Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bohém Jan Werich, ten panečku uměl žít, i když se mu staly hrozné věci. Dodnes panují dohady, kdo je matkou jeho levobočka. Herečka, nebo tanečnice? Tajnosti slavných

08.02.2015
Bohém Jan Werich, ten panečku uměl žít, i když se mu staly hrozné věci. Dodnes panují dohady, kdo je matkou jeho levobočka. Herečka, nebo tanečnice? Tajnosti slavných

Foto: moderni-dejiny.cz

Popisek: Legendární komik Jan Werich měl prý nemanželského syna. Jeho matkou měla být tanečnice Manon Chafour, s níž se seznámil díky muzikálu Divotvorný hrnec.

Tento týden je tomu sto deset let, co se na pražském Smíchově narodil Jan Werich. Většina z nás jej má v povědomí jako reprezentanta české divadelní avantgardy a hlavní osobnost legendární dvojice V+W. Nebo jako hrdinu nesmrtelných filmových komedií a pohádek. Ale to je vlastně vše.

Není proto od věci připomenout si některé méně známé části jeho života, především dramatické osobní peripetie. Třeba překvapivý fakt, že v době, kdy se v rodinách rodilo mnoho dětí, on byl jedináček, což jak později přiznal, byla hrozná věc. Paradoxně stejný osud připravil své jediné dceři Janě. Tu měl s manželkou Zdenkou, původní profesí švadlenou a později návrhářkou divadelních kostýmů.

Nebýt předčasné smrti v pouhých pětačtyřiceti letech, letos by Jana oslavila osmdesáté narozeniny. Pokoušela se o hereckou kariéru, ale nakonec skončila v jistější profesi překladatelky. Také ona měla jedináčka, dceru Fanču, která dnes žije ve Švýcarsku. Její dětství bylo kruté. V době, kdy vyrůstala, již slavný dědeček trpěl rakovinou hrtanu, babička psychózou a matka rakovinou děložního čípku. Nakonec zůstala zcela sama a musela být svěřena do péče opatrovníkům.

Teprve nyní vyšlo najevo, že měl Jan Werich kromě dcery Jany zřejmě ještě nemanželského syna

Teprve nyní vyšlo najevo, že měl Jan Werich kromě dcery Jany zřejmě ještě nemanželského syna

Osudová Manon

Jak už to u umělců a bohémů bývá, mívají velkou slabost pro ženy, čímž se Werich nikdy netajil: „Příroda dala ženám pěknou postavu, aby se jí chlubily,“ říkával. Navíc Werichovy mimomanželské vztahy ovlivnila skutečnost, že jeho žena onemocněla paranoidní psychózou, což výrazně ovlivnilo jejich dříve harmonický vztah. Přesto se snažil za každou cenu zachovat rodinu.

Podle různých svědectví měl řadu krásných milenek, například herečku Jaroslavu Adamovou, jiní zase tvrdí, že v podstatě udržoval pouze jeden dlouholetý mimomanželský vztah – s atraktivní tanečnicí Manon Chafour, s níž se seznámil díky muzikálu Divotvorný hrnec, v němž oba účinkovali.

Bujný život

Právě Manon připadá v úvahu jako nejpravděpodobnější matka jeho údajného nemanželského syna Jiřího Petráška, který se před třemi lety svěřil médiím se šokujícím tvrzením, že je Werichův levoboček. Podle jeho vyprávění byl ihned po narození odložen do kojeneckého ústavu a to, že je potomkem slavného herce, mu těsně po Werichově smrti potvrdila jeho adoptivní matka. V té době mu bylo čtyřiadvacet let.

Reakce na jeho nečekané zjevení jsou ale různé. Překvapen jeho existencí byl i spisovatel Ondřej Suchý, který se s Werichem osobně znal a časopisu Sedmička podal zajímavé svědectví: „Přinejmenším podoba i rok narození opravdu nasvědčují tomu, že může být synem Jana Wericha. I můj bratr mi potvrdil (Jiří Suchý – pozn. red.), že to není vyloučené. Ostatně není tajemstvím, že pan Werich vedl i dost bujný život,“ uvedl Suchý a potvrdil také vztah Wericha a Manon: „Já vím jen to, že vztah Jana Wericha a Manon Chafour byl dlouhodobý,“ potvrdil existenci milenky Suchý. Zajímavé také je, že rok po narození Jana Petráška se Manon Chafour nečekaně odstěhovala do Německa.

Ředitel Evropské obchodní akademie v Děčíně Jiří Petrášek v Show Jana Krause

Ředitel Evropské obchodní akademie v Děčíně Jiří Petrášek v Show Jana Krause

Marné pátrání

Kromě nápadné podoby zdědil Jiří Petrášek po svém otci také umělecké nadání, občas něco napíše nebo si zahraje epizodní roli ve filmu či televizi a věnuje se ochotnickému divadlu. Přesto vystudoval vysokou školu ekonomickou a působí jako ředitel Evropské obchodní akademie. Je ale přinejmenším zvláštní, že o tak zásadní věci svého života hovoří až v posledních letech.

Mimo jiné Petrášek vypráví, že se s Janem Werichem prý několikrát potkal, ale ještě netušil, že to je jeho otec. Moc ho mrzí, jak se svěřil magazínu idnes.cz, že se nikdy nesetkali tváří v tvář a alespoň si nepodali ruku. Dodnes marně pátrá po tom, že by Werich o jeho existenci věděl: „Na to, že jsem jeho synem, nemám žádný důkaz,“ přiznává.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace