Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sociálka, která má máslo na hlavě, inzeruje: Hledáte zábavu a vzrušení? Pracujte u nás. Z toho se vám zvedne žaludek

07.01.2015
Sociálka, která má máslo na hlavě, inzeruje: Hledáte zábavu a vzrušení? Pracujte u nás. Z toho se vám zvedne žaludek

Foto: zdechovsky.eu

Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský s kolegy z deseti evropských zemí začal pracovat na rezoluci, která by odsoudila jednání norských úřadů

Čeští politici zkritizovali norskou sociálku Bernevern za nevkusnou a neetickou reklamu, kterou inzerovala v tamních médiích pozici vedoucího jedné z poboček. V této reklamě kovboj na koni s lasem nad hlavou chytá splašeného koně s headlinem: Hledáte zábavu a vzrušení?

Podle politiků je to další z důkazů toho, že norská sociální péče je naprosto vymkla kontrole, a je nutné s Norskem o praktikách této kritizované organizace otevřít jednání na evropské úrovni.

Zábava a vzrušení jen pro psychicky narušené

„Tato reklama výborně vystihuje praxi Bernevernu, který rychleji střílí, než míří. Je naprosto nevkusná a nevhodná. Pokud si úřad odebírající děti dává reklamu na vedoucího s kovbojem a lasem, není pak divu, jak příšernou práci norská sociálka odvádí,“ komentoval reklamu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který před svým zvolením deset let pracoval jako ředitel reklamní a public relations agentury a je sám autorem řady reklam a sloganů.

„Chytání splašených koní jako paralela s odebíráním dětí rodičům není možné brát ani jako nadsázku. Práci v Bernevernu může považovat za zábavu a vzrušení pouze psychicky narušený jedinec,“dodal europoslanec, který se svým týmem začal shromažďovat informace o kontroverzních případech odebrání dětí v Norsku. Zdechovský také uvedl, že s kolegy z deseti evropských zemí začali pracovat na rezoluci, která by odsoudila jednání norských úřadů.

"Pokud si úřad odebírající děti dává reklamu na vedoucího s kovbojem a lasem, není pak divu, jak příšernou práci norská sociálka odvádí,“ komentuje reklamu Bernevernu europoslanec Tomáš Zdechovský

"Pokud si úřad odebírající děti dává reklamu na vedoucího s kovbojem a lasem, není pak divu, jak příšernou
práci norská sociálka odvádí,“ komentuje reklamu Bernevernu europoslanec Tomáš Zdechovský

Úřad odebírá děti kvůli malým problémům. To je podle politiků neakceptovatelné

„Úřad odebírá děti rodinám jen kvůli malým problémům, které je možné řešit jinak,“ uvedl dlouholetý norský politik a novinář Jan Simonsen. Ten přislíbil europoslanci Tomáši Zdechovskému pomoc s případem přímo v Norsku. „Pokud by byli rodiče drogově závislí, tak pak je možné tento postup pochopit, ale v řadě případů, jako je ten rodiny Michalákových, zkrátka ne,“ dodal Simonsen.

V souvislosti s celým případem rodiny Michalákových se obrátil europoslanec Tomáš Zdechovský také na norská média, neziskové organizace a politiky. Cílem těchto aktivit je vyvolat v samotném Norsku diskusi o porušování lidských práv a nedodržování mezinárodních dohod tamními úřady. „Máme z Norska již přes dvě desítky pozitivních reakcí na naši aktivitu. Případem už se začala zabývat i tamní média a politici, což považujeme za velmi důležité. Ročně je odebráno z rodin několik tisíc dětí. Z toho u více než poloviny jsou důvody velmi nejasné,“ dodal český europoslanec.

Europoslanci poslali otevřený dopis norským úřadům

Ve čtvrtek 4. prosince byl norskému velvyslanectví v Bruselu, norskému velvyslanectví v Praze a norskému ministerstvu pro práva dětí odeslán otevřený dopis europoslanců, který kritizoval postup norských úřadů. Poslanci se vymezili vůči tomu, jakým způsobem se chovaly norské úřady k paní Evě Michalákové, poté co jí norští sociální pracovní odebrali její dvě děti.

Otevřený dopis kritizuje norské úřady za postup v případě rodiny Michalákových. Byla totiž velmi pravděpodobně porušena práva dítěte podle Úmluvy o právech dítěte Spojených národů. V případě prokázaného příkoří na dětech ze strany rodičů by měly být děti svěřeny do péče nejbližším příbuzným – prarodičům , což se nestalo. Sourozenci byli také po odebrání od rodičů od sebe odloučeni a svěřeni do různých pěstounských rodin. Po eskalaci celého případu vyhrožuje paní Michalákové norská sociální služba, že její dvě děti pošle k adopci. Paní Michaláková a prarodiče obou dětí mají nyní možnost vídat se s nimi pouze velmi omezeně.

Úřad s neomezenou pravomocí ničí lidské životy

Rodině Michalákových odebralo Norsko 20. května 2011 jejich syny Denise a Davida, kteří stejně jako rodiče mají české občanství. Teprve loni v červnu 2014, tedy po třech letech, se případem konečně začala zabývat česká vláda, přestože rodina předtím žádala opakovaně o pomoc vládu i prezidenta republiky. Vláda byla ‘v šoku‘, vypadalo to na rychlý zásah státních orgánů a navrácení dětí do ČR, kde na ně čeká i jejich širší rodina, tedy prarodiče, tety, strýci, bratranci a sestřenice. Uběhlo však dalších sedm měsíců a chlapci jsou stále zadržováni Norskem.

Chování Barnevernetu bylo dlouho v Norsku tabuizovaným tématem. Problém začal v roce 1992, kdy vláda zřídila takzvanou sociální radu, která má pravomoc odebrat děti bez jakéhokoliv soudního slyšení. Žádná hlasitější kritika Barnevernetu se donedávna v Norsku neobjevila, navzdory řadě případů bezdůvodného odebírání dětí Norové této instituci spíš věří. Nepomohla ani kauza z roku 2007. Tehdy bylo Norsko usvědčeno v případu, který je jako vejce vejci podobný tomu českému, u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jediný rozdíl je v tom, že se navrácení svých dětí domáhal namísto matky otec.

Jak to všechno začalo

V roce 2011 si Eva Michaláková stěžovala v mateřské školce na učitelky, že nechávají její dítě válet v bahně, přestože venku byla zima, že synovi neustále někdo rozbíjí brýle a je šikanován jiným chlapcem. Učitelky na to reagovaly tím, že rodinu udaly sociálce pro podezření, že otec mladšího chlapce sexuálně zneužívá. Následovalo okamžité odebrání dětí přímo ve školce a vyšetřování na policii, u doktorů a psychologů. Toto podezření bylo vyvráceno.

Děti v té době byly umístěny do předběžné péče.Evě Michalákové bylo sociálkou tvrzeno, že ji s dětmi umístí do domova pro matky s dětmi do doby, než se případ vyřeší. Že jí děti budou vráceny, pokud od manžela odejde a podepíše, že souhlasí s předběžným umístěním dětí do péče jiné osobě do doby, než se uvolní místo v domě pro matky s dětmi. Paní Michaláková toto podepsala, odešla od manžela do podnájmu a čekala na uvolněné místo a dovyšetření případu.

Svévolné rozhodování o osudu druhých

Později se ukázalo, že ji sociálka podvedla, protože jí žádné místo v domě pro matky s dětmi nehledala, ani tu ta možnost nebyla. Namísto toho osoba, které byli chlapci přechodně svěřeni, začala psát na chlapce vlastní posudky. Jejich soužití označila za problémové a doporučila, aby byli rozděleni do dvou různých rodin, protože není možné se o ně starat společně. Chlapci přitom ve své rodině měli bezproblémový sourozenecký vztah.

Podezření ze sexuálního zneužívání bylo vyvráceno, proti otci nebyla ani podána obžaloba. Otec nebyl stíhán, žije dál v Norsku zcela svobodně. Matka se neprovinila vůbec ničím, naopak splnila všechny požadavky norské sociálky včetně toho, že odešla od manžela a našla si vlastní bydlení, vhodné pro ni a chlapce. Přesto soud na základě posudků sociálních pracovnic rozhodl o umístění chlapců do pěstounské péče.

Pravidla jako v koncentráku

Matce byly povoleny schůzky se syny pod dohledem sociálky, při nichž nesměla říct, že je miluje, nesměla je objímat či jinak dávat najevo mateřskou lásku. Sociální pracovnice psala ze schůzek lživé zápisy, proto byla později z případu odvolána. Důkazem jsou zvukové nahrávky, které obsahují zcela jiná sdělení, než je zapsáno v posudcích. Mezitím ale sociálka schůzky omezila s odůvodněním, že matka může mít na syny negativní vliv. Za negativní vliv považuje to, že chlapci ze schůzek odcházejí s pláčem, protože chtějí být se svou matkou. Právě to, že jsou chlapci rozrušení, bylo pro sociálku důkazem jejího špatného vlivu na syny.

Nyní jsou chlapci rozděleni ve dvou pěstounských rodinách v Norsku. Matka je smí vídat pouze 2x ročně na dvě hodiny pod dohledem sociálky, ve sterilní místnosti k tomu určené. Nesmí sama vyvíjet žádnou aktivitu, nesmí je obejmout, nesmí připomínat nic ze společné minulosti. Pokud udělá něco, s čím sociální pracovnice nesouhlasí, schůzka je ukončena. Důkazů o záměrné snaze oddělit chlapce od rodiny je ale víc. Sociálka vydala zákaz kontaktu matky se syny v době Vánoc, v den jejich narozenin, pěstouni jim nepředávají dárky od ní, matce nedávají fotografie synů ze školního focení se slovy, že jejich školy se nefotily. Chlapcům není umožněna výuka češtiny, přestože před odebráním oba česky mluvili a mají na to ze zákona právo. Jejich dědečkovi sociálka zrušila hodinu předem návštěvu, která byla plánována půl roku dopředu, prý nesehnala tlumočníka. O svěření chlapců do péče žádali sestra paní Michalákové i jejich dědeček, norský soud však jejich žádosti ignoroval. Paní Michaláková žije a pracuje v Norsku a s přítelem vychovává jeho dceru. Je tedy očividné, že podle norské sociálky smí vychovávat cizí dítě, ale nikoliv svoje vlastní.

Presumpce neviny v Norsku neplatí?

Odebrání českých dětí rodině Michalákových v Norsku přerostlo v otevřenou kritiku tamního sociálního systému a fungování úřadu na ‘ochranu dětí‘ Barnevernet napříč celou Evropou. Po České republice se ke kritice tamních úřadů připojilo i Polsko, Rusko, Slovensko, Litva, Lotyšsko či Estonsko. Zejména u prvních tří zemí byly zaznamenány podobné případy jako u paní Michalákové.

Kritika se začíná ozývat i od samotných Norů.Velmi ostře odsoudila odebrání nová norská strana Liberalistene (svobodní). Její předseda Espen Hagen Hammer popsal ve svém dopisu kauzu českých dětí více než vystižně: „Vzít rodičům děti bez předložení důkazů před soudem je hrubé porušování občanských práv. Síla státu je natolik velká a potenciálně nebezpečná, že musí být neustále hlídána a vyvážena svobodami člověka. Každý, kdo vůči občanovi používá státní moc, musí předložit jasné důkazy a prokázat, že o užití této moci není pochyb a že tento postup byl nutný a nezbytný.“ V případě Evy Michalákové samozřejmě žádné přesvědčivé důkazy předloženy nebyly.

Případu se chopil i známý norský novinář Jan Simonsen, který je velkým kritikem tamních poměrů. Podle něj je nutné získat podporu napříč širší veřejností a mezi dalšími norskými politiky, aby bylo možné tlačit na zrušení nynějšího stavu, kdy má Barnevernet fakticky postavení státu ve státě. Jen tak bude možné učinit spravedlnosti zadost a usekat chapadla ‘chobotnici‘, která bez jakéhokoli důvodu a vnější kontroly bere lidem děti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská