koncerty byly narvané až ze tří čtvrtin děvčaty všech věkových kategorií, pokud mezi nimi byli muži, tak většinou jako doprovod. Dívčí publikum se rozdělilo na dvě ‘antagonistické třídy‘, v každé škole či internátu proti sobě stály dva nesmiřitelné bojové šiky – ‘vávrovky‘ a ‘davidovky‘. Vávrovky byly většinou tiché, přemýšlivé středoškolačky nebo dobře se učící osmačky ze základních škol. Davidovky se zase rekrutovaly hlavně na učňácích či z děvčat, které už ve čtrnácti tajně kouřily a měly zpravidla problémy se školním prospěchem.

I když soudruzi to viděli úplně obráceně, Vávru zbožňovaly hodné holky a rebelky se táhly za Davidem

I když soudruzi to viděli úplně obráceně, Vávru zbožňovaly hodné holky a rebelky se táhly za Davidem

„Tenkrát mě zarazil jeden paradox. Většina Vávrových příznivkyň a příznivců byli nekuřáci. Přitom Vávra hulil jako neodsířený tovární komín. Kdežto Davidovy fanynky byly takové ty typy, co o přestávce tajně kouří. A Michal samozřejmě nekouřil,“ zavzpomínal Hannig v knize Hvězdy popu, které jsme milovali. Časem se Vávrovy fanynky přiklonily k folku a Davidovy k rocku a tancovačkám. Podle Hanniga to možná bylo tím, že intelektuální zázemí bylo z Vávry navzdory image rebela tak nějak cítit. Jeho otec byl známý historik Vlastimil Vávra, matka zase inženýrkou ekonomie, starající se o invalidy v jejich svazu.

Slavné manželství

Souběžně s velkolepým úspěchem odstartoval i jeho vztah s Věrou Špinarovou, krátce před Vánoci 1980, když ještě byla provdána za hudebníka Ivo Pavlíka, s nímž má syna Adama. Ani temperamentní Ostravačka nedokázala o půldruhého roku mladšímu dlouhánovi odolat, i když vedle sebe působili při téměř půlmetrovém výškovém rozdílu trochu jako legendární komici Pat a Patachon. „V té době sice neexistoval bulvární tisk, který by nás špehoval a prozradil naše tajemství, ale i tak jsme si museli dávat dobrý pozor a scházet se tajně,“ prozradil Vávra. O svém prvním manželství toho moc neprozradil, zato se netajil tím, že využil každou příležitost k nevěře. O paní Věře ale mimo jiné tvrdí, že ji považuje za jednu z nejlepších zpěvaček v Evropě. Jejich manželství však nepřežilo pětiletku, prý kvůli tomu, že byli tak pracovně velmi vytíženi, že se téměř ani nepotkali. Šuškalo se však, že se Vávra zařadil do zástupu mužů, kteří nevydýchali slávu úspěšnější partnerky.

Jeho první žena Věra Špinarová byla lepší a on to dodnes otevřeně přiznává

Jeho první žena Věra Špinarová byla lepší a Vávra to otevřeně přiznává

Další vzpomínkou na divoká léta byl dvouměsíční zájezd do Sovětského svazu, z nějž si legendární zpěvák zapamatoval především příhodu s agentkou KGB Rajou. Zatímco způsobil rozruch na jednom z tržišť, kde se pokoušel vekslovat, Raja tvrdě požadovala za neohlášení jeho přestupku sex až do konce pobytu. Z pozice sexuálního otroka prý nakonec Vávru osvobodil kolega Jiří Helekal, který se ‘obětoval‘ a dobrovolně se věnoval, především v ložnici, vášnivé agentce až do konce pobytu.

Táta na mateřské, neúspěšný podnikatel a politik

Po rozvodu s Věrou se Vávra brzy znovu oženil, z tohoto vztahu má syna Filipa Vávru, který mu ale moc radost nedělá. Je totiž podobně jako kdysi jeho otec rebel proti všemu a všem, jenže se přiklonil k extremismu. Jednu dobu byl dokonce vůdcem neonacistů a propagátorem „jednotné árijské Evropy bez přistěhovalců“. „V šestnácti ho vyšetřovali kvůli útoku na pražský gay klub a výtržnosti před synagogou. Nakonec byl odsouzený za výtržnictví, myslím, že podmínečně. Četl jsem pak v novinách, že byl mozkem jakési organizace, která si říká Národní odpor...“ konstatoval ve své knize Vávra, který svého potomka téměř nevídá.

S dcerou Viktorkou

S dcerou Viktorkou

S nynější manželkou žije Vávra již patnáct let a mají spolu jedenáctiletou Viktorku. První čtyři roky jejího života byl oficiálně na rodičovské dovolené, tátou na plný úvazek ale zůstal i poté, protože jeho žena pracuje prakticky denně. „Když se mi narodil syn, byl jsem mladý a zrovna jsem začínal jezdit, takže jsem ho skoro vůbec neviděl. Neužil jsem si ho tak, jak bych si přál. Teď jsem si to vynahradil,“ prozradil serveru Ahaonline.cz.

Vrátil se k tomu, co opravdu umí

Rozhodně to ale neznamená, že zpívající bubeník zakořenil doma u plotny. Poté, co jeho matka prodala restituovaný činžák, za nějž dostala čtyři miliony, otevřel si s kamarádem restauraci. „Pak nám ale během jednoho měsíce zvedli nájem z dvanácti tisíc na dvaačtyřicet! Za takových podmínek nešlo dál pokračovat… Naštěstí jsme ale do toho finančně nezahučeli,“ dodal s úlevou. Dokonce se pokusil proniknout i do politiky, v parlamentních volbách v roce 2010 neúspěšně kandidoval za stranu Suverenita Jany Bobošíkové.

Comeback se skupinou Monogram

Comeback se skupinou Monogram

Po výsledcích violeb nebylo těžké pochopit, že tudy cesta nepovede, a tak se začal znovu věnovat tomu, co opravdu umí – muzice. V roce 2013 se po dvaceti letech vrátil na pódia se zbrusu novou kapelou Monogram, složenou z muzikantů, mladších o dvě generace. Comebackový koncert si nadělil jako dárek k šedesátinám. Opět usedá za bicí soupravu, zpívá své největší hity a zastupující agentura ho nabízí slovy: Více než hodinový koncert je vhodný především pro městské a obecní slavnosti, poutě, hudební festivaly, ale i plesy a firemní večírky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská