Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství Andreje Babiše vyšla najevo. Máme ukázku

02.02.2015
Tajemství Andreje Babiše vyšla najevo. Máme ukázku

Autor: Mladá fronta

Popisek: Jako zaměstnanec podniku zahraničního obchodu byl Andrej Babiš samozřejmě v hledáčku StB. Spolupracoval s ní, nebo nespolupracoval vědomě?

Nadšení příznivci ho vynesli na špičku současné politické scény, odpůrci v něm vidí nebezpečí pro demokratický vývoj v zemi. Jeho cestu na špici politické garnitury mapuje kniha novináře Tomáše Perglera Příběh oligarchy. Jak to bylo s jeho spoluprací s komunistickou StB a proč soudy rozhodly tak jak rozhodly?

Systematicky je v knize rozebrána samozřejmě Babišova sporná minulost včetně kontaktů s komunistickou Státní bezpečností. Cenné je především objektivní popsání situace, v níž žili a pracovali zaměstnanci podniků zahraničního obchodu, pro něž byl kontakt s tajnými celkem běžnou součástí profese. A pak je během podnikatelských počátků často doprovázeli a pomáhali jim v byznysu, což je zrovna u Andreje Babiše celkem dobře zdokumentovatelné. A tak si alespoň každý může udělat svůj názor, když už byly příslušné spisy skartovány a ani rozhodnutím soudu pro leckoho neskončí pochyby, jak to tenkrát vlastně bylo.

Ani spolupráce nebyla vždy stejná, upozorňují historici

Spolupracoval, nebo nespolupracoval Andrej Babiš vědomě se Státní bezpečností? Odpověď na tuto otázku měl dát bratislavský soud, na který se Babiš obrátil se žalobou proti slovenskému Ústavu paměti národa. V evidencích StB, které ústav zveřejnil, figuroval Babiš jako agent s krycím jménem Bureš. Část lidí nikdy neuvěří jeho verzi, že si důstojníci jeho donašečství vymysleli, aby plnili plán a mohli si užít peníze, určené původně na útraty s agenty. Jiní už se s jeho podáním ztotožnili nebo si řekli, že byl pouze jedním z tisíců a na jeho působení ve vládě to nemá vliv.

Bez ohledu na praktické důsledky, vyplývající z takzvaného lustračního zákona, je téma i čtvrt století po pádu železné opony velmi citlivé. Usvědčené „agentství“ dotyčného veřejně dehonestuje. Nelze přitom opomíjet, že každý případ spolupráce s StB v sobě nese svébytný malý příběh. Historici i pamětnici zdůrazňují, že míra dobrovolnosti a motivy nebyly u každého stejné, lišila se také aktivita a význam činnosti jednotlivých agentů. Platí ovšem, že většina tajných spolupracovníků se upsala dobrovolně, ať již z ideové spřízněnosti s režimem, častěji možní z pozice ‘být s nimi zadobře‘ nebo kvůli vidině snadnějšího postupu v zaměstnání a finančního přilepšení. Některé lidi StB získala nějakou formou vydírání či psychického nátlaku.

Jen ‘pézetka‘ mu mohla nabídnout potřebnou školu života

Andrej Babiš vystudoval Vysokou školu ekonomickou a na katedře ekonomiky zahraničního obchodu jeho jméno dobře znali, protože se jeho otec podílel v polovině 60. let na jejím zrodu. Období studia bylo zlomové pro jeho kariérní start. Lehkovážný floutek z doby studia na gymnáziu se proměnil v ambiciózního svazáka, který si jde za svým cílem – stát se podle otcova vzoru zahraničním delegátem, dostat se do ciziny a hodně vydělávat. Po promoci chtěl zakotvit v některém z podniků zahraničního obchodu (PZO).

Komunistická ideologie sice oficiálně neuznávala principy konkurence a volné soutěže, za zboží a suroviny z kapitalistické ciziny ale stát musel platit tvrdou měnou. Ta se dala získat jen vývozem do devizových oblastí, což znamenalo přistoupit na daná pravidla. Zaměstnanci PZO se tak naučili pohybovat a jednat v prostředí, které bylo naprosté většině občanů nedostupné. Bez nadsázky lze tvrdit, že hlavně zaměstnanci na obchodních referátech a delegáti v zahraničí se v předstihu připravili na podmínky volného trhu a ti nejšikovnější toho po spuštění ekonomické transformace po roce 1989 také využili.

Jeho velký ochránce stál i u zrodu Agrofertu

Po promoci měl původně nastoupit do podniku zahraničního obchodu Koospol, nakonec ale na podzim 1978 dostal místo v PZO Chemapol Bratislava. Podnik, který obchodoval s chemickými produkty a surovinami a krátce po Babišově nástupu byl přejmenován na Petrimex, měl v jeho vzestupu klíčový význam. V polovině 70. let měl roční obrat zhruba pět miliard devizových korun a vybudovaná zahraniční zastoupení a společné podniky v několika zemích. Počátek Babišovy kariéry v Petrimexu se kryje s jeho přesunem do 31. obchodní skupiny, která měla na starosti plasty a zpočátku také pomocné gumárenské přípravky. Postupoval poměrně rychle. Prošel funkcemi samostatného referenta, vedoucího referátu a už počátkem 80. let dosáhl na funkci zástupce ředitele obchodní skupiny.

V růstu mu pomáhala nejen píle, kterou mu nikdy neupírali ani jeho odpůrci, ale také politická angažovanost. V podniku vedl základní organizaci SSM a už v roce 1980 vstoupil do KSČ, údajně na matčin popud. Brzy si padl do oka s Antonem Rakickým, který se stal nadlouho jeho ochráncem. Šéfa 32. skupiny pro obchod s hnojivy znali v Petrimexu jako bonvivána, ale také jako zdatného a jazykově vybaveného vyjednavače, který se hbitě pohybuje ve světě mezinárodního byznysu a nenechá se nikým doběhnout. Po roce 1989 se stal šéfem Petrimexu a stál u vzniku Babišova Agrofertu.

Agent, který (ne)byl?

Když se Babiš stal kádrovou rezervou na vycestování, v úvahu přicházely Maroko, Alžír nebo Tunis. Volba padla na podzim 1985 na Maroko. Tím se splnil jeho sen. Delegátské místo slibovalo mnohem vyšší příjem, navíc v cizí měně. Federální ministerstvo zahraničního obchodu navíc poskytovalo vedoucím delegátům diplomatické pasy, což ulehčovalo pohyb přes hranice, výhodné nákupy, ale i snazší založení bankovního konta v zahraničí.

Že se StB zajímala o dění v podnicích zahraničního obchodu, není tudíž nelogické. Byla to místa, kde se stýkaly hospodářské zájmy ČSFR s nepřátelským Západem. StB se v podnicích zahraničního obchodu logicky zaměřila na ty zaměstnance, kteří přicházeli do styku se zahraničními obchodními zástupci. Není tedy překvapivé, že byl v jejich hledáčku i Andrej Babiš. Zda s StB tedy opravdu spolupracoval, nebo nespolupracoval vědomě, zůstává nadále otázkou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace