Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární neřízená střela si k šedesátinám nadělila zajíčka. Jak se jí podařilo vystoupit ze stínu slavné matky? Tajnosti slavných

01.03.2015
Populární neřízená střela si k šedesátinám nadělila zajíčka. Jak se jí podařilo vystoupit ze stínu slavné matky? Tajnosti slavných

Foto: Divadlo ABC

Popisek: Simona Stašová si role může vybírat, a tak si nadělila k šedesátinám italskou komedii o lásce s hořkou příchutí Vím, že víš, že vím…, v níž postavu jejího manžela ztvární o čtrnáct let mladší Michal Dlouhý. Premiéra v pražském Divadle ABC je naplánována na 7. března.

I když je zárukou úspěšnosti filmu i televizního seriálu, je středobodem jejího života divadlo. Energií a smyslem pro humor je doslova nabitá, nikdy nevíte, co vzápětí udělá. Simona Stašová je zkrátka neřízená střela. Navíc se jí podařilo téměř nemožné – vystoupit ze stínu slavné matky a vyzrát v jedinečnou osobnost.

Když začínala, byla pro mnohé prostě ‘Bohdalčina dcera‘. To nebyl příjemný ani snadný start. Postupně vyzrála a vnímáme ji jako mimořádnou herečku, která svým talentem, temperamentem i silnou vůlí všechny přesvědčila o jedinečnosti svého umění. Jako řada hereckých potomků se i ona vydala na dráhu jednoho z rodičů. Co na ní překonala i zvládla, je obdivuhodné. Sama nazvala v jednom rozhovoru své povolání ‘trh s city‘ a je s podivem, jak je dokáže stále zralejší žena a herečka rozdávat každý den z mnoha jevišť, filmového plátna i televizní obrazovky. Navíc s přibývajícími lety je čím dál hezčí a mládne před očima, takže si k nadcházejícím šedesátinám klidně mohla na jevišti pražského Divadla ABC nadělit manžela, kterého hraje o čtrnáct let mladší Michal Dlouhý.

S Michalem Dlouhým se představí v Divadle ABC v hlavních rolích italské komedie o lásce s hořkou příchutí Vím, že víš, že vím… Premiéra je naplánována na 7. března.

V italské komedii Vím, že víš, že vím… ztvární s Michalem Dlouhým manželský pár

„Kdyby máma nebyla herečka, tak by mě herectví ani nenapadlo,“ prozradila v rozhovoru pro časopis Naše rodina. „Ale když už se to takhle seběhlo, našla jsem si v tom našem povolání zalíbení především proto, že má blízko ke srandě, blízko k fantazii, blizoučko k představivosti. A není zanedbatelné, že pomáhá lidem v těžkých situacích. Třeba právě humorem se dají ledasjaké trable překlenout, nebo velkým příběhem lidem připomenout, že v tom nejsou sami, že jsme na tom všichni plus minus stejně. A to je přece docela fajn.“

O matčinu péči ji okradl zinscenovaný proces

Dcera nejslavnější české komičky Jiřiny Bohdalové se narodila 19. března 1955 v Praze, málokdo však už ví, že jejím otcem je doktor přírodních věd Břetislav Staš, významný český seismolog a geofyzik. Narodila se předčasně, poté co se její matka rozčílila v soudní síni, když komunisté odsoudili jejího otce v zinscenovaném procesu na patnáct let a propadnutí majetku a nedovolili jí ani se s ním rozloučit.

S rodiči - herečkou Jiřinou Bohdalovou a geofyzikem Břetislavem Stašem

S rodiči - herečkou Jiřinou Bohdalovou a geofyzikem Břetislavem Stašem

Simonin otec byl právě na vojně, dostával pár desítek korun služného, a tak paní Jiřině nezbývalo nic jiného než začít tvrdě vydělávat. Od šesti měsíců tudíž o Simonu pečovala babička a na změnu změnu situace a existenční potíže nakonec doplatilo i manželství jejích rodičů. „Když se Břetislav vrátil z vojny, byla jsem vinou osudových událostí někdo úplně jiný, než koho si před časem vzal,“ napsala Jiřina Bohdalová ve své knize Měla jsem štěstí na lidi. Simonino dětství bylo přesto krásné, až když začala takzvaně brát rozum, došlo jí, co se vlastně v rodině děje.

Cesta ze stínu slavné komičky

Matčinu popularitu brala jako samozřejmost, teprve když se začala připravovat ke zkouškám na konzervatoř, pochopila, jak moc se jí vlastně také týká. Paní Jiřina ji odmítla připravovat a domluvila jí lekce s Vlastou Chramostovou, která jí také vybrala vhodný repertoár. I když vystudovala konzervatoř a DAMU, říká o sobě, že je člověkem, který se nerad předvádí. Po absolutoriu v roce 1976 hrála v Českých Budějovicích, poté byla čtrnáct let členkou pražského Divadla E. F. Buriana. Od roku 1993 působí v Divadle ABC a hostuje i na jiných divadelních scénách. Za hlavní roli ve hře Neila Simona Drobečky z perníku, ve které vystupovala v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami, získala Cenu Thálie.

Za roli Evy Nearové ve hře Drobečky z perníku, kterou ztvárnila v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami, obdržela v roce 20007 Cenu Thálie

Za roli Evy Nearové ve hře Drobečky z perníku, kterou ztvárnila v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami,
obdržela v roce 20007 Cenu Thálie

V životě by se ale Simona určitě neztratila, i kdyby nevykročila v matčiných stopách. Prý by nebyla špatnou překladatelkou, mluví totiž perfektně anglicky a ještě lépe italsky, což je jazyk, který přímo souzní s jejím temperamentem. Bavilo by ji rovněž dělat dramaturgyni v divadle. I když o role neměla nikdy nouzi, musela tvrdě makat. Dokázat všem, že není jen ‘Bohdalčina dcera‘. Podařilo se jí to díky talentu i mimořádně silné vůli a pracovitosti. Přesto je přesvědčena, že se automatického spojování s matkou nikdy nezbavila. „Já si myslím, že jsem stále braná jako dcera slavné matky, která umí stát na vlastních nohách a v profesi něčeho dosáhla. A já to tak beru,“ říká Stašová.

Chlap, kterého hledala celý život

I když se rodiče rozešli, přesto pro ni vzorem správného chlapa zůstal otec. Měl prý na ni vliv ve všem, jen s matematikou nepohnul a vzdal to hned na začátku. Sice žije v Ostravě, pravidelně se však navštěvují a občas se všichni scházejí u Jiřiny Bohdalové na chalupě. „Otec je skvělý člověk, ideální kombinace humoru a inteligence, ale též sportu a hudby. Vůbec se mámě nedivím, že se do něj zamilovala. Vlastně jsem takového mužského hledala celý život,“ přiznává.

O svém prvním manželství s Pavlem Trávníčkem kdysi prohlásila, že není dobré brát si prince. Byl to ale prý jen takový bonmot.

O svém prvním manželství s Pavlem Trávníčkem kdysi prohlásila, že není dobré brát si prince.
Byl to ale prý jen takový bonmot.

Byla dvakrát vdaná a je dvakrát rozvedená, velké lásky však prožila tři. Jejím prvním manželem byl okouzlující pohádkový princ Pavel Trávníček, o němž kdysi prohlásila, že není dobré brát si prince. „Byli jsme mladí, hloupí, pro každého z nás to bylo první manželství. Zůstali jsme spolu pět let, milovali jsme se, já jeho možná až moc. Neublížili jsme si na těle ani na duchu, hráli jsme spolu divadlo, na svatební cestě jsme byli na Sicílii a zůstali jsme dobrými přáteli. Myslím si, že ani Pavel by o mně neřekl nic zlého. Byla zábava, a potom jsme zmuchlali papír, na němž byla napsána naše jména, a šli jsme každý svou cestou,“ zavzpomínala pro server Slovenka.sk.

Osm let byla Italkou

V roce 1985 se na studentském festivalu Cilect v Karlových Varech seznámila s italským filmovým a divadelním kritikem Eusebiem Ciccottim. Byla z toho láska, osmileté manželství a syn Marek. Sice se rozešli, otec ale za Markem stále jezdí a vídají se i v Itálii. Herečka o sobě říká, že je taková toulavá římská kočka, kdyby nebyla alespoň třikrát ročně v Itálii, byla by nesvá. Mohla by tam klidně žít dál, jenže to by nesměla chtít hrát divadlo. „Přece jen ta moje italština k něčemu parádnímu byla a stále je,“ dodává.

Se syny Markem a Vojtěchem

Se syny Markem a Vojtěchem

Mladšího syna Vojtěcha porodila až po čtyřicítce, za jeho otce, herce Pavla Skřípala, se však neprovdala. I když spolu byli deset let, byl stále ženatý s jinou a k rozvodu se neměl ani po synově narození. A tak se s ním nakonec rozešla. Přesto si ale rozhodně nemyslí, že by měla v životě na chlapy smůlu. Naopak. „Řekla bych, že mám obrovské štěstí na muže, kteří jsou krásní, zajímaví, a ještě mi dávají i syny. Smůlu vidím úplně jinak. A že jsem nezůstala s jedním? Život je tak barevný a stojí za to žít ho, ať už s tímto mužem nebo s jiným…“ říká Simona Stašová. Neuvěřitelně temperamentní herečka sice za pár dní oslaví šedesátiny, do profesní ani citové penze se však zdaleka nechystá. „Některé kapitoly mého života nejsou ještě dopsané. Když dáte lásce šanci, vzduch kolem vás se pořád tetelí,“ dodává s tajemným úsměvem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace