Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První Češka, která se svlékla pro Playboy, přebrala chlapa slavné hollywoodské hvězdě. Jakým podfukem přišla ke kariéře a proč se bojí lidí? Tajnosti slavných

15.01.2015
První Češka, která se svlékla pro Playboy, přebrala chlapa slavné hollywoodské hvězdě. Jakým podfukem přišla ke kariéře a proč se bojí lidí? Tajnosti slavných

Autor: Reprofoto Nova

Popisek: Kdysi slavná sexbomba Olga Schoberová na filmovém plátně nikdy nezestárla, a tak nechce svým obdivovatelům brát iluze. Proto se po sedmdesátce odmítá ukázat ve společnosti.

Český film se sice od prvopočátku krásnými ženami přímo hemžil, když ale stanula před kamerou Olga Schoberová, jako by vybuchla atomovka. Poprvé se totiž na plátně objevil skutečný sex symbol. Nádherná blondýna, o níž snili snad všichni muži světa, se však na veřejnosti nikdy necítila dobře a nyní se dokonce lidí bojí. Proč?

V 60. a 70. letech byla považována za sex symbol českého i evropského filmu, přirovnávali ji k Brigitte Bardot či Ursule Andress. Přitom Olze Schoberové, známé i pod pseudonymem Olinka Bérová, překvapivě stačily ke slávě pouhé čtyři filmy. Měla ale štěstí na režiséry, kteří dobře věděli, co dělají.

Malý podfuk, který odstartoval kariéru

Podle některých zdrojů Olga poprvé hrála už ve sci-fi snímku Ikarie XB. Jenže... „V tom krátkém záběru nejsem já, ale moje sestra Eva. V titulcích došlo k omylu asi proto, že jsme si byly podobné, Eva je o tři roky starší a pracovala jako manekýnka,“ prozradila Schoberová před lety.

Jako romantická naivka Winnifred v nesmrtelné westernové parodii Limoádový Joe

Jako romantická naivka Winnifred v nesmrtelné westernové parodii Limoádový Joe

Mezi největší a nezapomenutelné české hvězdy ji katapultovala fatální záměna. Jednou měla sestra Eva fotit jako modelka pro reklamu. Nevyhovoval jí však určený termín, a tak poprosila mladší Olgu, aby za ni na focení zaskočila. Olga díky svým půvabům uspěla a od té doby se začala psát její herecká kariéra.

Stvořili ji mistři české komedie

Pro film získal tehdejší fakturantku pražského Technomatu režisér Antonín Kachlík, který ji v roce 1963 obsadil do vedlejší role své hudební komedie s Jiřími Suchým a Šlitrem Bylo nás deset. V té době chodila s kreslířem Kájou Saudkem, který jí údajně poradil, aby se odbarvila na blond. A zrodila se sexbomba, kterou doposud česká kinematografie neznala.

K věčné slávě stačily krásné Olze pouhé čtyři filmy, natočené na střídačku s naší komediální špičkou, tandemy Lipský-Brdečka a Vorlíček-Macourek. Režiséři zjevně velmi dobře věděli, v jakých rolích ji chce mužské publikum vidět, a zřejmě si byli i vědomi jejího nepříliš širokého hereckého záběru. A tak jí nechali role ‘ušít‘ přímo na její božské tělo. V každém byla Olga povinně spoutána, ve slavné westernové parodii Limonádový Joe jí hrozilo zprznění hlavním padouchem, v parodii na americké komiksy Kdo chce zabít Jessie? byla zmrskána a v komediální fantasmagorii Pane, vy jste vdova! na ní byly roztrhány šaty.

Lásky jedné plavovlásky

Je pochopitelné, že nádherná plavovlasá naivka neměla o nápadníky nikdy nouzi, získat ale její srdce, to se podařilo jen několika z nich. Její první láskou byl komiksový kreslíř Kája Saudek, o její přízeň ale marně usiloval i jeho bratr, známý fotograf Jan Saudek, pro nějž se stala múzou a velkou inspirací.

Jako komiksová hrdinka Jessie okouzlila Evropu

Jako komiksová hrdinka Jessie okouzlila Evropu

Mezi šťastlivce z řad těch ‘domácích‘ patřil i psychiatr Miroslav Plzák, který ji údajně přebral spisovateli Josefu Nesvadbovi. „Olga byla česká Brigitte Bardot, i když nebyla vůbec herečka a neměla umělecké školy. Poznal jsem ji jako vycházející hvězdičku a těšilo mě být vedle ní,“ nechal se Plzák slyšet ve svých pamětech. Štěstí se později krátce usmálo i na režiséra Juraje Jakubiska, s nímž se seznámila v roce 1969 při natáčení filmu Dovidenia v pekle, priatelia.

Otce své dcery potkala na place

Jejím životem zamíchal československý Filmexport, který ji po prvním úspěchu prodal rovnou do čtyř zahraničních filmů, tři z nich byly westerny. Hned na prvním natáčení Olga poznala svého prvního manžela, amerického herce a kulturistu Brada Harrise. Jejich manželství sice vydrželo pouhé dva roky, narodila se však z něj Olžina jediná dcera Sabrina. Další půvabná blondýna s českými kořeny sice žije v Americe, ale díky matce poznala život i v Evropě. Pracuje jako osobní stylistka a kostymérka nejslavnějších filmových hvězd, s nimiž cestuje po celém světě. Bez jejích služeb se mimo jiné neobejde například Angelina Jolie.

Po oficiálně povoleném zahraničním natáčení se Olga s velkou pompou vrátila zpátky do českého filmu a ztvárnila svou druhou nejznámější roli. Byla jí Jessie, vynálezkyně antigravitačních rukavic se spoře oděným tělem sexbomby, kterou si z komiksových políček vysní do reality roztržitý hlavní hrdina legendární parodie tvůrčího dua Vorlíček-Macourek.

Přebrala muže světoznámé hvězdě

Ačkoliv doma na hlavní role nikdy nedosáhla, venku si v následujících letech vydobyla hned tři a vzápětí se v roce 1969 objevila její fotografie v Playboyi mezi fotkami sexuálních symbolů roku. Ve stejném roce se také rozvedla s Harrisem a vzala si filmového producenta Johna Calleyho, kterého předtím poznala na večírku u Barbry Streissand, kam ji vzal Miloš Forman.

V italském filmu Lucrezia

V italském dramatu z roku 1968 Lucrezia

Calley tehdy tvořil s oscarovou herečkou Barbrou Streisand pár, takže vzápětí byl na světě pořádný skandál, i když v tom nádherná Češka byla zase nevinně. Formanovi se totiž nechtělo na večírek samotnému, a tak přemluvil Olgu, aby šla s ním. A nic netušící hvězda Barbra ji posadila vedle svého partnera. A to neměla dělat. O dva roky později se Olga s Johnem vzali a jejich manželství trvalo přesně na den dvacet let. „Celou dobu jsme pak ale zůstali v kontaktu. Pokaždé když jsme spolu telefonovali, byly to hodinové rozhovory,“ prozradila Olga v rozhovoru pro server Ahaonline.cz.

O Hollywood nestála

Rok po svatbě se Calley stal prezidentem studia Warner Brothers, ale Olga z toho překvapivě pro svou kariéru nic nevytěžila. Mohla snadno dobýt Hollywood, přesto se spokojila s luxusem rezidence v Beverly Hills a slavnými přáteli, mezi něž počítala mimo jiné Clinta Eastwooda, Paula Newmana či Roberta Redforda.

Po svatbě si přijela ještě párkrát zahrát domů do Československa, v roce 1977 svou poslední slavnou naivku v komedii režiséra Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela a o šest let později natáčela opravdu naposledy československo-bulharský koprodukční válečný film Vrak, který však žádnou díru do světa neudělal. Pak už hereckou kariéru definitivně zabalila. Mělo to jednu výhodu – stejně jako Brigitte Bardot na filmovém plátně nikdy nezestárla a zůstala navždy symbolem přirozené a smyslné krásy, uctívané v 60. letech.

Bývalá krasavice nechce brát lidem luze

Kdysi jí tleskal celý svět, teď Olga zestárla a má s tím velký problém. Potvrdili to i režisér Václav Vorlíček a její kamarádka, bývalá dvorní kuchařka Václava Havla. „Řekl jsem jí, že by bylo fajn, kdyby o sobě nechala něco natočit. To ji nadzdvihlo málem ze židle, nechtěla o tom ani slyšet,“ prozradil Vorlíček. Proto také bývalá hvězda nemá ráda společenské akce a léta se již neukázala ve společnosti. Přesto si užívá života, chce ho ale mít klidný a nikým nerušený.

O hvězdnou kariéru nestála, spokojila se s luxusem a pohodlím v Beverly Hills

O hvězdnou kariéru nestála, spokojila se s luxusem a pohodlím v Beverly Hills

Olga zřejmě nechce brát svým fanouškům iluze, a tak se důsledně vyhýbá objektivům fotoaparátů. „Prosím vás, kdo by se na mne chtěl koukat? To mám ukazovat vrásky?“ odbyla již před pár lety fotoreportéra Blesku. Kamarádka, která šéfuje vyhlášenou restauraci v pražské Navrátilově ulici, v níž Olga Schoberová bydlí, k tomu dodala: „Je to nějaký psychický problém, nechce se ukazovat na veřejnosti. Tolik lidí za ní z celého světa lítá a ona se před nimi zapírá, nechce se ani sejít.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace