Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výborný cirkus v Rudolfinu a naštvaní diváci. Co vzalo sílu Českým lvům? Klaunské eskapády, nudná moderátorka a bojkot Fair play

24.02.2015
Výborný cirkus v Rudolfinu a naštvaní diváci. Co vzalo sílu Českým lvům? Klaunské eskapády, nudná moderátorka a bojkot Fair play

Autor: ČT

Popisek: Slavnostní večer 22. ročníku Českých lvů byl ještě rozpačitější než předchozí. Z občasné nudy nevybředla ani moderátorka Lucie Výborná.

Letošní ceremoniál k udělování výročních filmových cen Český lev vyvolal ještě větší vlnu kritiky než ty předchozí. A nelze se divit. Ve snaze odlišit se od ročníků, které dříve organizoval Petr Vachler, vylili noví pořadatelé s vaničkou i dítě. Filmaře připravili dokonce i o dosavadní skleněnou sošku lva a namísto toho jim udělovali podivný skleněný kužel. Ještě trapnější ale byla snaha, aby se slavnostní večer podobal co nejvíc tomu oscarovému.

Moderátorka večera Lucie Výborná se zpočátku marně snažila vyhecovat publikum a oceněné umělce ke gejzíru emocí v americkém stylu. „Simono, rozjeďte to, zkuste to na jediný nádech!“ provokovala například návrhářku Simonu Rybákovou, která získala Českého lva za kostýmy do filmu Tři bratři. Někdo jí vyhověl, někdo ignoroval, jako například jinak zjevně dojatý kameraman Štěpán Kučera. Ten jí dal jasně najevo, že na takové gejzíry není zvyklý a nejradši byl šel domů.

V roli outsiderů

Nejubožejší ale byla snaha proměnit v americké pozlátko i pro mnohé posvátnou budovu Rudolfina. Jakoby nestačil atraktivní interiér Dvořákovy síně, překryla jej scéna, místy připomínající herny s ruletou a neustále blikajícími světly, nebo cirkusovou arénu. Tento pocit umocnil velmi nevkusný výkon dámského hudebního kvarteta, exhibující v klaunské eskapádě se znásilněnou klasickou hudbou. Vůbec největším nesmyslem ale bylo rozhodnutí, že ceny budou předávat také renomovaní lékaři. Při vší úctě k nim to však znamenalo, že dostali větší prostor než vítězové jednotlivých kategorií. Ti se tak často ocitli v roli úplných outsiderů.

Novou podobu dostala letos i soška Českých lvů. Nadšení však nevzbudila.

Novou podobu dostala letos i soška Českých lvů. Nadšení však nevzbudila.

Zatímco s filmaři Lucie Výborná většinou neztrácela slovo, v případě lékařů čas nehlídala a vedla s nimi delší rozhovory, takže v důsledku toho výrazně přetáhla čas, vyhrazený pro přímý přenos na ČT. Jeho sledovanost, mimochodem, nedosáhla ani milionové hranice. Celkově Výborná večer příliš nezvládla, dost často četla text a byla servilní a křečovitá. Mnoho diváků její výkon považovalo za nudný, našli se ale samozřejmě i takoví, jimž se líbil. Ale převažují názory, že „Lucie Výborná již není výborná“. Stejné rozpaky pak vyvolal její extravagantní rudý model, v němž se předvedla na recepci. Její vinou došlo k další absurditě, když se publikum nedozvědělo, zda se na scéně objevil skutečný Jim Carrey, nebo jeho dvojník. Pořadatelé den nato tvrdili, že šlo o skutečnou americkou filmovou superstar!

Černý den českého filmu?

Jen co přímý přenos skončil, jako tradičně vybuchla exploze diskusí na webech a sociálních sítích. Filmoví fanoušci byli rozzuřeni, že nejvíc Českých lvů posbíral snímek Cesta ven s romskou tematikou, na úkor favorizovaného Fair play. Vášně pořádně rozdmýchal nejčtenější web Blesk.cz, který palcovými titulky anoncoval, že Českého lva získal film, který skoro nikdo neviděl, a zmínil, že jej v kinech zhlédly pouze čtyři tisíce diváků.

Čtenáři Blesku se rozčilovali, že se peníze daňových poplatníků vyhazují za natočení reality show, kterou mohou dost často sledovat zadarmo. Vůbec nejvíc je ale naštvalo, že Českého lva za ženský herecký výkon dostala romská neherečka Klaudie Dudová. „Byl to černý den českého filmu, opět vyhrála kravina, předem určená blbost,“ trumfují se diskutující. A další zase kritizují, že tyto nabubřelé akce sponzorují nikoliv firmy, které se chlubí, že dávají energii českým filmům, ale jejich okrádaní zákazníci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace