Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Štvanice na kancléře Mynáře pokračuje. Tentokrát je v hledáčku médií jeho služební byt

12.01.2015
Štvanice na kancléře Mynáře pokračuje. Tentokrát je v hledáčku médií jeho služební byt

Foto: Reprofoto velehrad.eu

Popisek: Mediální štvanice proti Vratislavu Mynářovi pokračuje, do výčtu jeho ‘hříchů‘ nyní přibyla nákladná rekonstrukce jeho služebního bytu. „To jsou pouze útoky na pana prezidenta, o ničem jiném to není,“ říká kancléř.

A zase Vratislav Mynář. Bulvární deník Blesk poukazuje na to, že „prezidentův kancléř si žije“. Nejenže je spoluvlastníkem čtyřpatrového domu pod Pražským hradem a nově i vily ve Strašnicích, zároveň využívá i byt, který mu opravili za peníze státu. Rekonstrukce služebního bytu přišla údajně na dva miliony.

Blesk uvádí, že z Hradu se hájí tím, že šlo o plánovanou opravu, která se ale podle zdrojů deníku prodražila o půl milionu. „Jednalo se o plánovanou rekonstrukci po odchodu nájemníka,“ zdůvodnil nutnost oprav. Hodnota rekonstrukce činila nakonec 2 152 786 korun.

Hrad rekonstrukci dostatečně objasnil

Hrad prý deníku vysvětloval, že nešlo o předražení. „Repasovala se historická okna, vyměňovaly se podlahy, inženýrské sítě a sociální zařízení. Šlo o původně rozpočtovaný náklad,“ cituje deník. Prezidentův kancléř nyní čelí kritice, že vilu ve Strašnicích koupil za podhodnocenou cenu. Navíc se poukazuje na skutečnost, že prodávajícím byl advokát Vít Široký, který zastupuje mimo jiné lobbistu Romana Janouška. Za dům Mynář zaplatil 5,5 milionu korun.

Vratislava Mynáře velmi zaráží spekulace novinářů a prý až drzé obvinění, že snad může tím, že levně a pro něho výhodně koupil vilu, připravovat stát o nějaké peníze. „Každý normální tvor, snad kromě novinářů, ví, že se daň z nemovitosti podle nového zákoníku vyměřuje prodávajícímu, a za druhé, že se stanovuje vždy z vyšší částky buď kupní ceny, nebo ze znaleckého posudku. Finanční úřad tedy vyměří daň z převodu nemovitosti prodávajícímu z té vyšší částky. Takže nechápu, jaký daňový únik bych mohl udělat,“ vysvětluje serveru ParlamentníListy.cz.

Mynář: Co dům v Řecku, pane Paroubku?

„Mrzí mě, že když se ta vila před dvěma lety prodala někomu za 5,1 milionu, nevyvolá to žádnou nesympatii, a v momentě, kdy po dvou letech do toho prší a je to v nefunkčním stavu a já nabídnu zhruba o deset procent vyšší částku, tak to vyvolá obrovskou vlnu nevole. To je asi typicky česká vlastnost, která se jmenuje závist,“ uvádí hradní kancléř.

Nákup vily komentoval nedávno i expremiér Jiří Paroubek. „Pokud bych někdy v budoucnu přemýšlel o koupi domů v některé z nejprestižnějších částí Prahy, požádám V. Mynáře, aby se celé záležitosti ujal. S Vratislavem Mynářem se totiž sen stává skutečností,“ napsal posměšně Paroubek. Tomu se Mynář jen směje. „Panu Paroubkovi samozřejmě rád poradím, ale myslím si, že on je velmi erudovaný. Takže naopak až já budu chtít poradit s nákupem domu v Řecku nebo budu potřebovat šikovně pro nějakou stranu pronajmout sídlo přes nějaké vlivné pražské osobnosti, tak se naopak obrátím na pana Paroubka,“ komentuje.

Jak je to s jeho prověrkou

„České pořekadlo říká, že o mrtvých máme mluvit jen dobře, a pro mě je pan Paroubek politická mrtvola,“ rýpl si kancléř. Vyjádřil se ale také k okolnostem své bezpečnostní prověrky u Národního bezpečnostního úřadu. MF Dnes totiž v pátek napsala, že kancléř lhal prezidentu Zemanovi, protože zbytek nutných podkladů dodal NBÚ teprve na konci loňského roku, tedy zhruba rok poté, co oznámil, že si žádost o prověrku včetně dokumentů podal. Deník naznačil, že Mynář tak prezidenta vodil za nos.

Ve vyjádření pro server ParlamentníListy.cz ale Vratislav Mynář explicitně říká, že nic nezdržoval a vše podával v termínech po dohodě s NBÚ. „Já jsem pana prezidenta od začátku vždycky informoval. Dělám všechny kroky po dohodě s NBÚ a v souladu se zákonem. Nikdy jsem panu prezidentovi nic nezatajoval, ten je o celé akci informován, stejně jako je informován o mé minulosti a stejně jako je informován o tom, jakým způsobem jsem nabyl majetek a že si mohu dovolit koupit si takovou vilu,“ reaguje jasně.

Proč tedy poslední dobou četnost článků o prověrce sílí a stejně se objevují různé spekulace či informace, jako v páteční MF Dnes o údajném zdržování a lhaní hlavě státu? „Pro mě to jsou jen trapné pokusy MF Dnes a Lidových novin, jak mezi mnou a panem prezidentem vyvolat nějakou animozitu. Můžu ale říct, že se jim to nedaří,“ je Vratislav Mynář přesvědčen. „Navíc v rozhovoru pro Deník to pan prezident jasně okomentoval a já jsem za to samozřejmě rád. Mohu říct, že mě velmi mrzí ta štvanice a hon, který odpoutává pozornost od spousty jiných věcí, jež se v naší zemi dějí, ale zřejmě to někomu vyhovuje,“ myslí si.

Přes Mynáře prý jen média útočí na prezidenta

„Nikdy jsem nic nezdržoval, dodávám všechno, jak jsme se s NBÚ dohodli, a je to jenom na nich. A znovu říkám, že pan prezident má naprosto kompletní informace o tom, jak prověrka probíhá. Vím, že NBÚ postupuje v souladu se zákonem. Podmínky stanovuje zákon, nikoli prezident, kancléř nebo novináři,“ opakuje jednoznačně.

Čím si tedy kancléř Mynář vysvětluje intenzitu, s jakou o něm média poslední dobou píší? „Je to pořád dokola. Stačí se podívat, kdo to píše a jakým stylem to píše a jaká média to vydávají. Primárně v tom vůbec nejde o Mynáře, jsou to pořád ta stejná média, která si nezvykla na demokracii a neodpustila, že na Hradě sedí pan prezident Zeman a ne někdo, koho by tam raději viděla. To jsou pouze útoky na pana prezidenta, o ničem jiném to není. Začalo to volbami, pokračovalo to na Albertově a teď to jde na lidi z okolí pana prezidenta. Normálním lidem tahle jednoduchá trojčlenka dochází a většina lidí tuší, jaký je skutečný důvod toho všeho,“ dodává Vratislav Mynář pro ParlamentníListy.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
Mynář,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace