Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O co se Helena Vondráčková léta snažila, to Ondřej Vetchý dokázal. Dostane pěkný balík, rekord ale drží někdo úplně jiný...

21.03.2015
O co se Helena Vondráčková léta snažila, to Ondřej Vetchý dokázal. Dostane pěkný balík, rekord ale drží někdo úplně jiný...

Foto: ČT

Popisek: Nechuť herce Ondřeje Vetchého k bulvárním médiím je všeobecně známá. Zveřejněním fotografie s údajnou milenkou však pohár jeho trpělivosti přetekl, podal žalobu na časopis Spy a soud jemu a jeho manželce přiřkl včera odškodné ve výši 700 000 korun.

S bulvárem bojovala Helena Vondráčková několik let a její snaha skončila až u Nejvyššího soudu. O co se marně snažila, to se nyní podařilo Ondřeji Vetchému. Pravým rekordmanem v této válce však zatím zůstává Marek Vašut, který si připsal na konto dokonce rovný milion.

Pořádný skandál prodává, a tak se v bulvárních denících a časopisech občas objeví zpráva, která dotčené osobnosti pořádně hne žlučí. Nechuť Ondřeje Vetchého k bulvárním novinářům je všeobecně známá, teprve před dvěma lety ale pohár jeho trpělivosti přetekl, a tak se uchýlil k žalobě. A co se nepodařilo za několik let zpěvačce Heleně Vondráčkové, toho docílil on – za fotografii v časopisu Spy, na níž byl údajně se svou milenkou, vysoudil 700 000 korun!

Únavný běh na dlouhou trať

Paradoxní na celé kauze je skutečnost, že tentokrát prý autor článku opravdu nechtěl úmyslně zveřejnit nepravdu, jen se prostě spletl. Svůj podíl na omylu měl i herec, který před médii chrání svou rodinu tak usilovně, že jeho ženu redaktoři většinou ani neznají. Velmi snadno se tak zrodila fáma, že si herec vyrazil na slavnostní vyhlášení Českých lvů s milenkou, doplněná fotografií Ondřeje Vetchého s manželkou. „Jsem spokojen. Boj to byl dlouhý a jsme unavení,“ řekl herec deníku iDnes.

Tehdejší šéfredaktor časopisu Spy Pavel Novotný chybu přiznal, rozhodně však odmítl, že by lež napsal úmyslně. Hájil se tím, že došlo k pochybení v redakci, a kdyby o něm věděl, nepustil by zprávu do tisku. Hercova právní zástupkyně však na zlém úmyslu trvala s odůvodněním, že Novotný zná Vetchého od dětství. Její argumentaci soudkyně sice neakceptovala, přesto došla k závěru, že se jednalo o zásadní nedbalost a neprofesionální přístup. Proto Ondřeji Vetchému soud přiřkl tento čtvrtek půlmilionové odškodnění a jeho ženě ve výši 200 000 korun. Peníze má zaplatit vydavatelství Bauer Media, které časopis Spy přestalo vydávat loni v dubnu. Rozhodnutí je ale zatím nepravomocné, takže soudní řízení může mít ještě další pokračování.

Vondráčková dokonce žalovala stát

Méně úspěšná v boji s bulvárními médii je zpěvačka Helena Vondráčková, která jim se svým manželem Martinem Michalem doslova vyhlásila válku. I když už podala celou řadu žalob, hlavně na týdeníky Rytmus života a Pestrý svět, většinou neuspěla, přestože argumentovala tím, že jsou o ní zveřejňovány informace, aniž se jejich autoři vůbec pokusili kontaktovat ji a ověřit si jejich pravdivost.

Zpěvaččina neúspěšnost ve sporech s bulvárem došla až tak daleko, že podala žalobu na Ministerstvo spravedlnosti a škody, které jí články v těchto dvou časopisech způsobily během dvou let, vyčíslila na více než 14 milionů korun. Časopisy podle Vodráčkové vedly proti ní i jejímu manželovi pomlouvačnou kampaň s jednoznačným úmyslem ji poškodit a policisté a státní zástupci neudělali nic, aby tuto lživou kampaň zastavili. Pražský městský soud však její žalobu zamítl s tím, že sice v důsledku článků opravdu došlo ke zhoršení jejího mediálního obrazu, na vzniklé škodě však stát nenese žádnou zodpovědnost. Zpěvačka se tudíž obrátila na Nejvyšší soud, ani u něj však neuspěla.

Milionová náhrada padla jednou

Zatím nejúspěšnější byl v soudních sporech s bulvárem herec Marek Vašut, který podal žalobu na deník Aha! za sérii článků, informujících o jeho údajné promiskuitě a depresích. Před čtyřmi lety mu Vrchní soud v Praze přiřkl odškodné ve výši milion korun s tím, že opravdu šlo o „opakované a hrubé útoky“. Vašut se tak domohl prozatím nejvyššího odškodného za urážku v českém showbyznysu. „No ano, Vašut dostal milion. K tomu milionu by ale pak možná vysoudil ještě další za bezdůvodné obohacení, koneckonců noviny na něm vydělaly,“ komentoval tehdy rozsudek poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace