Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herec Krampol nabádá lidi: Je hezké, že přispějete na žirafu v Africe a že koupíte tamnímu dítěti i vzdělání, ale blbý je, že česká babička tady nemá na léky

24.01.2015
Herec Krampol nabádá lidi: Je hezké, že přispějete na žirafu v Africe a že koupíte tamnímu dítěti i vzdělání, ale blbý je, že česká babička tady nemá na léky

Autor: Facebook

Popisek: Jiří Krampol

Známý český herec Jiří Krampol si myslí, že by se čeští politici měli napřed zamyslet nad tím, jak se starají o naše obyvatele, o naše starší spoluobčany, a až poté by měli myslet na to, jak a zda vůbec pomoci přistěhovalcům z jiných zemí, a poskytnout jim v České republice azyl. Nemyslí to prý nijak zle, neboť ví, že třeba v Sýrii mnoho rodin s dětmi je v přímém ohrožení života, ale náš stát nemá podle jeho mínění tolik peněz na to, aby poskytoval domov každému, kdo si o to řekne.

Kabinet Bohuslava Sobotky minulou středu souhlasil s návrhem na udělení azylu zhruba sedmi desítkám syrských uprchlíků, kteří získají azyl v České republice. Jde především o děti, které budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích. Do ČR přicestují se svými rodinami. Podle Sobotky podobné počty uprchlíků jako Česko přijímají i další země obdobné velikosti. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se k tomu navíc nechal slyšet, že by do budoucna Česká republika mohla přijmout až stovky uprchlíků. Jedním z dilemat podle něj bude, zda vybírat uprchlíky i podle jejich náboženství. Různá vyzná ;ní podle něj totiž přinášejí také různá rizika.

ParlamentníListy.cz se ale v souvislosti se zmiňovanými „bezpečnostními riziky“ otázaly herce Jiřího Krampola na to, jak on otázku imigrace vidí a zda by případně vláda neměla v udělování azylu rodinám vyznávajícím jinou víru, nežli křesťanskou, poněkud přibrzdit, a to v souvislosti s vražedným masakrem, který se udál předminulý týden v pařížském časopise Charlie Hebdo.

„To je těžké. Na jednu stranu jsou ti lidé v Sýrii chudáci... ale já vám k tomu řeknu jednu věc. Já jsem totiž nyní jezdil po domovech důchodců, a tak vím, jak ti lidé tam žijí. Myslím si, že první věc, kterou by měli naši politici udělat, je postarat se o lidi u nás doma. Je hrozně hezké, že někdo přispěje na žirafu v Africe a že koupí nějakému dítěti v Africe i vzdělání, ale blbý je, že zdejší babička má sedm tisíc měsíčně a nemá na léky. To by měly být první kroky, které by vláda tady měla udělat, a pak teprve myslet na ty druhé, jestli jsou, či nejsou na tom blbě,“ sdělil ParlamentnímListům.cz herec.

Prý se ale rozhodně nechce vyjadřovat k tomu, jak se k muslimským přistěhovalcům vyjádřil nedávno prezident Miloš Zeman. Hlava státu totiž řekla, že muslimové, kteří nedokáží zapadnout a přijmout kulturu nové země, by se měli zase sbalit a vrátit se zpátky do domoviny. „Každý má žít ve své původní zemi. Něco jiného je cestovat a poznávat jiné kultury a něco jiného ve své původní vlasti pracovat,“ zmínil v rozhovoru pro Deník Zeman s tím, že lidé by měli žít ve svých rodištích a tam se věnovat náboženství a neměli by se pokoušet narušovat normální život v zemích, které mají odlišnou kulturu.

U nás se prostě tancuje polka a jí guláš

„Já k tomuto nemám co říci. Snad jen to, že ať sem přijede kdokoliv – třeba Eskymáci – tak si taky musí uvědomit, že se tady tancuje polka, jí se tady guláš a že nejsme zvyklí na to, aby se jim tady servírovaly medvědí tlapy a podobně. Prostě na ty jejich tradice tady nejsme zvyklí,“ reagoval na to Krampol.

Ke kresbám časopisu Charlie Hebdo má ale prý neutrální vztah, tedy ani z nich není nadšený a ani z nich nemá husí kůži, podobně jako se vyjádřil teolog Tomáš Halík, jemuž prý obrázky Charlie Hebdo připadají nevkusné.

„Já k těmto věcem nemám vůbec žádný vztah. Abych vám řekl upřímně: Já jsem se nikdy v životě nezajímal o politickou satiru a to je také důvod, proč jsem přestal dělat politickou satiru se Slávkem Šimkem. Já totiž politické vtipy nesnáším, neboť jimi někoho naštvete a ten se také naštve a pak on zase naštve někoho dalšího a plodí to nejen společenské, ale i náboženské nešvary jako v tomto případě. Já ale s tím nechci mít nic společného, neboť vím, že všechna ortodoxní náboženství na světě vždycky končí nějaký průšvihem. Všechny války v minulost i také něčím podobným začínaly – vždycky to bylo „ve jménu kalicha“ anebo něčeho jiného. Vždycky to ale nakonec odnesli obyčejný lidi,“ zmínil k tomu Krampol pro ParlamentníListy.cz.

Odznáček „Já jsem Charlie“ by si ale nepřipnul, neboť mu to připadá „divné“.

Na všechny lidi jeden metr...

 „Děsný je, že na začátku třetího tisíciletí se vraždí lidi kvůli blbostem, což je hrozný! Někdo kreslené vtipy bere za urážku a teď jde o to, kde je ta soudnost. Ve všech zemích by měl být na všechny lidi jeden metr – tady máš své povinnosti a za to také peníze. Mně se v tomto moc líbilo třeba v Jihoafrické republice, v Kapském městě, kde žijí lidé z celé planety a žijí tam pospolu v neuvěřitelné harmonii. A krásný je také, co říkal básník Hiršal. A to je zároveň nádherná věta pro politiky z celého světa. On totiž říkal, že naše názory se rozcházejí; jako přátelé. Tedy že nemusím s někým souhlasit, ale to, že s ním nesouhlasím, tak to přece neznamená, že se mu budu mstít nebo že ho zabiju,“ pokračoval herec.

Muslimů, co žijí v Česku, se sice prý nebojí, ovšem s názorem, že i u nás může dojít k podobnému útoku jako v Paříži, souhlasí. „Já bydlím v centru a mám strach, že se něco podobného může stát i v Maislovce; mám za bytem totiž židovské město a tam se může také kdykoliv něco zlého odehrát. Ale abych žil s nějakým strachem, tak to ne,“ řekl.

„Podle mě je ale horší věc, nežli cizinci tady u nás žijící, je to, že se český majetek – české továrny, firmy, vodárny anebo masmédia dostaly do cizích rukou,“ uzavřel své povídání pro ParlamentníListy.cz Jiří Krampol.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace