Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Alena Ježková: Na Praze 1 prosakuje kloaka maxima

10.04.2015
Alena Ježková: Na Praze 1 prosakuje kloaka maxima

Autor: Archiv

Popisek: Alena Ježková

KOMENTÁŘ Zastupitelka na Praze 1, spisovatelka Alena Ježková, byla hrubě osočena v radničním zpravodaji. Protože jí nedali možnost vyjádřit se k útoku, píše: „Kloaka Maxima neboli Velká stoka je jeden z nejstarších kanalizačních systémů starého Říma. Podobná špína právě kape ze stránek radničního časopisu MČ Praha 1, který počátkem dubna přistál ve schránkách občanů. V něm se čtenáři konečně dozví „Pravdu o opozici".“ A pokračuje…

Jako opoziční zastupitelka aktuálně čelím hrubému bulvárnímu napadení na stránkách radničního časopisu Prahy 1. Úvodník starosty o „spřátelených osobách", „nákupech uměleckých děl" a „malé domů" společně s mou fotografií a textem na jiné straně má vzbudit dojem, že za někdejšího starosty Petra Hejmy v roce 2008 radnice nakoupila mé knihy v ceně 100 000 Kč a tím „uměle zvýšila prodejnost těchto publikací" -  čili že jsem z toho snad měla nějaké výhody či se na úkor radnice nějak nekale obohatila.

Podstata je ale taková, že já a nynější zastupitel za STAN Petr Hejma se známe teprve od loňského léta, kdy jsme začali uvažovat o volebním spojení, a mé knihy radnice v roce 2008 zakoupila ne ode mne, ale od nakladatelství Práh. Coby autorce mi z prodeje knih připadá honorář 10% z prodejní ceny… Jako spisovatelka dvaceti knih převážně pro děti jsem ve všech školních čítankách a mé knihy náleží mezi doporučenou četbu. Takže je to asi stejné, jako kdyby byl napaden podnikatel Baťa za to, že v jeho botách chodí úředníci městské části.

Požádala jsem o vyjádření k celé cause Ing. Martina Vopěnku, majitele nakladatelství Práh, spisovatele a předsedu Svazu českých knihkupců a nakladatelů, jehož nakladatelství mé knihy prodávalo. „Knihu Prahou kráčí lev známé autorky Aleny Ježkové jsme vydali v roce 2008 česky a anglicky. Jako pro všechny hodnotné projekty, sháněli jsme i pro tento vhodné partnery. Vzhledem k tématu knihy se nabízela Praha 1, na jejímž území se děj odehrává. Pokud vím, nakoupené knihy byly využity jako dary prvňáčkům Prahy 1. Kniha následně získala ocenění Nejkrásnější česká kniha pro děti a nominaci na cenu Magnesia litera. Kéž by i současní radní dokázali při nákupech projevit tolik vkusu a jasnozřivosti..!“

Přímou zodpovědnost za lživý útok v radničním periodiku nese redakční rada tvořená osmi radními a tiskovou mluvčí, která dle dokumentu MČ P1 „zodpovídá za obsahovou náplň magazínu Praha 1“ (viz http://www.praha1.cz/cps/mesicnik.html). V „Principech fungování redakční rady“ se také píše: „Magazín má zveřejňovat důležité informace z MČ Praha 1. Základní důraz je kladen na věcnost a aktuálnost.“ To by člověk plakal… Zbývá dodat, že zveřejněný obsah považuji za zásadní poškození mé cti a dobré pověsti, kterou si na rozdíl od jiných vědomě pěstuji. Nyní již celou záležitost mají v rukou právníci.

Když odhlédnu od osobních emocí, vnímám jako absurdní, že zastupitel, který byl řádně zvolen, je špiněn na stránkách radničního časopisu placeného z obecních peněz… Je to možné také proto, že v redakční radě není ani jeden opoziční zastupitel, a přitom těch opozičních je dvanáct z pětadvaceti, plných 48%!

Věděla jsem už při vstupu do komunální politiky, že to bude těžké a s nějakou špínou se musí počítat. Ale jsem zastupitelkou také proto, že nechci nečinně přihlížet přerůstání demokracie v pasivně přijímanou autokracii. To se dít nesmí, už vůbec ne beztrestně.

Mgr. Alena Ježková, Ph.D., zastupitelka MČ Praha 1 (nezávislá za KDU-ČSL)

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace