Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ututlaný skandál české diplomacie: Také u vás doma může dočasně pobývat muslimský uprchlík

06.01.2015
Ututlaný skandál české diplomacie: Také u vás doma může dočasně pobývat muslimský uprchlík

Autor: Wikipeda, americké ministerstvo zahraničí

Popisek: Obětí syrské války v kempech v Jordánsku

VIDEO Ministr vnitra Milan Chovanec před časem v České televizi řekl, že by Česká republika mohla přijmout pět či deset tisíc uprchlíků ze Sýrie – ještě prý proběhne debata v EU. A dle něho by toto mohla být otázka pro referendum. Jak se KrajskýmListům.cz svěřil jeden z poslanců parlamentu, Chovanec lhal. Evropská unie nám prý doslova nařizuje, abychom uprchlíky vzali. A to ne pět, ale rovnou třicet tisíc.

„Nechci specifikovat, odkud tento příkaz přišel, protože bych na sebe upozornil, ale je to tak, že zejména Němci nám vnucují nejmíň třicet tisíc uprchlíků s tím, že to je naše povinnost je zde přijmout. Děti by prý mohly na převýchovu rodinám, dospělí pak do společných domácností," uvedl naší redakci jeden z poslanců, který si nepřál být jmenován. „Navíc oni to neříkali jako přání, ale jako befél," dodal. Mezitím však česká diplomacie, zřejmě proto, aby ministři vnitra a zahraničních věcí nepřišli o svá štědře placená místa, skandál tutlá. Odvahu vyjádřit se k celé problematice našlo jen několik politiků a někdejší prezident České republiky Václav Klaus.

„Myslím, že jde o tlak členských zemí Unie, které nezvládají příliv imigrantů, než přání Syřanů, byť u nás referendum považuji za potřebné, ale je potřeba přijmout zákon o referendu,“ míní předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip. „Pan ministr, pokud vím, řekl něco jiného. Zaprvé, že nejdříve se musí vyřešit otázka případného návratu Čechů z ukrajinské Volyně, a pak se můžeme bavit o 13 dětech ze Sýrie a jejich rodinných příslušnících, přičemž stále jsme na úrovni diskuze. Takže pokud víme, řekl: ´Pomáhejme lidem v jejich blízkosti. ´ Tedy tam, kde žijí, případně v jejich sousedství – tam posílejme pomoc – lékaře, dary i finance," uvedl předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.

„Myslím, že se nepotřebujeme schovávat za referendum, abychom se jasně vyjádřili, že si nepřejeme desetitisíce migrantů. Je to obrovské bezpečnostní riziko. EU musí udělat vše pro to, aby pomohla těmto lidem v jejich zemích, namísto falešného otevírání náruče v době, kdy nejsme v EU schopni řešit situaci desítek milionů nezaměstnaných občanů,“ řekl rezolutně místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

„Syrské uprchlíky by měl přijímat ten, kdo celé roky bojoval proti prezidentu Asadovi v Sýrii a kdo fandil všem islamistům a al-Káidám, které napadaly syrský režim. V zemích, které tuto politiku dělaly a jejichž politici toto hlásali, by si měli vzít domů do svého šestipokojového bytu svého uprchlíka. A i u nás každý, kdo hájil boj proti Asadovi, by se prý měl okamžitě přihlásit na Ministerstvu zahraničí a nabídnout ubytování syrskému uprchlíkovi, protože se mu podařilo rozvrátit syrský stát a vyvolat toto vraždění." Jedině takto by se podle Václava Klause mělo uvažovat o imigraci. „A doufám, že se objeví nějaké hnutí NE, místo hnutí ANO, které bude tuto politiku prosazovat,“ řekl exprezident na setkání Euro Business Club.

Klaus také poukázal na to, že dokud bude Evropa sociálním státem blahobytu, tak bude jako magnet přitahovat imigranty z celého světa a nemůže tomu být jinak.

Budou a basta

Doplňme, že Spolková republika Německo uvažuje o tom, že by přijala 140 tisíc běženců ze Sýrie. Když ministr vnitra Chovanec jednal se svým německým protějškem, hovořili o tom, že by Česko mohlo přijmout pět nebo i 10 tisíc lidí. Část uprchlíků by měly přijmout i další evropské státy. „Česká republika je v tomto zatím velmi zdrženlivá. Je potřeba o tom vést velmi podrobnou diskuzi, a dokonce si myslím, že toto může být otázka pro referendum,“ podotknul Chovanec.

Drtivá většina politiků je před přijímáním uprchlíků a imigrantů velmi opatrná. Varuje před bezpečnostními riziky a kulturními a hodnotovými rozdíly, protože většina obyvatel Sýrie jsou muslimové. Na druhou stranu významná část politiků míní, že jsou nám kulturně blízcí syrští křesťané, kteří jsou masivně vyvražďováni a vyháněni Islámským státem. Syrským křesťanům by se případně mohlo pomoci, protože nejvíce trpí a jsou nejlépe integrovatelní do naší společnosti, na rozdíl od muslimů, kteří je pronásledují a zabíjí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .          

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace