Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blaničtí rytíři nevyrazili, aby mě vyhnali ze země, podotkl kníže Schwarzenberg na debaty o odsunu Němců. Dodal, proč jsme prohráli na Bílé hoře

06.04.2015
Blaničtí rytíři nevyrazili, aby mě vyhnali ze země, podotkl kníže Schwarzenberg na debaty o odsunu Němců. Dodal, proč jsme prohráli na Bílé hoře

Foto: TOP 09

Popisek: Karel Schwarzenberg

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru s Karlem Hvížďalou pro server Aktuálně.cz okomentoval situaci v Rusku, připomněl některé dějinné souvislosti a jasně řekl, co je v jakémkoli boji to nejpodstatnější: Peníze. Zavzpomínal také na prezidentskou kampaň před dvěma lety, kde hovořil o odsunu sudetských Němců jako o zločinu. Ani dnes toho prý nelituje.

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg sice zpětně vidí, že se ve druhém kole prezidentské volby dopustil chyb, ale jednu věc by určitě neměnil. Rozhodně by klidně znovu mluvil o odsunu sudetských Němců jako o zločinu, protože to za zločin skutečně považuje. Navíc to prý pomohlo narovnání vztahů s Bavorskem, kde promluvil tehdejší premiér Petr Nečas (ODS).

Západ se nesmí bát Ukrajině pomoci

„Když se podíváte zpět, zjistíte, že výsledek to mělo. Jak známo, blaničtí rytíři nevyrazili, aby mě vyhnali ze země, a což je ještě důležitější, mladí lidé se ode mne neodvrátili. A nakonec to vedlo k tomu, že tehdejší premiér Nečas jel do Mnichova a podařilo se tam konečně narovnat vztahy mezi Českou republikou a Bavorskem. Byl nejvyšší čas, aby se to udělalo. To je docela dobrý výsledek,“ konstatoval. Současně však uznal, že díky otevření této otázky vyhrál současný prezident Miloš Zeman volby výrazněji. Kdyby toho nebylo, vyhrál by prý stejně, ale s menším rozdílem.

Věnoval se také rusko-ukrajinské krizi. Západ se podle jeho názoru nesmí bát Ukrajině pomoci, a to i finančně, jinak mu hrozí, že bude v budoucnu platit mnohem víc. Příkladem může podle Schwarzenberga být i situace před bitvou na Bílé hoře v roce 1620. Kdyby se čeští bohatí měšťané tehdy nezdráhali a investovali do armády tak, jak bylo třeba, nemuseli prohrát a nemusela následovat další staletí habsburské nadvlády.

Moskevský kníže posílil v roli kolaboranta s Mongoly

„Musíme si uvědomit, že Rusko nevede válku s Ukrajinou, ale s celou Evropou, protože válka začala v okamžiku, kdy se Ukrajina chtěla včlenit do Evropy. My jsme tu válku nezačali, a jak řekl slavný maršálek Montecuccoli po bitvě u Svatého Gottharda v roce 1664, ve válce potřebujete tři věci: Peníze, peníze a ještě jednou peníze! Chceme-li vyhrát, musíme na to peníze obětovat. Měli bychom se z českých dějin poučit: když se šetří, prohraje se. Kdyby čeští stavové, kteří byli velice bohatí, v roce 1619 investovali do armády, neprohráli by o rok později bídně na Bílé hoře. Pak se divili a ztratili všechno. Jsou momenty v dějinách, kdy se člověk nesmí moc ohlížet a všechno obětovat,“ doporučil exministr zahraničí.

Neměli bychom také podléhat ruské propagandě, která o Ukrajině mluví jako o umělém státu a kolébce ruské státnosti. Prezident ruské federace Vladimír Putin má sice pravdu v tom, že Kyjev byl v jistém dějinném okamžiku kolébkou tohoto státu, ale už zamlčuje, co následovalo.

„Sic kolébka ruské kultury je v Kyjevě, protože tam se kníže Vladimír nechal pokřtít a křesťanstvím začala tehdejší ruská kultura, to je všechno pravda, ale když vpadli v roce 1240 Tataři a Mongolové do Ruska a Bátúova vojska se zmocnila Kyjeva, tak právě pod tatarskou ochranou vyrostl moskevský velkokníže. Vyrostl tím, že byl nejspolehlivějším kolaborantem Mongolů, a proto si ostatní ruská knížata podmanil. Když se mu to podařilo, vzepřel se, porazil Mongoly, a stal se tak vládcem velké Rusi – velká zkratka ruských dějin,“ upozornil.

V závěru rozhovoru Hvížďalovi prozradil, že by byl rád, aby se o něm jednou mluvilo jako o politikovi, který nenudil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace