Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proti je i slavný kuchař Jamie Oliver: Evropa se promění v toxickou skládku a Česko v popelnici. Tak vidí budoucnost pod diktátem USA odpůrci obchodní smlouvy TTIP

12.04.2015
Proti je i slavný kuchař Jamie Oliver: Evropa se promění v toxickou skládku a Česko v popelnici. Tak vidí budoucnost pod diktátem USA odpůrci obchodní smlouvy TTIP

Autor: 9lives.co.za

Popisek: U nás nemáme hormony v mase, poněvadž jsou zakázané. Ve Spojených státech je tomu ale jinak. Nemáme ani stovky jedů a pesticidů, které se ukazují jako karcinogenní. Zákony USA, praxe i bezpečnostní standardy jsou zcela jinde než naše, varuje populární britský kuchař Jamie Oliver

Transatlantická úmluva (TTIP) – to je Trojský kůň nadnárodního byznysu. Pokud bude podepsána, může se stát, že se Česko stane popelnicí Evropy a Evropa toxickou skládkou. Takto dramaticky zní varování od těch, kteří proti TTIP bojují a snaží se její podpis odvrátit. Podporu mají v Evropě od více než jednoho a půl milionu občanů, překvapivě však zaznívá i z USA.

„Potkají se Evropan a americký lobbista a tento výrobek může obsahovat jedovaté látky.“ Tento špatný vtip (též žertovně nazývaný vTTIP) se může týkat i vás, protože obchodní úmluva, která se chystá, ohrožuje bezpečnost potravin. To je text visačky, jež se bude objevovat v obchodech a na zboží 18. dubna v rámci světové akcem, nazvané Global Trade Day. Tím má dojít k varování a informování co největšího počtu lidí před tím, co by mohlo jejich život zásadně ovlivnit.

Jde o to, že Spojené státy a Evropská unie vyjednávají jakousi ‘úmluvu století‘. Transatlantická obchodní a investiční úmluva (TTIP) má totiž ambice vytvořit obří zónu volného obchodu a pomoci oběma ekonomikám. A abychom začali kompletními informacemi, je třeba dodat, že podobná smlouva se chystá i s Kanadou – jmenuje se Komplexní hospodářská úmluva a známá je pod zkratkou CETA.

Evropa má vyšší požadavky na kvalitu potravin než USA

Obě dohody chtějí jít mnohem dál, než je potřebné odstranění cel. Chtějí poslat do minulosti i netarifní překážky obchodu – to znamená odstranit rozdíly v nejrůznějších požadavcích, kladených na výrobky zákony. Jenomže ty se liší. Jiné jsou v EU a jiné v USA. Evropa má například jednoznačně mnohem vyšší kvalitu a bezpečnost potravin.

„Ukazuje se, že vlivná lobbistická uskupení, zejména agrobyznys, silně tlačí na uznání amerických potravin za rovnocenné a jejich vpuštění na evropský trh. Tito lobbisté dokonce vznesli požadavky na odstranění práva spotřebitelů vědět, zda potravina obsahuje GMO (geneticky modifikované rostliny). Tím by se evropská kvalita potravin, která je nejlepší na světě, stala obětí TTIP,“ uvedla ve čtvrtek před českými novináři americká politoložka Melinda St. Louis. Během krátkého shrnutí amerického postoje k TTIP pak mimo jiné prozradila i to, že stejně jako v Evropě i ve Spojených státech jsou lidé, kteří navrhovanou smlouvu odsuzují. Melinda St. Louis působí jako ředitelka mezinárodních kampaní Global Trade Watch. To je program Public Citizen, zaměřeného na monitorování vyjednávání WTO a regionálních úmluv – tedy takových, jako je právě TTIP.

Negativní účinky na zdraví lidí jsou prokázány

Pravdou je, že Evropa je před Spojenými státy i v péči o krajinu a venkovský život a v slušném zacházení se zvířaty. Americká potravinová kultura naopak staví na obří velkovýrobě včetně masivního nasazení GMO, fastfoodech a průmyslovém zemědělství. A to přesto, že negativní účinky na zdraví a kvalitu života populace v USA jsou prokázány.

Smlouvu TTIP přitom provází řada tajností a manipulací. Přesto zastánci této smlouvy tvrdí, že dosud žádná smlouva nebyla vyjednávána takto otevřeně. Fakta však hovoří jinak. I samotným europoslancům chybějí informace. „Proti nedůstojným a omezeným podmínkám přístupu k dokumentům z vyjednávání nemalá část z nich protestovala a demonstrovala přímo v Evropském parlamentu. A Evropská komise tlačí, aby národní parlamenty vůbec nedostaly TTIP na stůl. Komise dokonce ve strachu před hlasem občanů protiprávně odmítla zaregistrovat takzvanou europetici, a tak ji čeká soud. K transparentnosti vyjednávání dokonce zahájila šetření i evropská ombudsmanka. Problémem je to, že veřejnost zatím o vyjednávání tak zásadní dohody příliš neví, hlavní slovo dostávají agrobyznys, zábavní, farmaceutický, chemický a další průmysl,“ prozradila ParlamentnímListům.cz Petra Němcová ze společnosti Iuridicum Remedium, což je nevládní organizace právníků se snahou dostávat do reality spravedlnost.

Kanaďané našli několik desítek stran připomínek, česká vláda jen šest stran

Kanadský politolog Scott Sinclair, který je též bývalým poradcem vlády Britské Kolumbie v otázkách obchodní politiky, autorem řady publikací o mezinárodním obchodu a též editorem analýzy finálního textu smlouvy CETA, upozorňuje rovněž na malou angažovanost i opatrnost českých politiků. „Víte, zpracováváme právní analýzu CETA a jejích specifických rizik pro Českou republiku. Tato analýza má několik desítek stran, česká vláda však vznesla připomínky pouze na šesti stranách. To naznačuje velkou neopatrnost českých politiků,“ upozornil prostřednictvím přenosu přes Skype na tiskové konferenci Sinclair.

Perličkou může tak být například i to, že před riziky TTIP a CETA varuje i slavný šéfkuchař a výživová autorita Jamie Oliver. „Tato smlouva má podle mne potenciál velmi škodit britskému veřejnému zdraví, firmám i farmářům. U nás nemáme hormony v mase, poněvadž jsou zakázané. Ve Spojených státech je tomu ale jinak. Nemáme ani stovky jedů a pesticidů, které se ukazují jako karcinogenní. Zákony USA, praxe i bezpečnostní standardy jsou zcela jinde než naše,“ uvedl tento kuchař.

Práva byznysu nad právy lidí?

Podle varování neziskových a nevládních organizací jak v Evropě, tak i USA s sebou dohoda TTIP může přinést, že práva byznysu budou legálně postavena nad potřeby lidí, že dojde k demontáži demokracie, suverenity i justice evropských států – a stane se z těchto jevů pouze jakási fasáda. Hrozí však i to, že se Evropa dostane do vleku politicko-ekonomických zájmů USA a také dojde k nenávratnému rozbití evropských standardů kvality života.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace